1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın getireceği yenilikler

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve isgforum tarafından 20 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. isgforum İSGforum Üyesi

  [​IMG]
  Mesut TORAMAN

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın getireceği yenilikler

  İlgili tarafların görüşleri alınarak, önemli bir kamuoyu desteğini alan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’na itiraz eden bazı Bakanlar, İSG Yasa Tasarısı’nda büyük ölçüde değişiklik yaptırarak tasarıyı TBMM’ye gönderdiler. Ümit ediyoruz ki meclis, tasarıda yapılan olumsuz değişiklikleri düzeltir, tüm çalışanları kapsayacak olan yasanın kapsamını daraltmaz ve yasanın yürürlüğünü daha ileri tarihlere ertelemez.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanacaktır. Bu; yasanın olumlu en önemli yeniliğidir.

  İşveren vekili tanımında işveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan kişi ibaresi geliyor. İş Kanununda görev alanlar ifadesi vardı. Eğer İşveren adına hareket eden kişiden bir tek kişi o da en yetkili ve sorumlu kişi anlaşılacaksa bu da çok önemli bir değişiklik olarak görünüyor. 2003 yılından önce de bu böyleydi. İş Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ucu açık bir tanım gelmişti. İşvereni tam yetki ile temsil etmeyen yöneticiler; işveren vekili olarak iş kazalarında kusurlu bulunmuş ve mağduriyet yaşamıştı.

  Tasarı, “İşveren veya işveren vekili, görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak beyan edilen tedbirleri yerine getirmekle yükümlüdür” demektedir. İşverenden ücretini alan bir kişi her konuda rahatça yazılı beyanda bulunabilecek mi veya o kişinin yazılı beyanının bulunmaması durumunda, işverenin sorumluluğu söz konusu olmayacak mı? İSG Yasa Tasarısı’na göre, “Açıkça işyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz” şeklindeki ifade çelişki olarak görülebilir. Kanaatimizce, işveren iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorumluluklarını hiçbir şekilde bir başkasına devir etmemelidir.

  Ondan az çalışanı bulunan işyerlerinden çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesinde destekleyici nitelikte özel düzenleme yapma yetkisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na vermekte ve bu desteği SGK primlerinden kaynak aktararak yapabilecek olması çok olumlu ve önemlidir. Ancak diğer sınıflar için, destek yetkisi Bakanlar Kurulu’na verilmektedir.

  İSG Yasa Tasarısı’nın TBMM’nin gündemine alınmasını önemsiyoruz. Çünkü yasanın getirecekleri yeniliklerin iş kazaları ve meslek hastalıklarını azaltacağına inanıyoruz.

  Özellikle Danıştay Kararları sonucu 4 binin üzerinde İSG profesyonellerinin belgelerinin tekrar geçerlilik kazanacak olması son derece sevindiricidir.

  TBMM’nin İSG Yasası’nı derhal çıkarmasını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İlgili yönetmelikleri tarafların görüşlerini dikkate alarak yeniden düzenlemesini bekliyoruz.

  Emeği geçen ve bu aşamadan sonra olumlu katkı koyacak herkese sonsuz teşekkürler.

  19 Nisan 2012

  KAYNAK