1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası komisyona havale!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve efecan tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  [​IMG]
  Mesut TORAMAN
  Bir konunun sürüncemede kalması istendiğinde komisyona havale edilir. İstanbul’da meydana gelen çadır yangınının gecesinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı TBMM’ye gönderilmiş, daha sonra da komisyona havale edilmişti. Yasanın tüm çalışanları kapsayacak olmasının işverenlere külfet getireceğini düşünen bazı işverenlerimiz var. Bu nedenle yasanın çıkmasını geciktirmek isteyenler olabilir. İş kazaların her gün yaşandığı ülkemizde can kaybının en aza indirilmesi için İSG Yasası, TBMM tatile girmeden çıkarılmalıdır.

  Tasarının geçici maddelerine göre: Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle; (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesini sağlayacak. Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılacak.

  Kanunun yayımı tarihinden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar; mevcut belge veya sertifikalarını kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde bakanlık tarafından düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilecekler.

  Diğer önemli husus, eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar, ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanacaklar.

  Bakanlık tarafından 13 Mayıs’ta yapılan sınavda başarılı olacaklar ile birlikte yaklaşık 8 bin iş güvenliği uzmanın belgeleri yasa ile işlerlik kazanacak.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yasalaşmaz ise, Türkiye’nin yıllık ekonomik kaybı 36 milyar Türk Lirası olarak devam edecek. Her yıl bin 600 kişi ölecek. İşverenler İş Kanunu’nun 81. maddesine göre uzman bulamadıkları için iş kazalarından dolayı kusurlu sayılacak ve hapis cezası ile cezalandırılacaklar.

  Sayın milletvekillerimizden, meclisin gündeminde yasalaşmayı bekleyen İş Sağlığı ve Güvenliği yasamızı en kısa sürede çıkarmalarını bekliyoruz.

  31 MAYIS 2012
  kaynak:http://www.yenidonemgazetesi.com/ko...igi-ve-guvenligi-yasasi-komisyona-havale.html