1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İşte 11 İşçinin Ölüm Nedeni

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sefa KIDIK/DHA - A.A[​IMG]
  12 Mart 2012
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Dördü Ordu'dan, ikisi Sivas'tan, biri depremin yıktığı Van'dan, diğerleri Bitlis'ten, Tokat'tan, Muğla'dan ve Bartın'dan gelmişti. Türkiye coğrafyasıın her köşesinden kopup aynı çadırın içinde ekmek derdine düşmüştü. Tek düşünceleri vardı; alınterinin karşılığını memleketlerinde bekleyen eşlerine, çocuklarına göndermek... Dün gece plastik çadırın içinde altlı üstlü yattıkları ranzalarda yanarak can verdiler. Geriye acı haberi alıp olay yerine koşan yakınlarının, 'Hani evimize ekmek getirecektin' çığlıkları kaldı.
  [​IMG]
  İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan bir işçi, yangında hayatını kaybedenler arasında Van depreminden kaçıp gelenlerin de olduğunu söyledi. Yangınla ilgili şantiye şefi de dahil olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı. Polis olayla ilgili 3 kişiyi de arıyor. Bakan Çelik yaptığı açıklamada, "Çadırı kaplayan malzemenin plastik olması,
  UYKUDA YAKALANDILAR
  Esenyurt’a bağlı Güzelyurt mahallesindeki 6’ncı Cadde üzerinde bulunan bir AVM inşaatının şantiyesinde dün 21.00 sıralarında işçilerin kaldığı çadırlarda yangın çıktı. Elektrik sobası ile ısınan ve 15 kişilik olduğu belirtilen çadırda işçiler yangına uykularında yakalandı.
  HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

  Fatih ACUN (23), Ordu-Kumru

  Ahmet KESKİN (47), Bartın-Merkez
  Bayram Ege PEHLİVAN, (48) Sivas-Merkez
  Çetin ÇOŞGUN (42), Sivas-Ulaş
  Seyfettin TOPAL (38), Ordu-Korgan
  Abdurrahman DEMİR (42), Tokat-Erbağ
  Sevdin ÖZEN (28), Van-Özalp
  İsa TOPAL (22), Ordu-Korgan
  Ahmet YAHAL (30), Ordu-Kumru
  Barış KIYAK (30), Muğla-Milas
  Hakim ALİCAN (46), Bitlis-Tatvan

  İHBAR SAATİ: 21.06, İLK EKİBİN VARIŞ SAATİ: 21.14
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenyurt'ta 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Saat 21.06'da gelen ihbar üzerine Beylikdüzü itfaiye müfreze ekipleri saat 21.07'de hareket ederek olay yerine 21.14'de intikal etti. İtfaiye komuta aynı anda Büyükçekmece grubunu da saat 21.08'de alarma geçirdi. İkinci ekip ise 21.08'de hareket ederek 21.15'de alevlere müdahale etti" denildi.

  70 KİŞİLİK İKİ ÇADIRA MÜDAHALE EDİLDİ
  Ekiplerin olay yerine gittiğinde işçilerin kaldığı ve koğuş olarak kullanılan 70 kişilik 2 çadırdaki yangına müdahale ettiği belirtilirken, "Ekipler genişleyen ve çadırları saran alevleri kısa sürede söndürdü. Yangın sırasında çok sayıdaki işçi çadırlardan çıkmayı başarırken 11 işçi dumandan etkilenerek çıkmayı başaramadı. Yangının ilk bilgilere göre yangının elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor. Emniyet Müdürlüğü olay yeri incelemeleri ekipleri araştırmalarını sürdürüyor. Görgü tanıklarının ifadesini alan. Cumhuriyet savcısı olaya el koydu" ifadeleri kullanıldı.

  İŞÇİLER İLE YAKINLARI KORKU DOLU ANLARI ANLATTI
  Esenyurttaki yangın faciasını yaşayan işçiler ile yakınları korku dolu anları anlattı. Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan ve çadırlarda kaldığını söyleyen Abbas Mendi, yangın başladıktan sonra olay yerine geldiğini belirterek 3 çadırın yandığını gördüğünü söyledi. Mendi, "Biz kendimiz müdahale ettik. İtfaiyeyi de aradık. Yapacak birşeyimiz yoktu. Çok alev olduğu için üzerine gidemedik. Alev yükselince insanlar çıkmayınca içeride kaldıklarını anladık. Bir kaçını çekerek alabildik. Gerisini kurtaramadık" diye konuştu.
  mevzuatımız çerçevesinde inceleniyor. Nerede ihmal varsa, bunlar hızlı şekilde değerlendirilecek" dedi.

  KALDEM'DEN YANGIN AÇIKLAMASI
  Esenyurt'ta 11 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciasıyla ilgili söz konusu inşaat şirketinden yazılı açıklama yapıldı.

  Açıklamada, "11.03.2012 günü saat 21.00 sularında Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ait işçi barınaklarında çıkan yangını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. İnşaat şantiye sahası dışında ve Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kullanımına tahsis edilmiş alanda meydana gelen bu elim olay nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz. Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile betonarme işlerinin yapımı için 2011 yılında bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşme uyarınca işçilere ait yatakhane ve benzeri mahallerin yapımı, yönetimi, sevk ve idaresinin sorumluluğu Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasına aittir. Olayın meydana geldiği mahal şantiye alanımız dışında olup, inşaat yaptığımız sahadan ayrı ve uzakta yer almaktadır.

  "BARINAKLARI BİZ YAPMADIK"

  Söz konusu işçi barınakları tarafımızca yapılmamış ve işletilmemektedir. Tarafımıza ait inşaat şantiyemiz rutin olarak kontrol edilmekte ve denetlenmektedir. Bu denetlemeler sırasında şantiyemizin herhangi bir eksikliğinin olmadığı defalarca tespit edilmiştir. Firmamız yangın önlemleri başta olmak üzere işçi sağlığına ve güvenliğine azami derece dikkat etmekte ve gerekli her türlü önlemi almaktadır. Bu konuda Çalışma Bakanlığı, SGK, güvenlik şirketimiz ve benzerleri gibi resmi makamlarca ve kurumlarca her türlü olumlu raporlar tarafımıza layık görülmüştür. Bugüne kadar böyle bir elim kaza firmamıza ait hiçbir şantiyemizde de vuku bulmamıştır. Olayla ilgili inceleme ve araştırma hem resmi makamlar hem de firmamız tarafından başlatılmış olup, bu çalışma neticesinde detaylı bilgi tarafınıza verilecektir. Firmamız bu elim kazada vefat eden işçilerin yakınlarına gereken desteği vermek konusunda kararlıdır."

  BU ACIYA YÜREK DAYANMAZ / FOTO GALERİ
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik şunları söyledi:
  "Çalışan işçilerin çalıştıkları yerle kaldıkları yerle bütünlük arz ediyor. Aynı önlemlerin alınması gerekiyor, iş kanunumuz bunu ön görmektedir. Ne gibi bir ihmal var? Üç adet ısıtıcı olduğu iddia ediliyor. Kaç işçi kalıyor idi? Tahliyeyle ilgili nasıl sorunlar yaşandı? Çadırı kaplayan malzemenin plastik olması, mevzuatımız çerçevesinde inceleniyor. Ancak yıllardır özellikle bunun değişmesi gerektiğini ifade ettik. Neden? Önleyici olduğu için. Nerede ihmal varsa, bunlar hızlı şekilde değerlendirilecek."

  MEMLEKETLERİ BELLİ OLDU
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ölenlerden 4 kişinin Ordu, iki kişinin Sivas, diğerlerinin de Van, Bitlis, Muğla, Bartın ve Tokat nüfuslarına kayıtlı olduğunu açıkladı.

  İNŞAATTA YANGIN FACİASI / FOTO GALERİ
  Yangın kısa sürede bitişikteki 2 çadıra daha sıçradı. Alevler, bez çadırların tamamını sardı ve işçilerden bazıları yanarak bazıları da dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve ambulans gönderildi.
  İŞÇİLER BÖYLE KAÇIŞTI / WEB TV
  Yangını söndüren itfaiye ekipleri, tamamen yanan çadırlarda ilk olarak 11 işçinin cesedine ulaştı. AVM inşatında çalışan bir işçi, çadırların 15’er kişilik olduğunu ve şantiye alanında 100’e yakın işçi bulunduğunu söyledi.
  YANGIN ANI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV
  YANGIN FACİASINA 5 GÖZALTI
  Esenyurt’ta 11 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciasıyla ilgili inşaat sahibi, şantiye şefi ve iş güvenliği sorumlusunun da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Polis, olayla ilgili 3 kişiyi de arıyor.
  DEvamını Oku

  KAynak:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20105002.asp
 2. DURDU ÖZKAN İSGforum Üyesi

  Ölen kardeşlerimize allah rahmet eylesin.
  Geride kalan ailelerine da sabır versin. Çok zor nasıl dayanacak bu insanlar....
  12 dakikada 11 kişi bu kadar kolay demekki biz şantiyecilerin ölümü