1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümü Gelecek Vadediyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve efecan tarafından 29 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof.
  29 Eylül 2012 Cumartesi, 13:36

  [​IMG]

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, “Günümüzde sanayimizin ihtiyaçlarına bakıldığında, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacaktır” dedi.

  Türkiye’deki 22 milyon çalışanı yakından ilgilendiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İş ile sağlığı bir araya getiren lisans programı İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünden mezun olacak kişiler, “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı” unvanına sahip oluyor. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının görev tanımı, “çalışanların iş ve sağlık kapasitelerini yükseltmek, çalışma ortamından doğabilecek tüm zararların nedenlerini saptayarak yok etmek ve işi çalışana, çalışanı işe uydurmak” olarak özetlenirken, konuyla ilgili bilgi veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, “Günümüzde sanayimizin ihtiyaçlarına bakıldığında İş Sağlığı ve Güvenliği lisansı en çok tercih edilen ve geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacaktır. Ülkemizde bu program, lisans düzeyinde bir ilk olacaktır. Yurt dışı örnekleri lisans ve lisansüstü çalışmaları olarak oldukça fazla ve çeşitlidir. Ülkemizin, gelişmiş ülkelere göre sigorta sistemleri, yasaları, ilgili bakanlıkları farklı olduğu için bu eğitim kendi koşullarımızı da göz önünde bulundurarak uluslararası standartları baz alan bir yapıda organize edilmiştir”dedi. Sabuncu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde bu sene başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Bölümü’nden mezun olanların da bu çerçevede iş bulma kaygısı yaşamayacaklarını söyledi.

  “İSTİHDAMDA YENİ BİR AKIL”

  Sabuncu, bölüm öğrencilerini mezuniyetten sonra geniş bir çalışma alanının beklediğini belirterek, “Bir öngörü yaparsak 2008 istatistiklerine göre ülkemiz için 12 bin civarında İş Sağlığı ve Güvenliği lisansiyerinin yetiştirilmesi gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Lisans Programı mezunu olan öğrenciler; iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış olarak, stratejik yaklaşımlarla çalışanın sağlığının korunması ve geliştirilmesi çalışmalarında aktif olarak görev alacak, çalışanın sağlıklı ve güvenli olarak iş yapmasında rol ve çaba sahibi olacaktır” ifadelerini kullandı.

  MEZUNLARIN ÇALIŞMA ALANLARI

  Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, “Bu alanda uzmanlaşanlar; çalışanların sağlığı ve güvenliğinin söz konusu olduğu tüm işletmelerde, fabrikalarda, diğer üretim alanlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, askeri yönetim tesislerinde, banka, otellerde, diğer turizm işletmelerinde, kısacası insan ve istihdamın söz konusu olduğu tüm işletmelerde görev yapabilme şansına sahiptirler. Buna ek olarak, Tıp Fakültesi öğrencileri İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden yan dal eğitimi alarak mezun olduklarında, otomatik olarak iş yeri hekimi olma hakkını elde edeceklerdir. Mühendislik fakültesinde okuyanlar, yine yan dal yapıp iş güvenliği konusunda diploma alarak endüstrimizde diğer mezunlara nazaran bir adım önde olacak, önemli bir avantaja sahip olacaklardır. Keza, beslenme, psikoloji, fizyoterapi gibi meslek sahipleri de yine aynı şekilde kendilerine avantaj sağlayacaklardır” şeklinde konuştu.

  İHA

  kaynak:
 2. deniz demiray İSGforum Üyesi

  Burda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor.İş sağlığı ve güvenliği lisans mezunu ile 2 yıllık isg mezunu aynı şartlarda sınava girecek ve aynı sertifikayı alacak iş güvenliği uzmanı olacak burda bir çelişki doğmuyor mu sizce ?
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çelişki doğuyor,tabi..maden,inşaat,makine vb. meslek erbabı olan mühendis isg uzmanlarıyla teknik okul mezunu isg uzmanları aynı olabilir mi?hayır açık var açığımızı kapatalım sonra düşünürüz..:))
 4. deniz demiray İSGforum Üyesi

  Erkan bey, o meselenin ayrı bir boyutu ben aslında şunu söylemek istedim.Aynı isimde iki program :iş sağlığı ve güvenliği birisi 2 yıllık diğeri 4 yıllık ikisi de sınavı geçince uzman statüsü kazanıyor.Bu bir çelişki bence.
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  evet..ama maden mühendisi var teknikeri de var...inşaat mühendisi var inşaat teknikeri de var..tamam güzel..iş sağlığı ve güvenliği 4 yıllık ve 2 yıllık okul bitince ikisede uzman oluyor adalet yok diyorsan evet adaletsizliktir..fakat bunla alakalı düzenleme yeni yönetmeliklerde düzenleme yapmalarını umuyorum..isg teknikeri en fazla b uzman olup kalmalı diye düşünüyorum..bu düşüncede çok egoistce oldu ama..valla bana sorarsan okul bitiren 4 yıllıkta olsun 2 yıllıkta olsun 2 sene mecburi çalışma şartı getirilmeli ve sınava eğitime öyle almalılar..