1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İnşaat Ustaları Sertifikalı Oldu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Güncelleme : 11 Kasım 2012 13:40
  Sakarya'nın Hendek ilçesinde sertifika alma zorunluluğu getirilen inşaat ustaları, belediyenin düzenlediği kursu başarıyla tamamlayıp sertifikalarını aldı.
  [​IMG]
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu yönetmelik gereği sertifika alma zorunluluğu getirilen inşaat ustaları için kurslar düzenleniyor. Hendek’te inşaat işçiliği yapan yaklaşık 800 kişi için Hendek Belediyesi tarafından ücretsiz kurs açıldı. Belediye bünyesinde bulunan BEL İŞ Meslek Edindirme Merkezi ve Anadolu Kalkınma Vakfı Endüstri Meslek Lisesi işbirliğiyle 800 işçiye, 32 ila 40 saat arasında ders verildi. İnşaat, elektrik, boya, yalıtım, sıva, sıhhi tesisat, fayans- kalebodur ve demir işçiliği alanlarında eğitim alan kursiyerlere sertifikaları verildi.
  Sertifika töreninde konuşan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, yapılan düzenlemenin işçiyi korumaya yönelik olduğunu belirterek; "Sizler bir inşaatı temelden alıp bitirecek yetenektesiniz. Sıva, kalebodur, sıhhi tesisat gibi, bunların her birinin ayrı ayrı ustalık belgelerini almak zorunlu. Bu sistem, bir anlamda işçiyi korumaya yönelik. Zamanında bazı müteahhitler inşaatlarında işçi-usta çalıştırmalarına rağmen onları sigortalı yapmamıştır. Bundan böyle devlet bunu da kontrol altına almakta. Bu, işin ciddiyetini, samimiyetini gösterir.” dedi.
  Binaların, usta eller tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu kaydeden İnci, şunları söyledi; "Her binanın bir ömrü vardır. İnşaatın sağlam olması için sadece beton bir önem arz etmez, betonun yanı sıra kolon ve kirişlerin demir bağlamaları çok önem arz eder. Bunlar da bilgi birikimi ile olur. Bundan böyle dededen, babadan görme inşaat işçiliği değerini kaybetmiştir. Bundan böyle yükselen değer bilgidir, teknolojidir. Kış boyunca alanında uzman kişiler tarafından seminerler verilecek. Üniversite ve İnşaat Odası ile işbirliği içerisinde yapacağımız seminerlere hepinizin katılmasını istiyorum. Sadece sertifika yeterli değil, bilgilerinizi güncellemeniz, donanımlarınızı artırmanız gerekli.
  Cihan Haber Ajansı