1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şantiyede tam zamanlı c sınıfı uzman

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mehmet Ata Tuncer tarafından 4 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Lütfen Yardım Edin !

Kaba inşaatı teslim edilmiş bir şantiyede tam zamanlı C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak işe başladım.

yüksek tavanlı katlar bulunmakta.

elektrik, borulama ve havalandırma işleri yapılıyor. yaklaşık 40 kişi çalışıyor.
    günlük raporlarımı yazıyorum.
    raporlarda nelere dikkat etmeliyim ?

yapmam gerekenleri az çok biliyorum ama atlanmış konular olabileceğini düşünüyorum.

nelere dikkat etmeliyim?

çok iyi bir firmanın taşeronuna geldim. taşeron da iyi (= kalıcı olmam gerekiyor.

kaba inşaatı bitmiş şantiyeler için check list var mıdır ?
  2. yalinosgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Yalın OSGB Sağlık Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi
    Kartal'da yaşanan iş kazası sonrası ölen 3 işçinin sorumluluğu şantiyede çalışan C sınıfı uzmana yüklendi. Size check list veremedim ama uyarmak istedim. İşlerinizi yaparken dikkat edin. "Bunu sonra yaparım" gibi bir yanlışa düşmeyin. Gerekli eğitimleri ve evrakları hemen oluşturmaya başlayın.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İnşaat, Maden vb. tehlikeli işletmeler bir C Sınıfı Uzman için son derece tehlikeli yerlerdir. Çalışmayın diyemem elbette ama en azından konunun uzmanının yanında ona yardımcı olarak bulunmanız hem işlerin yürütülmesine ilişkin olarak, hem de sizin sorumluluklarınız açısından çok faydalı olabilirdi. Allah yardımcınız olsun.

Checklist konusunda ise şunu söylemek isterim. Nasıl ki bir Risk Değerlendirmesi, yapılacak olan işletmeye özgün ise, checklistler de o şekildedir. Standart bir şablona göre kontrolleri gerçekleştirmek zaten hataların ilki olacaktır. Önce sakin kafa ile inşaat alanındaki durumları belirleyiniz ve bunların rutinlerini çıkarınız. Her inşaatta farklı özellikler olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak kendi kontrol listenizi hazırlamanız çok önemlidir.

İnşallah sizinle beraber başka bir uzman daha vardır.

Kolay gelsin.
  4. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY

B sınıfı uzmanımız var ama haftada 1 kere uğramaktadır. tam zamanlı olarak ben çalışıyorum. evraklar tamamlanmadan işçileri şantiyenin kapısından dahi almıyoruz. baretsiz yeleksiz ayakkabısız şantiye kapısındaki güvenlik içeriye almıyor. evraklar tamamlanınca eğitimini verip dosyasını hazırlayıp insan kaynaklarına onay için götürüyorum. tekrar kontrol ediliyor. eksik yoksa işe girişi yapılıyor.

şantiye kuralları katı ve sıkı. ben sadece acaba atladığım birşeyler var mıdır diye düşünüyorum.

kaçak akım rölelerim tam. günlük kablo kontrolü yapıyorum. kkd ler tam. iskeleler tam. korkuluksuz çalıştırmıyorum. çapak gözlüğüyle çalışmalarda kesinlikle takılıyor. yangın tüplerim de tam. merdiven korkuluklarım standart. tehlikeli bölgeler emniyet fileleri ile çevrili.

işçilerin mesleklerine göre uyarlanmış tüm talimatları imzalatıldı. prosedürde sıkıntı yok fakat ben yine de şantiye içinde eksiklerim varmış gibi hissediyorum.

şunu kesin yap diyeceğiniz bir konu var mıdır ?
  5. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    B sınıfı uzman var ama haftada 1 geliyor. işe girişleri ve evrak işlerini ben hallediyorum.

şantiye başladıktan 1 ay sonra şantiyeye giriş yaptım. angarya tabir edilen işlerin çoğunu benden önceki c sınıfı arkadaşım yapmış. ben sadece işe giriş, vinç vs girişlerinde evrakları düzenleme ve günlük rapor yazma işlerini yapıyorum.

şantiyenin genelinde ana firmanın isg uzmanları da var. prosedür kısmında onlar yardımcı oluyorlar. ama içeride tek başımayım.
  6. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    arkadaşlar bende yerüstü maden işletmesinde A altında çalışyroum aynı sizin gibi işe giriş eğtimleri dökümantasyon şeyleri ben hazırlıyorum A sınıfı uzman ayd 4 kere geliyor isg katip de sözleşmem yok
    ama savcıların isg katipten haberi yok zaten kim varsa toplayıp gidiyorlar . yani sözleşmeniz varmış yokmuş bakmıyor şirket sana yetki vermiş isg sorumlusu veya koordinatörsün ne farkeder sağına soluna iyi bak gez dolaş eğitimleri tamamla en önemlisi de döf aç işverene bildir. defteri yaz ve çalışanı uyar imza al en az 3 kişiden çalışanı da imza attır. sonra toolbox eğitimlerini tamamla :) çok zor çok işini iyi yaparsan hiç bişey olmaz arkadaşlar. bu işi yapıyorsak sorumluyuz ve kaçarı yok.
  7. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey merhaba
    Öncelikle yaptığınız iş çok zor bir iş bunu kabul etmek gerekiyor inşaatlar son derece özel yerlerdir her gün her saat inşaatta birşeyler değişmekte, her saat her dakika farklı riskler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden tüm görevi üzerinize almayın her şeyi sürekli siz yapmayın yoksa yetişemezsiniz. İnşaat mühendisiniz yok mu işverenle konuşun gitsin iskeleleri kontrol etsin teknik ekibiniz yok mu verin check listi hergün elektrik odalarını, panoları kontrol etsin form doldursun birilerine görev dağılımı yapın ve kim hangi işe daha hakimse yetkinliği varsa o, o işi yapsın ve sorumluluğu paylaşın. Siz bütün bunlarla uğraşırsanız şayet bakış açınız daralır ve bir şeyleri görmemeye başlarsınız. Bu yüzden öncelikle bir rahatlayın ve iş güven. uzman. görev yetki sorum. yönetmeliğini bir gözden geçirin ve siz kontrolör olun görev adamı değil. Böylece o inşaatı santim santim avcunuzun içine almış olursunuz.
    Ama benim size önerim adamlara baretini yeleğini KKD lerini verip içeri sürmeniz değil onların bu kişisel koruyucu ekipmanları kullanmamaları için mücadele etmenizdir.
    Ben de inşaatta çalıştığım için şunlara dikkat etmenizi öneriyorum
    1. Kullanılan vinçlerin bağlantıları (halat,sapan,kanca vb...), kaldırdığı yükün kapasitesi, kaldırma kapasitesi
    2. Elektrik panoları, kullanılan ekipmanların kablo uçları, bağlantıları
    3. Aydınlatma ihtiyacı kontrolü, inşaatlardaki boşluklar, şaft boşlukları buralara güvenlik ağları çekilmesi, özellikle gece çalışmalarında spotlar çalışanı mı aydınlatıyor yoksa çalıştığı ortamı mı ? Bu çok önemli seyyar spotlar kullanıyorsanız ve direk çalışana yansıyorsa kesinlikle o adam önünü göremeyecektir.
    4. İnşaat yapılırken demir bağlayıcıların yaptığı kolon-kiriş bağlarını inşaat müh. ne kontrol ettirin. Kullanılan demir filizlerinin kalınlığı uygun mu, bağlantılar sağlam mıdır?

İnan aklıma çok fazla şey gelmiyor çünkü inşaatta kullanılan liftler, merdivenler, iskeleler bunlar her yerde çok farklı olabiliyor, çok dar alanlarda çalışmak zorunda kalabiliyor çalışanlar. Bu yüzden siz iyi bir gözlemci ve çözümcü olun bırakın adamların SGK girişlerini herhangi bir adam kontrol etsin, bırakın baretini yeleğini başkası teslim etsin siz sadece kontrol edin.
  8. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY

Anıl bey,
    çok güzel yazmışsınız. ama şantiyede işimi yaptırabileceğim bir ekip yok. görev dağılımı yapabilmem çok zor çünkü 5 tane taşeronum var. diğer mühendisler ve mimarlar da üretim için sürekli bilgisayar başındalar.

-gece çalışması yapmıyoruz.
    -malzeme gelmediği sürece vinç ve benzeri iş makinaları kullanmıyoruz. sadece manlift kullanıyoruz.
    -ana pano ve seyyar panolar üzerinde kaçak akım röleleri mevzut. her hatta 2 adet olacak şekilde.
    ek ya da yama kablo kabul etmiyorum. seyyarlar tek parça olacak şekilde kullanılıyor.

iskeler boru iskele ve alüminyum iskeleler var. max. 6 metrelik. ve onayım olmadan iskele sökülüp kurulmuyor.

kkd konusunda sıkıntımız yok. yeterince ve fazlasıyla var. kullanma konusunda sadece emniyet kemerini takacak yerler kısıtlı olduğu için taktıramıyorum bazen.

işçi girişleri de komple bende. 5-6 kişi gelince o gün sahaya gidemiyorum. ve sürekli denetleniyorum. 8-18.00 çalışıyorum. yetişmeye çalışıyorum.

kafamı kaşıyamıyorum diyebilirim. yapmam gerekenler konusunda az çok kendimi alıştırdım fakat aklıma gelmeyen birşeyler kesin vardır.

ya da püf noktalar ya da cinlik yapılabilir yöntemler var mıdır acaba ((=
    tecrubelenmek için yaşamak ve bilmek gerekir. bildikleriniz kadarını paylaşmanız benim için yeterli :)