1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şehitler iş kazası kurbanı mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Emrah Çiftçi tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Regnum gayrimenkul a.ş
  “Sizce terör saldırıları sırasında şehit düşen uzman çavuşlarımız bir iş kazası kurbanı olarak kabul edilebilir mi?”. Bu soruya yanıt veren 209 kişiden %61′i “Evet” demektedir. Demek ki,iş sağlığı güvenliği ile ilgilenenler, yıllarca bir çok iş kazası ve meslek hastalığı olgusuna tanık olmuş olanlar, askerliği bir “iş” olarak yapanların uğradıkları saldırıları bir “iş kazası” olarak görmektedirler.
  Askerlik hizmeti olarak yürütülen çalışmalarda, iş sağlığı güvenliğinin sağlanmasının ilk adımı olan “Risk Değerlendirmesi” hiç bir zaman yapılmamıştır. Karakol, kışla, lojman vb yapımında “acil çıkış planları” yapılmamış; “yangın ve kurtarma ekipleri” örgütlenmemiştir. Her nedense, “askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği ve kullandığı kişisel koruyucular”, Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik’in 4.maddesine göre, kişisel koruyucu donanım sayılmaz.
  TSK, profesyonel asker istihdamının yanında, bunların sağlık güvenlik kurallarına uygun eğitilmeleri, çalıştırılmalarını öngören çağdaş işletmecilik kurallarını da kullanmalıdır. Çatışmanın en yoğun olduğu bölgelerden merkeze doğru iş güvenliği uzmanı istihdamı arttırılmalıdır. Profesyonel olarak görev yapan asker ve güvenlik güçlerinin yaşadıkları meslek bağlantılı yaralanmalar iş kazası sayılmalıdır. Bu personelin yetiştirilmesinde, iş sağlığı ve güvenliği ağırlıklı olarak ele alınmalıdır.
  Ülkesi için canını vermeyi göze alan insanlarımızın, canını korumak bizim görevimiz.

  gerçekten düşünülmesi gereken ve uzmanlar tarafından ele alınması gereken bir konu...
 2. Sayın EMRAH27: Askerlik yaptınız mı bilmiyorum. Ben 349. KSD Er olarak (30 mayıs 2013 terhis) yaptım. Askerlikte iş kazasına gelene kadar çok olay var. Sadece subay-astsubaylar değil daha kötü şartlarda olan uzman erbaş ve erler var. Orduya sivil denetim yok ki olsa en başta insan hakları ihlalleri ve mobbing ile işe başlarlar emin olun. (İntihar vakaları epey zaman gündem oluşturdu.) İş kanununda işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı tanımlanmışken ordunun revize ettiği disiplin kavramında (Kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak itaat, astın üstün hukukuna riayet etmesi (her sabah içtimada sana sorarlar ki mobbingin esaslısıdır :))) emir verilmişken itaat etmeme şansın yok. Ki senin iş alanın torna atölyesi değil savaş alanı. Emre uymazsan cezası kurşuna dizilmek. Özetlersek; ordu yeniden yapılandırılmadan iş güvenliği mümkün değil.
 3. dogan7 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  cem bey bende askerlik yapmış biri olarak sunları söyleyebilirim tabiki ordunun revize edilmesi gereksiz personelin azaltılması daha çağdaş daha modern yapıya ulaşması lazım ama sizin verdiğiniz bazı örnekler dünyada ki tüm orduların olmazsa olmazıdır herhalde emir verilmişse itaat edeceksin bu temel askeri öğretidir zaten ast üstün emrine itaat eder öylede olmak zorundadır emre uymayıp kurşuna dizilenide ilk defa sizden duydum

 4. Savaş alanında çatışma emrine itaat etmeyen kurşuna dizilir. Verdikleri broşürler de tipografik hata varsa bilemem. Disiplin tanımını açıkça yazdım. Tabiki ast-üst ilişkisi olacak, iş hayatında da olduğu gibi. Ama iş hayatında üstün sana emrettiği işi yapmayabilirsin (ciddi isg ihlali varsa hakkın var.), askerlikte yapmalısın.
 5. dogan7 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  savaş zamanı dedikleriniz doğru savaşmazsan kurşuna dizilirsin veya idam edilirsin ama adı üstünde askersin orada sivilde olan bazı özgürlüklerin hakların kısıtlanacak buda normal bi durum
 6. Demek istediğim de bu. Bu iş güvenliği kanunu ile bağdaştırılamaz.
 7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Ordu ve polis ,yani kolluk kuvvetleri mensupları İŞ Kanunu kapsamında değil arkadaşlar.
 8. dogan7 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  erhan bey zaten kolluk kuvetleerini iş kanunu kapsıyormu onu tartışmıyoruz onu her c sınıfı uzman biliyordur herhalde :)) sadece ilk mesajda arkadaş askerlikde isg hakkında farklı bi bakış açısı getirmiş onun üzerine laf lafı açtı
 9. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

  • Cezalı Kullanıcı
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ne ilgisi var peki şehitlikle tartıştığın konunun yada iş güvenliğinin...
  ki dinimizde ve memleketimizde çok yüce bir anlam ifade eden peygamberlerden sonraki makamdan bahsediyorsun farkındaysan.
  Aslanım siz ölmüycekmisiniz yaa.
  Keşke şehit olsak.ne alii bi makam.
  250 binler çanakkalede 12 ila 20 yaş aralığında kurşuna vücudunu tutmuş be yaaa.14 yaşında süt gibi çocuklar.ne yaşarlardı demi.
  ne iş güvenliği aslanım.
  ama eminn ol sokaklar yine çanakkaleye çıkacak çocuklarla dolu.
  kardeşim akıllı olun.nerelere laf ettiğinizi bilin.
  şimdi seni bu ülkeye cumhurreisi yapsalar ama 1 senelik olsa bu iş.sonra seneye süre bitince çırılçıplak ülkeden dışarı atsalar...istermisin böyle bir reis olmayı..valla deli olsa yok der yaaa. ne güvenliği arkadaşım.
  sen şehit oğlusun incitme yazıktır kurbanım...lütfen.
 10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Emre mutlak itaat olayı çalışmaktan kaçınma hakkı üzerine çok gülümseten bir uygulama.

  Bölük!

  İstikamet cepheniz dağılın marş marş! (Çalılık içine yahut sıcak asfalt üzerine kısa kollularla... )

  Yat!

  Sola Yuvarlan!

  Komutanım acıyoooooo...​

  Kim dedi lan onu ???

  Aha ...​

  Sağa sürün!

  Bölük Kalk!

  Bölük Çök!

  Komando Dansı 50 tekrar yapılacak! Başla !!!

  1! 2! .... 15! ... 20!

  Olmadı asker !

  Bidaha!!!​


  Bu iş tehlikeli bunu yapmam ben de ve gör mobbingi :D Emre itaatsizliğin cezası 3 ay askerliğin uzaması demek. En az ceza bu. Kısa Dönem arkadaşım topun ucundan döndü. Arkadaşın tümgeneral tanıdığı olmasa 6 ay + 3 ay da hapis olmak üzere toplam 9 ay askerliği sürecekti...

  347. KD idim. Çalışmaktan kaçınma hakkımı menisküs ameliyatı olarak kullandım. 45 gün erken terhis oldum.

  Askerde revire çıkmak en güzel çalışmaktan kaçınma hakkıdır. :)
 11. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

  • Cezalı Kullanıcı
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kardeşim Talha bey sen yönetimden değilmisin?
  adam şehitlik diye bir konu başlığıyla olay açmış.
  sen de gırgır geçiyosun.
  nasıl site arkadaşım bu.
 12. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Regnum gayrimenkul a.ş
  Cem Bey,
  Baksetmiş olduğum konudan biraz dışarı çıkmış gibi hissettim yazılarınızı okurken mutlaka askerlik konusunda sivil hayattan farklı bir psikolojik baskı ve şartların gerektirdiği gibi hareket etmek ve asker olmanın vermiş olduğu sorumlulukları yerine getirmek var siz bunlardan bahsetmişsiniz..İş güvenliği kanunu ile bağdaşmaz konusuna katılmıyorum... Askerler sürekli savaş halinde değiller savaş konusunu olağan üstü bir durum olara ele alabiliriz ama sabah koğuş kalkla başlayıp akşama kadar süren silah cephane eğitim vb faliyetlerin yürütüldüğü bir yerde mutlaka iş güvenliği kanunuyla bağdaştırılarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir..
 13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Ali Sağdıç konu içeriğine önce hakim ol sonra ahkam kesmeye kalk! Konu başlığına göre değil ilerleyişine göre henüz askerliğini yapmamışlar ve bayanlar konuya hakim olamadıkları için espirili bir dille anlatılmış bir mesaj o! Mübarek günde adamın canını sıkmayın ya...
 14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::

  Çok güzel bir konu aslında ama bence sebep şu olabilir.
  Güvenlik güçleri içerisindeki pozisyonlarda maalesef İGU bulunmamaktadır.
  Bu tarz kurumlar ve bunlara ait tesisler de dışarıdan ve içeriden her türlü saldırıya vb. ne açık olduğundan dışarıya bilgi sızdırılmaması lazım. Siz bu işi özel bir kişi/kurum'a verecek olursanız en büyük risk altına girmiş olabilirsiniz. Size ait olan bir bilgi dışarıdan gelen kişi veya kurumun isteği ile veya isteği dışında başka kötü emlli kişilerin eline geçebilir ve bu nedenle zaten 6331'de fabrika, kademe vb. dışında kalan yerler (istibarat, güvenlik vb. ) bu kapsam dışındadır. Askeriyeye ait olan fabrikalar, emniyet tamir kademelerinde yine İSG kurallarına uyulmak zorunda yani. Sadece bilgi sızmaması açısından stratejik yerlere dışarıdan birilerinin girmesi istenmemektedir. Bunu da şu şekilde aşabilirler.
  Bu tarz teşkilatlar içlerinden belirledikleri personele ek eğitimler aldırarak, akademik çalışmalar yaptırarak kendi içlerinde önlemlerini alabilirler ve yapacaklarına da inanıyorum.
  Şu anki durumu bu nedenle normal karşılıyor, daha da iyi olacağına inanıyorum.
 15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Bence tüm bunlar iş kazası olarak sayılmalı. İş kazasında yaralanan ve ölenlerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanmalıdırlar.

  Zorunlu askerlik kaldırılır, profesyonel bir orduya geçilirse askerlikte tüm diğer meslekler gibi olur. Aynı haklara kavuşur. Dünyadaki uygulamada bu yöndedir zaten.
 16. "iş güvenliği" kelimesi türkçede çok yanıltıyor bizi
  meslektaşlarımın aslında yapması gereken şey aslında can emniyeti dir, silahlı kuvvetler de de can olduğu için kesinlikle emniyet altına alınmalıdır. Afyon da yitirilen canları hatırlarsak emniyetin ne kadar gerekli olduğunu anlarız.
  ordu sivil denetime açıldı ya da uzun süreden beri açık olan yerleri vardı zaten ancak bunu sayıştay gibi kurumlar zaten denetlemiyordu.

  biraz da askerin kendi haline terkedilmişliğinden geliyor bunlar
 17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Evet bizim görevimiz işten önce işçinin güvenliğini sağlamaktır.
 18. her ne kadar İşçi sağlığı
  Her ne kadar çalışanın sağlığı, güvenliği bizim içn önemli olsa da YASA İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ diyor,yani işçi kimin umrunda??!!??
 19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Yo aslında bu kanun türkiye'de de dünya'da işçiyi korumak için çıkarılmıştır. İşin korunması da tabiki gerekli. Sonuçta işçi oradan geçimini sağlıyor. İsçi sağlığını açık tehdit varsa işlyeri kapatıla biliyor zaten.
 20. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  6961
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Askeriye performansını olduğundan üst seviyelere çıkarmak, savaş anında olabilecek zor şartlara alıştırmak değilmidir zaten.. ki günümüzde bu kullanılsada(rütbeliye hizmet) tabi bunun dışında:eek: