1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İşveren, "Ben uğraşmak istemiyorum" derse Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile anlaşma yapabilecek.

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve isgforum tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. isgforum İSGforum Üyesi

Fatma Can - İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği açısından işyerlerinin risk değerlendirmesini yapacak. İşveren, risk değerlendirmesi için işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı ile münferit sözleşme yapacak. İşveren, "Ben uğraşmak istemiyorum" derse Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile anlaşma yapabilecek.
    isgforum.png

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun tam destekle çıkarıldığını belirterek, genel müdürlük olarak bundan sonraki süreçte işlerinin daha da yoğunlaştığını söyledi. Türkiye genelinde tanıtım kampanyasıdüzenleyeceklerinive kamu kurumlarına, özel sektöre, çalışanlara kanunu anlatacaklarını ifade eden Özer, kanunun uygulanmasına ilişkin ayrıntılarıdüzenleyenyönetmelikleri çıkarmak için çalışmaya başladıklarını dile getirdi.
    Özer, "6 ay içinde yaklaşık 20 ayrı yönetmelik çıkarmayı düşünüyoruz. Yönetmelikler, hazırlandıktan sonra sosyal taraflara gönderilecek, daha sonra değerlendirilip yayımlanacak" dedi.
    Özer, kanunun iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, bu hizmetlerin desteklenmesi ve iş yeri hekimleriyle iş güvenliği uzmanlarının çalışma esaslarına ilişkin hükümlerinin, kamu kurumlarıyla 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iki yıl; 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için bir yıl; diğer işyerleri için altı ay sonra yürürlüğe gireceğini bildirdi.
    -Apartman görevlilerinin çalışma ortamları da incelenecek-

Risk değerlendirme yönetmeliğinin en kısa zamanda hazırlanması gerektiğine işaret eden Özer, risk değerlendirmesinin, kanunun omurgasını oluşturduğunu söyledi. Özer, şöyle devam etti:
    "Kanuna göre, işverenler, işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesini yapacak. Risk değerlendirmesinde işveren, işinin müfettişi olacak. 'Bir müfettiş gelsin de benim noksanlarımı bulsun, ben de onları yapayım' diye beklemeyecek. İşveren, risk değerlendirmesiyle işyerindeki tehlikeleri belirleyecek veya bir uzmana bunu yaptıracak, bu tehlikelerden doğan riskleri ortadan kaldırmak için gereken tedbirleri alacak. Bugüne kadar gelen işverenlerde, 'Bakanlık müfettişleri gelsin, bize ne yapacağımızı söylesin, biz de yapalım' hakimdi. Artık o dönem bitti."
    İşverenlerin, risk değerlendirme yöntemiyle işyerinde nelerin risk oluşturduğunu belirleyeceğine ve bunlarla ilgili önlemleri alacağına dikkati çeken Özer, risk değerlendirmesinin nasıl yapılacağına ilişkin şunları anlattı:
    "İşveren, risk değerlendirmesi için işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı ile münferit sözleşme yapacak, kısmi süreli sözleşmeler yapacak. İşyerleri, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli diye sınıflara ayrılıyor. Bu tehlike sınıfına göre, çalışan sayısına göre, iş güvenliği uzmanının hizmet süresi olacak, işveren buna göre sözleşme yapacak. Bunları yönetmelikle belirleyeceğiz. Ya da işveren 'Ben uğraşmak istemiyorum' derse ortak sağlık güvenlik birimleri(OSGB) ile anlaşma yapabilecek. Şu anda 150 ortak sağlık güvenlik birimi hizmet veriyor ama sayılarının bir yıl içinde bine çıkmasını bekliyoruz. Ortak sağlık güvenlik birimleri, bünyelerinde hem işyeri hekimi hem de iş güvenliği uzmanı barındıracak. Bu birimler, sözleşme yaptıkları işyerlerine hizmet sunacaklar.
    Mesela apartmanlar. Apartmanda bir ya da iki görevli bulunuyor. Bunların çalıştığı ve konakladıkları yerlerin uygun olup olmadığına ilişkin risk değerlendirmesi iş güvenliği uzmanı tarafından yapılacak ve işyeri hekimi de çalışma ortamına göre bir sağlık raporu verecek. Yöneticiler bu hizmeti ortak sağlık güvenlik birimlerinden alabilecekler."

-Meslek hastalığı şüphesi bildirimleri bizim kayıtlarımıza girecek-

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Özer, Türkiye'de meslek hastalıklarının tespitinin yapılamadığını belirterek, şunları kaydetti:
    "Uluslararası standartlara ve yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de 30 bin kişinin meslek hastalığı olması bekleniyor. Meslek hastalığı olan kişi oranı ülkelerin gelişmişliğine göre çalışan nüfusun binde 1-4'ü arasında bulunuyor. Halbuki Türkiye'de yılda ortalama 400 kişide meslek hastalığı tespiti yapılıyor. Meslek hastalığıyla ilgilenilmiyor. Doktorların ve çalıştıranların bilgisi ve ilgisi yok. Mesela Finlandiya'da her yıl birkaç bin kişinin meslek hastalığı olduğu tespit ediliyor."
    Türkiye'de sadece Zonguldak, Ankara ve İstanbul'da meslek hastalıkları hastanesi bulunduğunu ifade eden Özer, SGK'nın meslek hastalığı teşhisi koyabilecek hastane sayısını artırdığını dile getirdi. Özer, eğitim ve araştırma hastaneleri ile devlet üniversitesi hastanelerinin, yani 129 hastanenin meslek hastalığı teşhisi koyma yetkisi bulunduğunu söyledi.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, bütün işyeri hekimleri vesağlıkhizmet sunucularının, meslek hastalığı olduğu şüphesi taşıyan vakaları, yetkilisağlıkhizmet sunucusuna göndereceklerine dikkati çeken Özer, şöyle konuştu:
    "İşyeri hekimi, aile hekimi, hastaneler, poliklinikler ve özel hastaneler, şüphelendikleri vakaları 129 hastaneden birine yönlendirecekler. Meslek hastalığı şüphesi bildirimleri bizim kayıtlarımıza girecek. Gelen bilgileri değerlendireceğiz ve hangi sektörde veya hangi işyerinde meslek hastalığından daha çok şüpheleniliyor, bunun tespitini yapacağız. Belirlenen sektörlere yönelik iyileştirme ve geliştirme projeleri hazırlayacağız, teftişlerimizi buraya yönlendireceğiz, meslek hastalıklarını önlemek için ne gerekiyorsa yapılacak. Pek çok ülkede meslek hastalığı şüphesi, istatistik verilerine dahil ediliyor ancak Türkiye'de meslek hastalığı istatistiklerine defteri kapananlar dahil oluyor. Yani, teşhis konulmuş, dosyası kapatılmış ve 'evet bu meslek hastasıdır, maluldür, maaş bağlanır' dedikleri verilere giriyor."
    Yayıncı: Selçuk Aval
    Kaynak: AA
    kaynak:http://www.haberciniz.biz/isveren-isinin-mufettisi-olacak-1545084h.htm