1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şarjlı lift için operatörlük belgesi şart mıdır? şarjlı lift, akülü transpalet diye de geçiyor

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Nilay Akkan sordu;

2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhabalar bu araçları depolarımızda yoğun olarak kullanmaktayız. Bu araçlar için herhangi bir operatörlük beldesi yada ruhsat gibi belgeye gerek yoktur.
    Bu araçları kullanacak çalışanlara işe başlamadan önce oryantasyon - iş başı eğitimi verilmeli ve eğitim kayıt altına alınmalıdır. Eğitimi İş sağlığı ve Güvenliği uzmanı değil de Bu ekipman konusunda tecrübesi olan şef-amirin vermesi daha uygundur.
    Bu araç için laminasyon makinasından çıkarılacak kullanma talimatını da araca asılması uygun olacaktır.
    Bu araç forklift olarak işlem görmez dolayısı ile operatörlük belgesinin istenilmesi uygun değildir. Forklift operatörüne bu aracı kullanın demeniz açıkçası iş akışına ters olacaktır. Hem maliyet hemde işveren açısından bunu uygulayamazsınız.

İyi çalışmalar
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bu makina bir lift değil istif makinesidir , akülü transpalet veya akülü istif makinası ifadesi kullanılır.Liftler genelde kaldırma ve indirme hareketi yaparlar(oto kaldırma liftleri gibi).İstif makinaları ise yük taşımak(yürüme),kaldırmak- indirmek , istif yapmak amacı ile kullanılırlar.Kullanıcının yaya olarak kullandığı insan gücüyle çalışan ve akülü tipleri vardır.Eğitimleri mmo da vermektedir
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevabınız için teşekkürler. Makineyi incelediğimde markası ....... Forklift Co., Ltd. geçiyor. Üzerinde de ŞARJLI FORKLİFT diye yazıyor.
    Forklift, ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak ve kaldırmak istif etmek için kullanılırlar. Forkliftlerin elle hareket ettirilebilen küçük modelleri olduğu kadar büyük ve motorlu olan modelleri de vardır.

İş ekipmanları yönetmeliğinde
    Çalışanların eğitimi
    MADDE 11 –
    (1) İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır.
    Bu ifadeden, İSG Uzmanı olarak her türlü senaryoyu yazıp ona göre önlem almam gerektiğini anlıyorum. Bu makine ile her türlü iş kazası yaşanabiliyor. Örneğin, depo çalışanları her ne kadar eğitimde alsalar bildiklerini yaptıkları için palet üzerine çıkıp şarjlı forklift çatalları ile yüksek bir yere çıkabiliyor, birine çarpabiliyor ya da birini sıkıştırabiliyor. Benim istediğim şu. Şarjlı forklift kullanan kişilerin belirlenip özel eğitim almaları ve belgelendirilmeleri. Ayrıca makineyi üzerine zimmetleyip sorumluluğunu arttırmak. Önüne gelen bu iş ekipmanını kullanıyor olması beni tedirgin ediyor.
    Yanlış mı düşünüyorum?
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    operatör belgesi olması gerekir
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında yanlış düşünmüyorsunuz. Detaylı düşünmek ve önlemler belirlemek bizim işimiz. Ancak bu makine için operatörlük belgesi istemeniz durumunda o makineyi kullanacak çalışanı bulamayabilirsiniz. Ve ayrıca o makine ile Forklift operatörü arasında da maaş farklılığı olduğundan bu da işveren tarafından tepkiyle yaklaşmasına sebep olacaktır.
    Özel eğitimleri tabiki gerekli . Bunun için şirket içinde bu makineyi kullanan kısım şefinden uygulamalı bir eğitim verilmesini sağlayarak ve bu eğitimi belgelendirerek yapabilirsiniz.
    Belirtmiş olduğum üzere bu makineyi işletmemizde çok yaygın kullanıyoruz. Makine üzerine de kullanma talimatlarını asarsanız ve kontrollerini yaparsanız sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Reach truck için operatörlük belgesi istenilmesi gerekmektedir.
    Ancak bu makine için istenilmesinin gerekmediğini düşünüyorum.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dar Koridor Forkliftleri-Reach Truck: Akülü olarak çalışan, Depo içlerinde Raflar arasında kullanılmak için yapılmış İstifleme makinaları dır.

Peki resimdeki iki iş ekipmanı arasındaki fark nedir? Soldaki sizin dediğiniz reach truck, sağdaki bizim kullandığımız şarjlı forklift.

Ekli Dosyalar:

• images.jpg
      images.jpg
      Dosya Boyutu:
      45,4 KB
      Görüntüleme:
      42
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Reach Trucklarda görüleceği üzere otomatik kontrol mekanizması söz konusudur. Sizinki daha çok bizim de kullanmış olduğumuz elektrikli transpaletlere benziyor. Tek farkı Reach Truck gibi kaldırma mekanizmasının olması.
    Fikrimi soracak olursanız sizin kullanmış olduğunuz için operatörlük belgesinin olmasına gerek olmadığını belirtirim.
    Daha sağlıklı olmasını isterseniz de üretici firma ile de görüşebilirsiniz.
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Reach Truck yüksek noktalara istifleme yapabilme ve alabilmektedir(Bunların insan gerekmeden otomasyon sistemi ve bildgisayardan komut ile ile raylar üzerinde hızla hareket edip malzeme istif eden ve alan sistemler şeklinde de olanları var).Paylaştığınız resimde sağdaki akülü transpalet çok yıpranmış gözüküyor periyodik muayene ve bakımlarını yaptırdınız mı?
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet iş ekipmanlarının periyodik muayene ve bakımları makine mühendisi tarafından düzenli olarak yapılmakta ve raporları tutulmaktadır.
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    peki bu raporlarda belirtilen kriterler arasında
    -operatörün belgesi var mı
    sorusu yok mu
    yada ilgili makine mühendisinin bu konuda bir açıklaması yorumu yok mu.?
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    1. sorunuz güzel Erdem Bey ,bu konuyu daha önce bir yerde konuşmuştuk,periyodik kontrol (checklist)listesindeki ilk soru bu olmalı diye operatör belgesi (forkliftler için) var mı diye yoksa diğer şıklar uygun bile olsa major uygunsuzluk olarak tanımlanıp forkliftin kullanımı uygun değildir şeklinde rapor yazılmalıdır.Tranpalet için ise operatör belgesi var mı sorusu karşısına uygun,uygun değil,uygulanmaz şıkları içinden uygulanmaz seçilir ama eğitim belgesi istenmelidir diye düşünüyorum
  14. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet bu konu hakkında kendisi gerek görüyor. Yasal dayanağı da İş ekipmanları yönetmeliği EK-2 Madde 2.1. olarak gösteriyor. Ancak kontrol formunda böyle bir ibareyi göremedim. Ersin Bey'in söylediğine bende katılıyorum.
    Denetime gelen iş müfettişlerin bana söylediği bir şey vardı. Siz bu hizmeti dışarıdan almak zorundasınız. Basınçlı kaplar, kaldırma araçları, elektrik tesisat kontrolü vb. Bunlara para ödüyorsunuz ve bu kişiler her türlü ihtimali üzerine sorumluluk olarak almak zorundadır.
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Birisi anlatmıştı tepe lambası olmayan forklifte periyodik kontrol raporunda tepe lambası uygundur(!) diye işaretlenmiş
  16. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Forkliftler kendi aralarında motorlarına göre, yakıtlarına göre, kapasitelerine göre ve kullanım alanlarına göre çeşitlere ayrılır. Elektrikli forkliftler reach truck'lar bir forklift çeşitidir sadece transpaletlerin elektrikli olanlarında ve üzerine insan binen çeşitlerinde ihtilaf vardır. Ama MEB tarafından verilen belgede KALDRIMA-YÜKLEME-İSTİFLEME Operatörlük belgesi yazdığı için transpaletleri'de kapsamaktadır.

İSG Müfettişleri Otganize Sanayi Bölgelerinde (Gebze, Tuzla, Dudullu'da) bir çok firmada Forklift kullanıcılarının Operatörlük Belgesi olmadığından tutanak tuttuğunu öğrendim. Kursumuza kayıt olmak istiyorlar ama hemen belge lazım şeklinde. Böyle bir şey mümkün değil. Biz Operatörlük Kursları nasıl çalışırız. Kayıtlar her ayın ilk haftası olunur takip eden ay sınava girilir.
    Örnek; Mayıs ayının ilk haftası kayıt olan bir kursiyer Haziran ayında sınava girebilir. Haziran sonuna kadar belgesini alır.
    Lütfen kaza olmadan, denetimlerde uygunsuzluk yazılmadan önce tedbirlerinizi alın.