1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İşte 'en güvenilir' şantiyemiz

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bayramali tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  11 işçiye mezar olan şantiyede, 'iş güvenliği uzmanı'nın tekniker olduğu ve bakanlıkça 'en güvenilir şantiye' seçildiği ortaya çıktı.

  [​IMG]
  Esenyurt taki şantiyede çıkan yangında 11 işçi feci şekilde can vermişti.
  Esenyurt’taki AVM inşaatında 11 işçinin yanarak ölmesine ilişkin davanın ilk duruşmasında, katliama çıkarılan davetiye de gözler önüne serildi. Birinci ve ikinci derece taşeronlar birbirlerini suçlarken, sanık iş güvenliği uzmanının aslında ‘uzman’ olmadığı, iş teknikeri olduğunu ortaya çıktı. İşçilerin kaldığı kamp alanından sorumlu olmadığını savunan sanık şantiye şefinin, aylık güvenlik toplantılarına katıldığı belirlendi. İşçilerden sorumlu taşeron şirketin sahibi ise, yangının kontaktan değil, ‘sabotaj’ ile çıkarılmış olabileceğini ileri sürdü. En acı olan, Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişleşin çadır alanını görmeden yaptıkları teftiş sonrasında, Marmarapark’ı en güvenilir şantiye olarak seçtiğinin anlaşılmasıydı.

  Esenyurt’taki ‘Marmarapark AVM’nin inşaatında çalışan 11 işçinin kaldıkları çadırda yanarak ölmelerine ilişkin dava, dün Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Mahkeme heyetinin karşısına çıkan 4’ü tutuklu olmak üzere 11 sanıktan hiçbiri suçu sahiplenmedi.
  İkinci alt taşeron olarak hizmet veren Kaldem adlı şirkette iş güvenlik uzmanı olarak çalışan Cem Yıllar, aslında iş teknikeri olduğunu, iş güvenliği ve işçi sağlığı bakımından bir sertifikasının bulunmadığını açıkladı. Yıllar, işçilerin kaldığı çadır kampının inşaat alanı dışında kalmasına rağmen, yangından birkaç ay önce denetime gidip rapor tuttuklarını, elektrik sorununa ilişkin sonuçları Kaldem’in sahipleri Abdullah ve Mehmet Altun’a ilettiğini söyledi. Yıllar ayda bir yapılan iş güvenliği toplantısında da bu eksikliklerin gündeme geldiğini ifade ederken, “Buna rağmen işçilerin kaldığı kampı kimse denetlememiştir” dedi. Yıllar, eksiklikler belirtildiği ve saptandığı halde neden önlem alınmadığının sorulması üzerine, “Maddi gücü ağır olan şeyleri yaptırtamadık” dedi. Yıllar, Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun da inşaatta inceleme yaptığını, fakat işçilerin çadırlarına götürülmediklerini kaydetti. Ve bu teftiş sonrası kurulun MarmarmaPark AVM’yi bölgenin, iş güvenliği bakımından en iyi şantiyesi seçtiğini söyledi.

  Bu arada, iş güvenlik uzmanı olarak 2 Temmuz 2011’de Ali Arslan adlı bir kişinin bildirilmiş olduğu, fakat aslında Arslan’ın şantiyeden çok önceden ayrılmış olduğu ve bu konuda uzmanlığı bulunmayan Cem Yıllar’ın görev yaptığı anlaşıldı.

  Kaldem adlı firmanın sahibi Abdullah Altun, kendileri tarafından yerleştirilen çadırların elektrik kontağından ötürü değil, bir sabatoj sonucu yanmış olabileceğini ileri sürdü. Altun, yangından bir ay önce kimliği belirsiz kişilerce “Bu işi bırakın” diye tehdit edildiklerini savundu. Kaldem’in hizmet verdiği Kayı adlı birinci derece taşeron firmanın şantiye şefliğini yapan Erdal Gümüş ise çadır kampı alanının şantiyeden 500 metre uzakta olduğunu ve sorumluluğun kendilerine ait olmadığını ileri sürdü. Duruşmada, Erdal Gümüş’ün aylık iş güvenliği toplantılarına katıldığı ve kamp alanına ilişkin sorunların da bu toplantıda konuşulduğunu, iş güvenlik uzmanı Ömer Faruk Gülmez tarafından hazırlanan raporların da Gümüş’e gönderildiği ortaya çıktı.14/07/2012

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1094136&CategoryID=77
 2. efecan İSGforum Üyesi

  kamp alanı işyerinden saymıyolar ve denetlemiyorlar..kişi güvenliği,üretim güvenliği ve işletme güvenliği deriz.ve işçinin yediği,içtiği,soyunduğu,duş aldığı ve uyuduğu yerler verimlilik ve insanlık adına önem arz eden yerlerdir.taşeronluk böyle işte şimdi kimi suçluyacaklar diye uğraşsınlar..ana firma ona taşeronda ana firmaya topu atar,top gelir isg sorumlusunun kucağına cuk diye oturur..insanımız helal ekmek kazanmak için insani olmayan şartlarda çalışmak zorunda bırakılmasın.
 3. bayramali İSGforum Üyesi

  taşeron ve ana firmaya ver 500 milyar ceza bak ülkede neler oluyo..patronlardan çıksın bu paralar ki,önlemek için harcanan paranın ne kadar az ve masrafsız olduğunu görsünler..gidip gariban isg sorumlusunun yakasına yapışmayla çözemessin..
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar görev ve sorumluluklarınızı yapamıyacağınızı inandığınız firmalarla anlaşmayın..üç kuruşa bu uzmanlığı yapmayın..firmalarla anlaşmadan önce ÖN TESBİT RAPORUNUZU HAZIRLAYIN VE ONAYA SUNUN KABUL EDİLİRSE,o zaman anlaşın..