1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İş Kazası Geçirdi, 6 Yıldır Hakkını Arıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve efecan tarafından 25 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  İş Kazası Geçirdi, 6 Yıldır Hakkını Arıyor

  Bursa'da, mevsimlik işçi olarak çalıştığı fabrikada iş kazası geçiren Elif Abidoğlu (44), 6 yıldır hak arama mücadelesi veriyor.

  Bursa'da, mevsimlik işçi olarak çalıştığı fabrikada iş kazası geçiren Elif Abidoğlu (44), 6 yıldır hak arama mücadelesi veriyor. Tespit ve tazminat davası açan Abidoğlu, bir hastaneden yüzde 24 oranında özürlü raporu aldı.
  Elif Abidoğlu, mevsimlik işçi olarak çalıştığı Marmara Tarımsal Ürünleri Değerlendirme Anonim Şirketi (Martaş)'nde 12 Eylül 2006 tarihinde Mısır kasalarının üzerine düşmesiyle yaralandı. Fabrika yetkilileri tarafından Çekirge Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Abidoğlu, ilk tedavisinin ardından taburcu edildi. Sağ kolunda ve beyninde hasar meydana gelen Abidoğlu, konuyu yargıya taşımaya karar verdi. Abidoğlu, konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında, Elif Abidoğlu'nun olayın ardından götürüldüğü hastanede iş kazası raporu düzenlenmediği ortaya çıktı. 6 yıldır hak aradıklarını belirten Ali Abidoğlu, olay anında eşinin sigortasız olduğunu öne sürdü. İş kazasının resmi tutanaklara geçirilmediğini öne süren Ali Abidoğlu, fabrikanın olaydan 15 gün sonra eşini sigortalı yaptığını iddia etti.
  İŞ KAZASI OLDUĞUNU 3 YILDA ORTAYA ÇIKARDI
  Aylarca süren yazışmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü müfettişlerince iş kazası olduğunun tespit edildiğini anlatan Ali Abidoğlu, "Ortada bir iş kazası var, ama raporu veya tutanağı yok. Müfettişlerin işyerinde yaptığı incelemede iş kazası olduğu belirlendi. İşletmenin, iş kazasını ilgili mercilere bildirmediği de belirlendi. Bursa 5. İş Mahkemesi'ne tespit davası açıldı. Bursa 2. İş Mahkemesi'ne de ihbar tazminatı ve maaş alacak davası açıldı. Davalar 2009'da açıldı. Biz işyerinde kaza olduğunu ancak 3 yılda ortaya çıkarabildik. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden aldığımız yüzde 24 özürlü raporu var. Eşimin beyninde hasar meydana geldi. Gerekli tedaviyi yaptıramadığımız için eşim aşırı sinirli hale geldi. Yıllarca, işyerinde iş kazası olduğunu kanıtlamak için koşturduk. Hastane de rapor tutunmayınca başımıza bunlar geldi. Huzurumuz kalmadı. Yargı süreci devam ediyor." dedi.
  HASTANE KAPISINA BIRAKMIŞLAR
  Eşinin yaralandığı gün gece bekçisi olarak çalıştığını anlatan Ali Abidoğlu şunları kaydetti: "Eşimin elinden basit şekilde yaralandığını, gerekli tedaviyi yaptırıldığı yönünde telefon üzerine sabah eve gidip 'biraz dinleneyim, hastaneye öyle gideyim' dedim. Bir süre sonra bir vatandaş arayarak, 'Kardeşim eşin hastane kapısında, eve gidecek parası bile yok' dedi. Hemen geldik. Eşimde rapor olmadığını gördüm. Savcılık sonrası, polisin yönlendirmesiyle hastanede eşimin davasına ilişkin rapor, tutanak sorduk. Israrla 'yok' dediler. Israrcı tutumum sonrası, eşimin isminin acil protokol defterinde yazıldığını gördüm. Nasıl oluyor da fabrikadan yaralı olarak gelen bir kişiye 'iş kazası' raporu düzenlenmiyor, anlayamadım. Bursa 5. ve 2. İş Mahkemesi'ndeki davalarımızda mahkeme heyeti kısmen bizi haklı buldu. Bu süreçte eşimle de boşanmak zorunda kaldık. Yargıtay süreci sürüyor."
  Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin telefonla ulaştığı Martaş yetkilileri ise olayla ilgili yargı sürecinin sürdüğünü belirterek konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi.

  Haber Tarihi: 25 Temmuz 2012 Çarşamba Saat 13:13
  Cihan Haber Ajansı


  kaynak:http://www.haberler.com/is-kazasi-gecirdi-6-yildir-hakkini-ariyor-3811663-haberi/
 2. efecan İSGforum Üyesi

  ulan çok zoruma gitti varya hepimizin başına gelebilirdi...Bu dünya yalan olmuş arkadaş.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  hastanenin tutumuda çok ilginç,iş kazasını ilgili deftere yazıp kolluk kuvvetlerine bildirmesi gerekir