1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

İşyeri Hekimi ve Sağlık Personeli Yeni Yönetmelik Taslağında Sağlık Raporu OSGB'lerden Alınacaktır

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

  1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

    İşyeri hekimi ve diğer Sağlık Personeli çalışması usul ve esaslarını düzenleyen yönetmelik taslağında Sağlık Raporunu İSGB yada OSGB biriminde çalışan işyeri hekimleri verebilir hükmü var.Bu şu demek işi daha profesyonelce yapan tek bir birime bağlamak ve takibini yapmak ve de sorumluluk vermek oluyo_OSGB lerin bu hususta önünü ciddi anlamda da açmaktadır.ileri süreçte sağlık raporu ve iş giriş oryantasyon eğitimlerini de il sınırları içinde bulunan OSGB ler vermeye başlıcaktır demektir,bu özlük dosyalarını takip etmeye kadar gider büyük ihtimal,bunun neticesinde SGK bile osgbler üzerinden SSK kontrollerini yapmaya başlıcaktır..ve selam

    Madde 28 - Çalışanların sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelerce yapılır, verilen kararlar kesindir.

    yönetmelik taslağı aşağıda ekten indirebilirsiniz...

    Ekli Dosyalar:

  2. paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz.
  3. Mert Fatih Kesgin İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    128331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Anlaş Anadolu Lastik A.Ş.
    Bu yönetmeliğin bakanlık sitesindeki linkini alabilir miyim?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yakında yayınlar şu anda yayınlamamış olabilirler..
  5. Mert Fatih Kesgin İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    128331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Anlaş Anadolu Lastik A.Ş.
    Siz nereden ulaştınız buna peki?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. yusufhayriye İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    İşyeri hekimleri çok çalışıyorlardı birde yardımcı gerek diye düşünmüşler demekki, sağlık personeli bulundurma zorunluluğu getiriyorlar ne güzel dünya...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adamlar ve dernekleri çalışıyor,kanunda ve yönetmelikte çatır çatır istediklerini alıyorlar.sen uzmanlarında rant gözüyle olayları değerlendiriyor...Menfati alan yolu buluyo..Halbuki İş Güvenliği uzmanlığı daha riskli ve tecrübe isteyen bir iş kolu..ama sallayan yok,ne kanunda ne yönetmeliklerde..50 kişi üzeri iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getiriliyoda bakın hiçbir mevzuatta iş güvenliği uzmanı çalıştıracaksın demiyo..uzmanlar abcdefg sınıflandırılıyorlar,hekimlerde yok böyle bişe..mesleki tecrübesi olan 10 yıllık mühendislerini aldılar ayaklarının altına,10 yıllık mühendis yeni mezun mühendis ve C sınıfları ile aynı kefeye koydular,hala uzmanlarla alakalı doğru dürüst bişe yok ortada..ve selam gene damar yaptım hemi,damarımı basmayın...:))
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şu an verilen ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu aile hekimleri tarafından daha çok işçinin ifadeleri doğrultusunda düzenlenmekte. Detaylı bir tahlil tetkik ve araştırma yapılmadan düzenlenmekte. OSGB ler de çalışan işyeri hekilerince verilen raporlar ne şekilde olaçak acaba?
  10. Yakup BİLEN İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bildiğim kadarıyla işyerlerinde işyeri hekimliği konusunda şuanda yürürlükte olan bir yönetmelik yok sadece taslak var. firma personel sayımız istanbul dışı şubelerle birlikte toplam 79 kişi personelimiz var. İstanbul da merkez :32 kişi 1.şube :23 kişi 2.şube:12 kişi diğer illerde ise 3.şube :8 kişi 4.şube : 2 kişi ve 5.Şube:2 kişi toplam 79 kişi.Bizim şuanda işyeri hekimi bulundurma zorunluluğumuz varmı? konu ile ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    İzmir deki 6331 sayılı kanun bilgilendirme toplantısında bir soru üzerine Dr. Havva Nurdan Rana GÜVEN

    (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı) bizim teftişlerimizde biz işyeri hekiminden alınmış iş

    başı raporuna bakarız dedi bizim için hastaneden alınmış bir raporun önemi yoktur olsa da olur olmasa

    da olur diye açıkladı. Yani teftiş zamanı işyeri hekimi onaylı iş başı raporu aranır.

    Gerekçe olarak da şöyle bir cümle kurdu. ''Zaten işe giren adamın cebinde para yoktur hastaneye gönderip 150,00 tl vermesini isteyerek heyet raporu aldırmak onu zora sokuyor'' dedi
  12. asli kafadar sezer İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı zamanda bakanlık aile hekimi ve OSGB den alınma şartı varmış gibi duran mesnetsiz kanun maddesinin uygulanmasının mümkün olmadığının farkına vararak aşağıdaki yazıyı yayımlamıştır.

    Aslı Kafadar Sezer
    ISG Uzmanı
    asaslisezer@gmail.com

    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=saglikraporlari

    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

    Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

    Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  13. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada bahsi geçen 'kamu sağlık hizmeti sunucuları' tarifleri nereleridir. Sağlık ocakları mı, hastaneler mi neresi? Sağlık ocağına gittim yazı yazılmış verilmez diye 170 i aradım OSGB verecek başka bir yer veremez diyor. OSGB kamu sağlık hizmeti sunucusu mu? Nedir bu iş çözebilen var mı?
  14. RAGAR İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

    Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

    Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.