1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Sağlığı Ve Güvenliği Faliyetlerinde İK Departmanlarının Rolü-2

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Genel anlamda; çalışanların iş kazalarına ve meslek hastalıklarına yakalanmalarını önlemek, bu doğrultuda çalışanları iş ile ilgili tehdit ve tehlikelerden koruyarak, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için alınması gereken önlemler ve yerine getirilmesi gereken sistemli çalışmalardır.
  2010 yılı rakamlarıyla Türkiye’de kayıtlara geçen 62.903 iş kazası vardır. Bunların 1.444’ü ölümle, 1.976 ise iş görmezlikle sonuçlanmıştır. Kazaların %54’ü ise 50 ve altı çalışanı bulunan iş yerlerinde ve 28-35 yaş arasındaki çalışanlar içerisinde meydana gelmiştir. Rakamlar ciddi sorunlara işaret etmektedir. Üstelik bu rakamlar sadece kayıtlı olanlardır.
  İşi insan olan İK’cıların, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını koruması, daha verimli çalışabilmeleri için gerekli önlemleri alması konuları insan kaynakları yönetiminin önemli görevleri içerisinde yer almaktadır. Özellikle İSG faaliyetlerini incelediğinizde İK Departmanlarının İSG faaliyetleri ile ilgili sürecin yönetilmesinde hukuksal ve prosedürel açıdan ne kadar çok rolü olduğunu anlamak hiç de zor değildir. Çoğu üniversitenin Çalışma Ekonomisi Bölümlerinin İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programlarında İSG konu olarak da anlatılmaktadır.
  İK Departmanı İSG ile ilgili ne tür faaliyetleri yürütür, saymakla bitmez ….
  İK Departmanı çalışan işe başladığında ve başladıktan sonra gerekli yasal prosedürleri uygulayan ve yürütülmesini sağlayan tek yetkili bölümdür. Bu prosedürler, işe giriş muayenesinden koruyucu ekipmanın sağlanması, ekipmanın düzenli kullanılması, isg talimatlarına uyulmasına kadar geniş bir içeriğe sahiptir. Yalnızca bunlarla da bitmemekte, çalışanın sağlığını koruyucu muayeneler, koruyucu ve önleyici bilgilendirmeler yapmak da İK Departmanlarının çalışmaları içerisinde yer almaktadır.
  Ayrıca İSG Faaliyetlerinin yürütülmesinde İK Departmanı şu işleri organize etmektedir:
  • İK Departmanı yürüteceği İSG faaliyetlerinde gerekli çalışmaları uygun bir şekilde yürütebilmesi için üst yönetimin maddi ve manevi desteğini alır,
  • Sağlayacağı bu destekle firma çalışanlarını da bu destekten haberdar ederek firma içinde bir isg kültürü oluşması yönünde organize eder (kısa bilgiler, tanıtıcı videolar vb ile yapılabilir)
  • Sektöre göre, genelde sanayi sektöründe, iç ortam ve kişisel maruziyet ölçümleri, risk analizi çalışmaları yaptırır, risk arz eden durumlarla ilgili çalışmaları organize eder,
  • Rapor sonuçlarına göre kişisel koruyucu ekipmanları zimmet karşılığı dağıtır,
  • Koruyucu ekipmanların kontrolünü sağlar,
  • Çalışanlara belgeli isg eğitimi aldırır ve düzenli aralıklarla eğitimin tekrarını sağlar,
  • İş ortamında kazaya neden olabilecek durumlarla ilgili çalışanları dinler ve çözüm üretir,
  • İSG Kurulunun üyesidir, önerileriyle kurula yön verir,
  • Çalışanların fiziksel yanında psikolojik açıdan korunmasını sağlar,
  • Çalışanların periyodik muayenelerini yaptırır, sonuçlarını iş yeri hekimi ile takip eder,
  • Çalışanların sağlık sorunlarındaki İSG kökenli nedenleri araştırır,
  • Bilinçlendirme çalışmalarına destek ve yön verir (kitapçıklar, etkinlikler vb).
  dediğim gibi yapılanlar ya da yapılacaklar saymakla bitmez…
  Son olarak yararlı bir paylaşım olduğu düşüncesiyle, tüm meslektaşlarımı yeni yasa kapmasında ve her şeyden önemlisi işimizin gücümüzün insan olduğunu unutmayarak, İSG Kültürünün firmalarımızda yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalarımızı hızlandırmaya davet ediyorum.
  Güvenli, Sağlıklı ve Kazasız Günler diliyorum.
  Saygılarımla,
  Nurten NAYİR
  Suptek Yağ Keçeleri San ve Tic A.Ş.
  İnsan Kaynakları Yöneticisi

  Kaynak:http://gucumuzinsan.com/nurten-nayi...ligi-faliyetlerinde-ik-departmanlarinin-rolu/