1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

İnşaat ustalarına yeni standartlar

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı "sertifikalı usta" uygulamasının ardından, inşaat ustalarına yeni standartlar getirmeye hazırlanıyor.
  manset.Jpeg

  ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı “sertifikalı usta” uygulamasının ardından, inşaatçılara yeni standartlar getirmeye hazırlanıyor.

  Buna göre ustalar, betoncu, kalıpçı, sıvacı gibi branşlara ayrılarak, sadece uzmanlaştıkları dalda iş yapabilecek.

  Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Bülent Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2012'den itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara yetki belgesi alma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

  BİR YILDA 257 BİN USTA YETKİ BELGESİ ALDI
  Bakanlığın kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı sertifikalı ustalar modeline rekor başvuru yapıldığını belirten Ercan, bir yılda 257 bin 688 ustaya toplam 377 bin 553 yetki belgesi verildiğini dile getirdi.

  İnşaat sektöründeki işçilerin büyük kısmının kalifiye olmadığını anlatan Ercan, bu sayıya ulaşılmasının sektör açısından çok önemli olduğuna işaret etti.

  EN ÇOK SERTİFİKALI USTA SAMSUN VE BURSA'DA
  Sisteme en çok Samsun'dan ustaların katıldığını dile getiren Ercan, Samsun'dan 19 bin 892, Bursa'dan 12 bin 852, Trabzon 'dan 11 bin 703, Kahramanmaraş'tan 10 bin 749 ustanın sertifika aldığını bildirdi.

  Ercan, sertifikasız usta çalıştıran müteahhide İmar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca işçi başına 2 bin lira ceza verildiğini de kaydetti.

  KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN KALIPÇISI-SIVACISINA STANDART GELECEK
  Bu uygulamanın ardından ustalara gelişen teknolojiye paralel olarak yeni standartlar getirmeye hazırlandıklarını dile getiren Ercan, bu kapsamda inşaatta görev alan ustaların, betoncu, kalıpçı, sıvacı gibi diğer inşaat aşamalarında da branşlara ayrılarak, sadece uzmanlaştıkları dalda iş yapabileceklerini dile getirdi.

  “İnşaatçı 'beton ustasıyım, her işi yaparım' diyor. Artık bu yerini yavaş yavaş özellikli ustalara devredecek” diyen Ercan, branşlaşma, ustaların 5 yılda bir günün koşularına, değişen ve gelişen teknolojiye göre eğitim alması gibi uygulamalarla, uzunca bir süre daha “emek yoğun” özelliğini sürdürecek inşaatın uzmanlar eliyle yürütülen bir sektör haline geleceğini vurguladı.

  İnşaatın doğası itibarıyla sürekli gelişen bir sektör olduğuna dikkati çeken Bülent Ercan, “Dolayısıyla standart getirilince iş bitmeyecek. Teknoloji geliştikçe, yeni standart üretme ihtiyacı doğacak. Nasıl ki önceden sadece doktor vardı, sonra dahiliye uzmanı geldi, o da yetmedi onkoloji uzmanı geldi. İnşaat da yeni ihtiyaçlar hasıl oldukça bu şekilde gelişecek” diye konuştu.

  İŞÇİLİKTEN KAYNAKLI MALİYET ARTIŞI AZALACAK
  Şu anda kalitesiz işçilikten kaynaklı maliyet artışlarının yaşanabildiğini dile getiren Ercan, “Yeni sistemle, mesela, işçinin doğru monte edemediği malzemeden kaynaklı harcama azaltılarak, inşaat maliyeti düşürülebilecek” diye konuştu.

  Bunun sektörün de işine yarayacağını ifade eden Ercan, “Firmalar, artık kendi malzemelerinin işçiliğini yapacak ustalara özel eğitim de verecek. Boyacı, özellikle ısı yalıtımcılar, şimdiden kendi malzemelerine yönelik özel eğitim vermeye başladı. Bu, biraz daha artacak” dedi.

  ÇALIŞMANIN 2014'E KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
  Ercan, standart çalışmalarını Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) yaptığını belirtti.

  Çevre ve Şehircilik ile Milli Eğitim bakanlıkları, meslek odaları, üniversiteler gibi kurumlardan katılımcılarla sektöre ilişkin yönetmelik çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ercan, çalışmalar tamamlandıkça Resmi Gazete'de yayımlandığını bildirdi.

  Bülent Ercan, çalışmaların 2014'e kadar tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

  aa

  kaynak:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1107214&CategoryID=77
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  mesleki eğitim aldırmayı bazı işverenler para ve zaman kaybı olarak görüyorlar.halbuki mesleki eğitim almadan çalıştırdıkları personel kalitesiz işçilikten dolayı ürüne , kullandığı makinaya ,kullanılan hammaddenin israfına,hatalı üretime,müşteri memnuniyetsizliğine ,teslimatların gecikmesine... neden olabiliyor.sonuç olarak eğitim aldırmamanın maliyeti eğitinm maliyetinden kat kat fazla. bu her işte böyle