1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İşbaşı konuşmaları | Kazalardan korunmak

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve İbrahimAyaz tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  07135
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Otomotiv
  İşbaşı konuşmaları | Kazalardan korunmak - ekte gönderilmiştir.

  KAZALARDAN KORUNMAK

  Niçin çalışıyorsunuz? En bilinen cevap para kazanmak zorunda olduğunuzdur. İşvereniniz de aynı sebepten dolayı işin başındadır; para kazanmak. Eğer çalıştırdığınız insanlar kar sağlayamıyorlar ise, işlerini ellerinde tutamazlar. Birçok şirketin gelirlerine rağmen büyük karlar elde edemediklerini duymak şaşırtıcı gelebilir. İşyerinde vakit kaybına sebep olan kazalar ya da hastalıklar, kar marjını ve rekabet sınırlarını azaltır. Bununla birlikte, rekabet artık yalnızca yerel değil dünya çapında bir olgudur.

  Birçok şirket %0.5 gibi küçük bir kar marjı ile işletilmektedir. Bu, kazanılan her bir liradan sadece yarım kuruş kar ediliyor demektir. Kar marjı genellikle %1 ile %5 arasındadır, ancak bu halen daha çok kazanç anlamına gelmez. Kaza meydana geldiği herhangi bir zaman, yaralanma maliyeti kardan karşılanmak zorundadır. Peki, kazalar şirketin doğrudan ya da dolaylı harcamalarının ne kadarını kapsar? Endüstriyel kazaların telafisi için yapılması gereken ilave satışların miktarına bir göz atalım.

  aa.png

  Bu tablo bize ne anlatıyor? Eğer şirket %5 lik bir kar marjı ile işletiliyor ise, 1,000 liralık bir yaralanmanın tazmin edilmesi için 20,000 liralık yeni satışa gerek olacaktır. Eğer kar marjı %1 civarında ise, karı bu seviyede tutmak için 100,000 liralık ilave satış gerekir. Birçok ilave küçük malzemeler, tüm bu kayıpları tazmin etmek için üretilmek zorundadır. Endüstriyel sırt yaralanmalarının masrafı ortalama 5000 lira civarındadır ve bu yüzden diğer işçiler daha fazla çalışmak zorundadırlar.

  Ne üretiyor olursanız olun, bir yaralanmanın tazmin edilmesi için çalışmak zorunda kalacağınız ilave zamanları düşünün. Neden bunu düşünmek zorundayız. Basit. Emniyetli çalışma davranışları direkt olarak sizin kendi çalışma emniyetinizin olabildiğince iyi olmasına katkıda bulunur. Şirketinizi ne kadar kara geçirmek istiyorsanız, daha iyi ekipman almak için ve iş ortamını geliştirmek için o kadar fazla sermayeye ihtiyaç vardır.

  Tabii ki, para sizin ve işçileriniz için önemlidir. İşi emniyetli yapmak için harcanan zaman, kazayı telafi etmek için harcanan zamandan daha az olabilir. Bu yüzden tehlikeli kısa yollardan kaçınmalı, kişisel koruyucuları giymeli, işi tarif edildiği gibi yapmalı ve şirketin emniyet için harcadığı güce katkıda bulunmalısınız.

  Emniyetin acısız ve karlı olduğunu düşünün bir kere!!!

  Ekli Dosyalar:

 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eline sağlık,ibrahim bey..ay sonu gözlük size gidecek galiba,paylaşımlarınız çok değerli..elinize sağlık...:)
 3. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  07135
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Otomotiv
  www.isgforum.net adresinin çok faydasını gördüm, 2 aylık eğitimle uzman olduk...buradan öğrendiklerimizle birşeyler ekledik bilgimize.şimdi de elimizdeki paylaşma zamanı.
  gözlük derken Erkan bey,hediye mi var iyi paylaşım yapana :)
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.isgforum.net/threads/isgnet-ayın-paylaşımcıları.1753/ linki tıkla,

  Bilgi paylaştıkça Çoğalır,,,paylaştıkçada tecrübe artar..buda benden olsun..:)..her ay listenin ilk 3'üne giren üyelerimize 10 numara iş güvenliği gözlüğü benden..adres alınacak ve kargo yapılacaktır..ve selam.kasım-2012 ilk 3 üye ödülleri ve kişiler belirlenip afişe edilecektir.
 5. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  07135
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Otomotiv
  harika , paylaşım için çok yerinde bir uygulama ;)
  durmak yok,paylaşıma devam :p