1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Sağlığı - Güvenliği İle İlgili Gelişme ve Yenilikler Sosyal Medyadan Takip Edilebilecek

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve efecan tarafından 4 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatı içerisindeki en önemli konulardan biri olup, özelikle 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yayımlanmasıyla birlikte (30/06/2012 tarihli haber) daha önemli hale gelmiştir. Bundan sonraki süreçte de söz konusu Kanunun henüz yürürlüğe girmemiş bazı maddeleri kademeli olarak yürürlüğe gireceği ve bu yeni Kanun hükümleri doğrultusunda yeni yönetmelik ve tebliğler yayımlanacağı veya şu an yürürlükte olan yönetmelik ve tebliğlerde değişiklikler yapılacağı için, konu önemli olduğu kadar aynı zamanda düzenli olarak takip edilmesi de gereken bir konu haline gelmiştir.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü de; “iş sağlığı ve güvenliği sosyal bir sorumluluktur” sloganından yola çıkarak, konu hakkındaki yenilikleri ve gündemi sosyal paylaşım ağlarından takip etmek isteyenler için; facebook, twitter, youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde sayfa açmıştır. İsteyenler aşağıda yer alan linklerden ulaşabilecekleri sayfalara üye olarak gündemi takip edebilirler.(www.isvesosyalguvenlik.com)
  FACEBOOK www.facebook.com/isggmd
  TWİTTER www.twitter.com/isggmd
  YOUTUBE www.youtube.com/isggm
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Öte yandan, söz konusu İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün görevleri 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 12 nci maddesinde düzenlenmiş olup, bu görevler aşağıda belirtilmiştir.
  a) İş sağlığı ve güvenliği konularında, mevzuatın uygulanmasını sağlamak ve mevzuat çalışması yapmak.
  b) Ulusal politikalar belirlemek, bu politikalar çerçevesinde programlar hazırlamak.
  c) Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.
  d) Etkin denetim sağlamak amacıyla gerekli önerilerde bulunmak, sonuçlarını izlemek.
  e) Standart çalışmaları yapmak, normlar hazırlamak ve geliştirmek.
  f) Üretilen ve ithal edilen kişisel koruyucu donanımların piyasa gözetimi ve denetimini yapmak, bu hususlarda usul ve esasları belirlemek.
  g) İş sağlığı ve güvenliği ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konularında inceleme ve araştırma çalışmalarını planlamak, programlamak ve uygulanmasını sağlamak.
  h) Faaliyet konuları ile ilgili yayın ve dokümantasyon çalışmaları yapmak ve istatistikleri düzenlemek.
  i) Meslekî eğitim görenler, rehabilite edilenler, özel risk grupları ve kamu hizmetlerinde çalışanlar da dahil olmak üzere tüm çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korunmaları amacıyla gerekli çalışmaları yaparak tedbirlerin alınmasını sağlamak.
  j) İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü ile İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Bölge Laboratuvar Müdürlüklerinin çalışmalarını düzenlemek, yönetmek ve denetlemek.
  k) İşyerindeki sağlık ve güvenlik risklerini önlemek ve koruyucu hizmetleri yürütmek üzere görevlendirilecek işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer görevlilerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim ve belgelendirme usul ve esaslarını belirlemek.
  l) İş sağlığı ve güvenliği alanında ölçüm, analiz, teknik kontrol, risk analizi ve değerlendirmesi, eğitim, danışmanlık, uzmanlık hizmetlerini yapmak ve bu tür hizmetleri verecek özel ve tüzel kişi ve kuruluşların niteliklerini belirlemek, yetki vermek, yetkilerini iptal etmek, kontrol ve denetimini sağlamak.
  m) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, diğer teknik ve sağlık personel ile işçilere eğitim vermek için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketler ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerini yetkilendirmek, gerektiğinde yetkilerini iptal etmek, hizmetin etkin ve verimli bir şekilde verilip verilmediğinin kontrol ve denetimini sağlamak, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının eğitimleri sonundaki sınavları yapmak veya yaptırmak, belgelerini vermek,
  n) Bakanlıkça verilecek benzeri görevleri yapmak.
  ---------------------
  Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda isvesosyalguvenlik.com'a aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek ve link verilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir.