1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Sağlığı Ve Güvenliği Faliyetlerinde İK Departmanlarının Rolü-1

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]Merhabalar,
  Sevgili Gücümüz İnsan Okuyucuları ve Değerli Meslektaşlarım,
  Öncelikle genç ve başarılı bir İK sitesi olan Gücümüz İnsan’a konuk köşe yazarı olmaktan onur ve mutluluk duyduğumu belirterek, sevgili Elif Hanım’a ve Serhat Bey’e beni sitelerinde ağırlama nezaketi gösterdikleri için çok teşekkür ederim. Başarılarının güzel paylaşımlarıyla artarak devam etmesini dilerim.
  Mesleğini çok seven bir İK’cı gözüyle görüşlerimi ve deneyimlerimi aktaracağım yazımla umarım herkesle faydalı paylaşımlarda bulunmuş olurum.
  [​IMG]
  Sizlerle, Ülkemiz açısından son derece önemli bir konunun İK’cı bakış açısıyla önemini paylaşmaya çalışacağım. Bu konu hepimizin son zamanlarda daha fazla yakından takip ettiği, insan unsurunun değerini tartışmasız bir şekilde ortaya koyan, İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetleri ve bu faaliyetlerde İK Departmanlarının rolüdür.
  Genelde İSG faaliyetleri, uzmanlığı mühendis olan arkadaşların çalışması konusu olarak görülür ve bu bakış açısıyla değerlendirilir. Uzmanlık belgeleri de teknik kökenli bu kişilere verilir. Ancak iddia ediyorum ki bu konu aslında uzman arkadaşlarla birlikte işi gücü insan olan biz iK’cıların da çalışması konusu içerisine doğrudan giren, üzerinde önemli durulması gereken ciddi bir İK faaliyetidir.
  Bu faaliyet şu anda sanayiden sayılan işlerde görev alan İK’cıları yakından ilgilendirse de 2012 yılında çıkması planlanan yeni İSG yasası ile tüm sektörleri ve dolayısıyla tüm İK’cıları kapsayacaktır.
  Bu nedenle elimizden geleni yaparak çalışmalarımızı hızlandırmanın zamanı gelmiştir !!!
  Benim İK’cı olarak benimsediğim felsefe; insana değer katabilecek her şey ile ilgilenmektir. Değer, motivasyon unsurları, eğitim, isg faaliyetleri vb bir çok konuyu kapsayabilir. Önemli olan duruma göre uygun zamanda ve uygun çalışmalarla bu değeri yaratmak, uygulamak ve bunu karşı tarafa hissettirerek değişimin takipçisi olmaktır.
  İşte çalışanlara verdiğimiz bu değeri hissettirebileceğimiz önemli bir değer unsuru da İSG faaliyetleridir.
  Eylül ayında, İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak, firmamızı temsilen Türkiye’de ilk defa 19. yapılan Uluslar arası Dünya İSG Kongresine katıldım ve kongre mesleğim adına kazandığım müthiş bir deneyim oldu benim için. Özellikle Türkiye’de adımları yavaş yavaş atılan bu anlamlı konu hakkında Dünya’da yapılan çalışmaları görmek, bizzat çalışmayı yapan kişilerle görüşmek gerçekten heyecan vericiydi.
  Anlatılanlar ve paylaşılan istatistikler konunun Dünya boyutunda ne kadar ciddi çalışmalar içerisinde yürütüldüğünün önemli bir göstergesiydi. Kongrenin ev sahibi ise, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdı. “Sağlıklı ve Güvenli Bir Gelecek İçin Küresel Güvenlik Kültürünü Oluşturalım” sloganıyla Haliç Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen kongre, 140 ülke ve 5.600 (3.600 kişi Türkiye’den) katılımcısıyla Dünya Kongreleri arasında en fazla katılımın sağlandığı kongre oldu.
  Ayrıca kongre içerisinde yer alan İSG fuarı da 12.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Fuarda, iş güvenliği malzemeleri, iş elbiseleri, yol ve trafik güvenliği, kişisel koruyucular, yangın güvenliği, ölçümleme teknolojileri ve detektörleri, yükleme-boşaltma-kaldırma-stoklama ekipmanları, çevresel hijyen ve sınai temizlik malzemeleri üreten ve pazarlayan ve sektörle ilgili diğer tüm konularda mal ve hizmet üreten ulusal ve uluslararası 116 firma yer aldı. Türkiye dahil olmak üzere, Dünya ülkelerinden 36 Devlet Bakanı İstanbul Deklarasyonunu imzalayarak Küresel Güvenlik Kültürünü oluşturmak için İSG’ye destek verdiler.
  Dünya’da düzenlendiği günden bu yana, önleme kültürünün yaygınlaşması ve İSG ile ilgili yeni bilgi ve tecrübelerin paylaşımına olanak sağlayan, tüm Dünya’daki iş kazalarından kaynaklanan yaralanmaları ve meslek hastalıklarını azaltmak için hükümetler, işverenler, sivil toplum kuruluşları, çalışanlar ve iş sağlığı güvenliği profesyonelleri bu kongre aracılığıyla bir araya geldi ve yaşanan gelişmeler, sorunlar, iyileştirmeler konusunda fikir alışverişi ve değerlendirme yapma fırsatı bulundu.
  Farklı ülkelerdeki uygulamalar, yürütülen projeler, ve istatistikler başarılı bir şekilde paylaşıldı.
  Kongre boyunca, 31 Sempozyum, 5 Bölge Toplantısı, 3 Teknik Oturum, 22 Konuşmacı Köşesi düzenlendi ve 598 poster yayımlandı. Kapanış töreni de görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Kapanış törenindeki konuşmaların ardından, 8. Uluslar arası Multi Medya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye’den ödülü ise, “Aklımız Hayatımızın Anahtarıdır” filmiyle TÜPRAŞ aldı.
  Türkiye ile beraber Brezilya, Almanya, İsviçre, İsveç, Meksika, Malezya, Norveç ve İngiltere gibi ülkeler de filmleriyle ödül aldılar. Toplumda ortak bir güvenlik kültürü oluşturmak ve bunu ilköğretim seviyesine indirgeyerek hayatımızın her alanına taşımak bu kongrede etkilendiğim en çarpıcı mesajlardan biri oldu.
  Dünya’da bu denli önem kazanmış bir konunun Türkiye gündeminde yer alması üstelik yasalaştırılma yolunun açılması gerçekten mutluluk verici bir durum. Yasa Taslağı hazırlandı ve konfederasyonların görüşlerine sunuldu. Sanırım birkaç ay içinde de yasa yürürlüğe girecek. Sadece çalışanları ve işverenleri değil, sivil toplum kuruluşlarını, hükümetleri aslında tüm toplumu sorumlu tutan bu anlayışın, ülkemizde İSG kültürünün oluşturulmasında ve yaygınlaştırılmasında önemli katkıları olacağını düşünüyorum.
  İK’cılar ile İSG faaliyetleri arasındaki ilişkiye gelince, konu çalışanları koruma işlevimiz ile doğrudan ilişkilidir. Sağlık ve güvenlik önlemleri alınan ve bu önlemlerle korunduğunu hisseden çalışanlardan oluşan işletmelerde, çalışanların iş doyumu ve verimi artarken bu verim işletme verimliliğine de olumlu etkilerle yansıyacaktır. Ortaya çıkan bu verimliliği sağlayarak sürdürmekte İK Departmanının yürüteceği İSG faaliyetleri ile mümkün olacaktır.
  İSG kısaca, çalışanların sağlıklı ve güvenli çalışmalarını sağlamak üzere alınması gereken tedbirlerdir. Bu tedbirler içerisine iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korunma ile ilgili her türlü önlem girmektedir.
 2. isgforum İSGforum Üyesi

  (Ayrıca İSG Faaliyetlerinin yürütülmesinde İK Departmanı şu işleri organize etmektedir:
  • İK Departmanı yürüteceği İSG faaliyetlerinde gerekli çalışmaları uygun bir şekilde yürütebilmesi için üst yönetimin maddi ve manevi desteğini alır,
  • Sağlayacağı bu destekle firma çalışanlarını da bu destekten haberdar ederek firma içinde bir isg kültürü oluşması yönünde organize eder (kısa bilgiler, tanıtıcı videolar vb ile yapılabilir)
  • Sektöre göre, genelde sanayi sektöründe, iç ortam ve kişisel maruziyet ölçümleri, risk analizi çalışmaları yaptırır, risk arz eden durumlarla ilgili çalışmaları organize eder,
  • Rapor sonuçlarına göre kişisel koruyucu ekipmanları zimmet karşılığı dağıtır,
  • Koruyucu ekipmanların kontrolünü sağlar,
  • Çalışanlara belgeli isg eğitimi aldırır ve düzenli aralıklarla eğitimin tekrarını sağlar,
  • İş ortamında kazaya neden olabilecek durumlarla ilgili çalışanları dinler ve çözüm üretir,
  • İSG Kurulunun üyesidir, önerileriyle kurula yön verir,
  • Çalışanların fiziksel yanında psikolojik açıdan korunmasını sağlar,
  • Çalışanların periyodik muayenelerini yaptırır, sonuçlarını iş yeri hekimi ile takip eder,
  • Çalışanların sağlık sorunlarındaki İSG kökenli nedenleri araştırır,
  • Bilinçlendirme çalışmalarına destek ve yön verir (kitapçıklar, etkinlikler vb).
  dediğim gibi yapılanlar ya da yapılacaklar saymakla bitmez… )ELİNİZE SAĞLIK DEVAMINI BEKLİYORUZ...