1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şapka tipi baretler kkd sayılmıyor mu?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Metin ŞENGÜL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118268
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN KATEGORİZASYON REHBERİNE DAİR TEBLİĞ
    Amaç
    MADDE 1 –
    (1) Bu Tebliğin amacı, 29/11/2006 tarihli ve 26361 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamındaki kişisel koruyucu donanımların CE belgelendirme işlemlerinin yapılabilmesi için hangi kategoriye dahil olduklarını belirlemektir.

Şeklinde başlayan 11.03.2012 tarihli 28230 sayılı Resmi gazetede yayınlanan bu tebliğin EK-1 tablosu 4. BAŞ KORUYUCU DONANIMLAR altında 4.4 Başın derisini korumak üzere tasarlanmış ve üretilmiş başlıklar. KKD I olarak sınıflandırılmıştır.AT tip incelemesi gerektirmeyen kişisel koruyucu donanımlar kapsamına girmektedir. Yani bu tip baret şapkaların CE işaretlemesi olmalı fakat AT uygunluğu işaretlemesine gerek olmadığı belirtilmiştir.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    EN 812 standardında şapka baretler mevcut. Düşme riskinin olmadığı sadece basit çarpma risklerinin olduğu yerlerde kullanıyoruz.
  4. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    genellikle fabrika tipi işletmelerde kullanılan ve koruyucu kep (bariyerli kep) diye tabir edilen EN 812 standardındaki koruyucu donanımdır. taahhüt firması olduğumuz için çokça karşılaşıyorum. hatta 1 ay olmadı bir fabrikada yıllık bakım için bir duruş olmuştu. yabancı bakımcılar doluydu her tarafta. hem fabrikanın çalışanları hem de yabancı bakımcıların bir kısmında bu koruyucu kepten vardı.

bizim firma çalışanları, fabrika ve bakımcı çalışanları göstererek baret yerine biz neden kep kullanmıyoruz gibisinden kazan kaldırmaya kalktı. anlattık ettik, yüksekte çalışma yaptığımızı, aşağıda çalışana ayrı yukarıda çalışana ayrı baret-kep kullanılamayacağını, çok tehlikeli iş kolunda olduğumuzu anlattık. en son her ne kadar anlatsak da "aşağı inince kepi çıkarıp biz baret takarız" moduna girmeye çalıştılar.
    hatta bir ikisi kimseye sormadan kep alıp çalışmaya başlamış. bunun üzerine disiplin kuruluna sevk edip resmi uyarıyı yapıştırıp, kep kullanmayı "İSG iç disiplin talimatı" yasaklayınca kurtarabildim durumu. arkadaşlar; bence baret kullanımı her zaman daha güvenlidir. bi çalışanın kafasına birşey düşse kimseye açıklayamam ben. "yok işçiler istedi kep aldık, rahat çalışıyolardı" falan. faaliyet konumuzdan dolayı ben asla izin vermiyorum. herkes kendi iş yerinin risklerini daha iyi bilir. ama en nihayetinde bariyerli kep yada koruyucu kep bir rsiktir. kendi başına bir risktir.

ama mesela bir fabrika gibi bir işletmede İGU olsaydım önce işletmemin kaza istatistiğine bakardım. kafa yaralanması gibi kazalar ne kadar olmuş. ayrıca eğer düzgün tutuluyosa ramak kala istatistiğine bakardım. gerçi ramak kalaları kim haber verecek de tutulacak. çalışanların çoğu bilgilendirmiyor, kimsenin de haberi olmuyor.

yanlız ek olarak söyle bir şey anlatayım;

yerde bir yere takılmak üzere 12x2 şer metre uzunluğunda üstüste konulmuş 4 saç düşünün. saç zamanla 10.metresinde yukarı doğru bombe yapmış. ve saçın ucunda bir çekiç bırakılmış. bir şekilde o korumalı alandaki saçın o bombeli kısmına ağır ve ani bir cisim düşüyor ve saçın ucundaki çekip yukarı fırlayıp 12-13 metre ilerideki bir çalışanın omzuna vurarak omzunu kırıyor.

"bir şey olmaz" dan birşey olur, "birşey olur" dan birşey olmaz.