1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası'nın İptali İstemi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve İSGC tarafından 8 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. İSGC İSGforum Üyesi

  Türk-İş Genel Mali Sekreteri Atalay, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na mektup yazarak, CHP'nin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyu yeniden değerlendirmesini istedi....

  [​IMG]

  Fatma Can - Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mektup yazarak, CHP'nin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyu yeniden değerlendirmesini istedi.

  Atalay, Kılıçdaroğlu'na hitaben yazdığı mektupta, son yıllarda yaşanan iş kazaları nedeniyle büyük acılar yaşandığını belirterek, "Türkiye'de birilerinin karlarına kar katmak için insan hayatıyla oynadığını" ileri sürdü. Atalay, "Bazı kötü niyetli işverenlerimiz, bu ülkede köle düzenini hakim kılmak istemektedir. Doymak bilmeyen açlıklarıyla emekçilerin canlarını hiçe saymaktadır" değerlendirmesini yaptı.

  İş kazaları sonucunda 2010'da bin 454 işçinini hayatını kaybettiğine işaret eden Atalay, günde ortalama 4 işçinin iş kazalarında yitirildiğini bildirdi. Bu rakamların, dünyanın 20. büyük ekonomisine sahip Türkiye için utanç kaynağı olduğunu anlatan Atalay, Türkiye'nin bu utançtan kurtulması gerektiğini belirtti.

  Türk-İş olarak, müstakil bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na ihtiyaç olduğunu her dönemde dile getirdiklerini ifade eden Atalay, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın 20 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Ancak, kanunla ilgili tüm taleplerinin kabul edildiğini söylemenin mümkün olmadığına işaret eden Atalay, kanunda müzakereye ihtiyaç duyulan maddeler bulunduğunu vurguladı.

  -"Kanunun tüm çalışanları kapsama almasını ileri bir adım"-

  Kanunun, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını, İş Kanunu dışında müstakil bir kanun olarak düzenlediğine dikkati çeken Atalay, kanunun bazı istisnalar dışında, kamu-özel sektörlerindeki tüm çalışanları ve tüm işyerlerini kapsama almasını ileri bir adım olarak karşıladıklarını anlattı.

  Kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşları hariç 10'dan az çalışanı bulunan işyerlerinden çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden yararlandırılması olumlu bulduklarını belirten Atalay, Bakanlar Kurulu kararıyla 10'dan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de bu destekten yararlandırılmasının söz konusu olduğunu vurguladı. Atalay, bu düzenlemeyle iş kazalarının en çok yaşandığı ve tüm işletmelerin yaklaşık yüzde 85'ini oluşturan küçük işletmelerde gerekli önlemlerin alınması yönünde önemli bir adım atıldığını anlattı.

  Kanuna göre, çok tehlikeli sınıfta maden, metal ve kimyasallarla yapılan işlerde risk değerlendirmesi yapılmaması halinde işin durdurulmasının önemli bir yenilik olduğunu belirten Atalay, şunları kaydetti:
  "Bunların yanı sıra konfederasyonumuzun çekince koyduğu, katılmadığı bazı maddeler de kanunda yer almıştır. Görüldüğü gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, uzun uğraşlar ve çabalar sonucu bu noktaya getirilmiş ve ülkemiz tarihinde ilk kez önemli yenilikler getiren bir kanuna sahip olunmuştur. Hal böyleyken, partinizin bu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurması, büyük çabalar sonucunda çıkarılmış bu kanunu belki de rafa kaldıracak ya da uzun süre yasalaşmasına engel olacaktır. Bu nedenle başvurunuzu yeniden değerlendirilerek kanunun uygulanmasını sağlamanız konusunda anlayışlı davranacağınızı umuyorum. Konunun hassasiyeti açısından yakın bir işbirliğine ihtiyaç duyulması halinde, konfederasyonumuzun bu işbirliğine her zaman açık olduğunu özellikle belirtmek isterim."

  Yayıncı: Selçuk Aval
  Kaynak: AA

  kaynak:http://www.haberciniz.biz/is-sagligi-ve-guvenligi-yasasinin-iptali-istemi-1624199h.htm
 2. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  hangi akla hizmet bu iptal istemi...
 3. efecan İSGforum Üyesi

  chp NİN YAPTIĞI DÜZELTİCİ FAALİYET YANİ REAKTİF BİR UYGULAMA,HALBUKİ TBMM DE GÖRÜŞÜLÜRKEN BİŞE DESE PROAKTİF BİR UYGULAMAYA YÖNELİK DAVRANIŞ SERGİLEMİŞ OLSAYDILAR DAHA İYİ OLURDU..CHP BUNU HEP YAPIYOR,ANAYASA MAHKEMESİNE ÇADIR GURMUŞLAR....:)
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  anaysa mahkemesine (Anayasa) çıktığı ertesi günü yine mahkemeye verir chp bu...:)
 5. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  ya sabır bir CHP klasiği daha....
 6. kimyacı34 İSGforum Üyesi

  muhalefet budur işte....kayıtsız şartsız muhalefet....