1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şehitler iş kazası kurbanı mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Emrah Çiftçi tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. kötü şartlara alıştıkları için mi en iyi vuruş kapasitesi amerikalılarda
    patriot füzeleri kurulduğu kahramanmaraşta alman askeri geldikten sonra duş tuvalet kurulmadı mı ?
    dost ateşinden ölen bir tane norveç askeri var mı ?
    ayakkabım küçük geliyor diyen bir hollandalı asker gördünüz mü ?
    aslında sorun devlete biat etmeyi kültür haline getirmiş olmamız
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yazdıklarına katılıyorum ama bizde esas sorun vatandaşın devlete biatı değil, devletin askere biatıydı.

Şimdi bu değişecek artık.

Koskoca Britanya dünyanın her yerinde operasyon yapıyor. Tamamı profesyonel 150.000 kişilik ordusu var. Bizim çok azı profesyonel 800.000 kişilik ordu. Bu şekilde yürümezdi zaten bu iş.
  3. devletin rütbeliye biatı kısmı konusunda hem fikirdim ama artık demek bile çok geç kalındığımızın işareti değil mi

konumuzdan kopmadan, kesinlikle askerlik hizmetini yerine getiren kişi olsun ya da silahlı kuvvetler personeli olsun silahlı çatışma haricinde kesinlikle güvenlik denetimlerine tabi tutulmalı
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aynen katılıyorum. Dünyada artık asker silahlı çatışmaya girerken bile yaralıya bakmak için sahra hastanesi, taşımak için helikopter, ilk yardım ekibi..vb bulunuyor. Orda bile bir çatışma standardı var.
  5. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6961
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Askerliğin amacı bu diye azdım hatta altına not bile düştüm bizde rütbeliye hizmet için kullanıldığınıda yazdım, benden çok farklı bişe mi yazdında bu kadar tepki veriyorsun anlamadım..
    bu bir gerçek savaşta ne durumlara düşeceğini bilmiyorsun, ne yani savaşa giden askere ergonomi eğitimi mi vereceksen sırtında o kadar yükü tek başına taşıma, günde 8 saatten fazla çatışma, eğer bir haftadan fazla sürüyorsa aralıksız 36 saat tatil iste..
    İlk yardım elbet olması gerekiyor, ki zamanında bile vardı artık geliştiriliyor.. ama askeriyede kolluk kuvvetlerinde İş sağlığı ve Güvenliği olması gerekliliği pek söylenemez..
    Bu benim fikrim.
  6. amacım sana tepki değil kardeşim, ama yukarıda yazdıklarına katılmıyorum. son noktadan çözüm üretmeyi düşünmek doğru değil yani "o yükü taşıma" demek yerine sırt çantasının ergonomik olanından satın alabilirsin, sırtına aldığı yükleri pratikleştirebilirsin ama bunlar zaten savaş alanında yapılacak şeyler değil ki zaten cephede bunlarla uğraşılsın demiyorum

Gezi olaylarında görmedin mi aralıksız çalıştırılan polislerin yaptıkları hataları , bir tanesi köprü inşaatından düşerek öldü yazık değil mi onun ki de can değil mi ?

ben insana insan değeri verilmesinden bahsediyorum ve insan canının bir bedeli olduğuna inamıyorum
  7. volokine İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir konuda yanlisiniz var tsk'nin butun birliklerinde her donem yeni gelen askerle beraber -usta birlikleri- yangin planlari -sondurme kurtarma ilkyardim koruma gibi- yapilmaktadir. ayni sekilde her donem askerle birlkte dogal afet plani yapilir hiltiyi kimin kullanacagina kadar detayli bir sekilde bu planlar hazirlanir ve klasorlenir. -26. klasor olmasi lazim- ayni sekilde bu planlar yil sonunda arsivlenir ve 10 yil onceki o birligin yangin plani afet planinin gorebilirsiniz. saldiri sabotaj planlari yapilir her birligini gorevi bellidir ve bu saldiri sabotaj planlari her ay duzenli olarak yapilmaktadir. uzun donem askerlik esnasinda 2 kere yangin tatbikani denk gelirsiniz. askeriyede butun depolar belli duzen icinde istiflenir muhimmat depolari yada levazim depolari belli kriterlere sahiptir. depolarin icinde girislerinde atesle yaklasma seklinde belli puntolarda uyarilar bulunur.
    en basidi bildigin yangin sondurme hortumlarinin oldugu yerlerde kimlerin gorevli oldugu ve talimatlari yazar benzer bir uygulama elektrik panolarinda bulunur ve sadece yetkili personelde anahtari bulunur. bir salter atar o salteri acmak icin once o panodan sorumlu askeri bulman gerekir bu askerler karargah destek boluklerinde sivildeki meslekleri elektrikcilik olanlardan secilir. koguslarin girislerinde o kogusta kalan kisilerin hangi yatakta yattigina dair isim listeleri bulunur ve altinda birlik komutanin imzasi bulunur. koguslardaki ranzalarin arasinin belli mesafeleri vardir ve denetlemeler esnasinda ellerinde metrelerde o mesafeleri bile olcerler. yemekhaneye gidildiginde yemekhane sorumlusuna teblig edilen benvari kullanma talimati dahi vardir. koguslarin yikanmasi falan belli prosedurlere gore yapilir alt devre ust devre mhabbetine denk gelinip ibnelik olsun diye su basan askerleri demiyorum rutbeli personel denetiminde koguslar dezenfektanla belli zaman dilimlerinde yapilir.
    aklina gelebilecek her turlu seyin yaninda -bil.monitoru dahil- bir kullanma talimati bulunur ve birlik komutanin imzasi vardir, rutbeli personel masalarinda is tanimi yazan tmk -bilmem ne denilen- gorev sorumluluklari yazan talimatlar vardir. askerlige giriste ve cikista saglik gozetimine girersiniz ve girildigi gibi teblig tebellug belgesi imzalatirlir.
    koguslaridi yukseklikler, her seydeki talimat, sadece yetkili personelin kullanabilecegi aletler, asker dolaplarinin bicimi duzeni aklina gelebilecek her turlu sey isci sagligi ve is guvenligi tuzugunde yazilanlara birebirdir.
    askerligini nerede yaptin bilmiyorum ama il merkezlerindeki birliklerin tamaminda ozellikle ust subaylarin bulundugu yerlerde en ince detaya kadar dikkat edilir.
  8. çok beğendim putonu olsaydı yıldız bile koyardım:))))
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bunların hepsi birer gösteri sizin mesajda hamaset olmuş. Sayın Ezel Yiğit'te boşa sevinmiş.

Kötü muameleden dolayı ceza alan, mahkemeye verilen rütbeli sayısının 2008'de 637, 2009'da 709, 2010'da 758, 2011'de 857 ve 2012'de 515. Bırakın işgüvenliği insanlar kötü muamaleye uğruyor hala.​

İntihar eden asker sayısı​
    son 2,5 buçuk yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin, “Son 2,5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 TSK personeli şehit olmuş. Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş

Durum içler acısı bırakın iş güvenliği insan hayatının durumu bu.​

Acilen TSK içinde bir İSG ve temel insan hakları uygulaması başlatılmak zorunda. Buna niye karşıyız anlamış değiliz. Ölenler kötü muamele uğrayanlar hepimizin çocukları.​

10. sevinmedim çok beğendim;)ama siz bununla ilgilenmeyin
  11. volokine İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim mesajimda gorulecegi uzere turk silahli kuvvetleri bunyesinde yangin planinin dogal afet planinin ne bileyim akliniza gelebilecek her turlu talimatin sadece gorevli personelin bir seyler yapabildigini anlattim. is guvenligi var mi yok mu konusunda bir sey soylemedim islerin nasil bir sekilde yurudugunu yazdim. ilk mesajda verilen yanlis bilgiyi duzelttim ve gerisine karismadim hani isg hizmeti var mi yok mu falan filan beni ilgilendirmiyor.

senin gosteri dedign sey ise askerligin bir gercegidir birlik icerisnde bireysel davranamazsin ve butun kurallara riayet etmen gerekir mantigi vardir. cim bicme makinesinin zimmetli oldugu kisi ali veli ise cim bicme makinesini ali veli disinda birisi kullanamaz, kullanirsa ceza alir.
    intihar vakalari icin soylemek istedigim cok kucuk bir detay var ama kimse bu konuyu dile getirmek istemez cunku kisilerin biraz dikkatsizliginden rahatligindan kaynakli bir seydir. cep telefonu kullanimi birlik icerisinde yasaktir. rutbeli personelin dahi cep telefonu kullanmasi yasaktir. ust duzey rutbeliler ve cok kritik mevkilerde bulunan -istihbarat, harekat bolumleri- rutbeli personelin cep telefonu kullanmasina izin vardir. ama er statusunde bulunan ve askerlik hizmetini yapan kisiler birlik icerisine gizlice telefon sokarlar. askeriyenin mantigi bellidir yakalanan kadar her sey serbesttir yakalanirsan cezani cekersin. iste bu askerler nobet kulesine giderken ellerinde cep telefonuyla sevgilileriyle kiz arkadaslariyla gorusurler. iste bu durumda bilmem kac aylik ayri kalmanini getirdigi duygusal bunalim karsi tarafta kizin erkege baskilari ve 20 yasindaki ergen atarlanmalari nobet kulesinde elinde dolu bir tufekle beklerken kotu seyler yapmasina neden olmaktadir.
    askerlikte kotu muamele vardir, cunku nush ile uslanmayanin hakki tekdir, tekdir ile uslanmayinin hakki kotektir diye bir atasozumuz vardir. birlik duzeinin saglamkta siddet en kolay cozum yoludur. ama fiziksel siddetten ziyade egitimle uygulanir. cir duduk yat, bir duduk kalk istikamet cepheniz dagilin mars mars diye bir rutbeli personel bagirir ve koca bir birlik kosar yatar kalkar kosar.

rutbeli personelin davranislarina kismen hak veriyorum ama buyuk cogunlukla gereksiz baski uygulandigini kabul ediyorum. askerlige gelen 20 yasinda oyle dengesiz adamlar oluyor ki ona bir laf soylemek yerine kervanlari hendekten atlatmayi tercih edersiniz. yok boyle diyecegin adamlar zorunlu hizmet icin oraya getirildiginden halinden memnun olmayanlar vardir ama soskta gordugunuz ne kadar manyak varsa bir arada bulundugu durumlarda var dolayisiyla birlik komutani bu tip adamlari yola getirmek adina butun birligi tarumar edebiliyor. bunun mantigi ise kimse birlik icerisinde birey degildir. birlik bir butundur ve tek bir birey olarak hareket eder. mesela timler ele alindiginda 15 kisilik tim bir butundur 15 kisi degil 1 kisilerdir kosu parkuruna ciktiginda 14 kisi verilen surede tamamlayip 1 kisi siniri asarsa en bastan bir daha baslanir cunku siz artik birsiniz mantigi verilir askerlere. gerekirse o kosamayan arkadasini sirtina alacaksin o sekilde verilen surede parkuru tamamlayacaksin denilir. hani birligin duzenini bozan bir dengesiz yuzunen butun birligin yatip kalkmasi surunmesi ise birlikteki butun askerleri o tek kisiyi duzeltmeye yonelik bir calismadir. nizami yuruyus esnasinda herkes sol ayagini yere vururken bir kisini sag ayagini vurmasi sonucunda butun birlik dolap beygiri gibi doner durur yuruyus alaninda ama diger askerler sirf bir kisinin hatasindan dolayi yurumemek adina o dengesizlik yapan kisiyi yola getirirler.

is sagligi ve guvenligi olmasi gerekir mi diye sorarsaniz silahli hic bir sektorde is guvenligi yapilamaz, ne kadar silahli bir meslekte is guvenligi saglamaya calisrsan calis bu adamlarin hayati zaten namlu ucundadir. avci kolunca vadide yuruyen bir time -ozel harekat yada ozel kuvvetler timleri hepsi rutbeli personelden olusur- ne gibi bir is guvenligi saglayabilirsiniz? adamin isi zaten bu elinde silahla tehlikeli bir bolgede yuruyus yapmak bir karakola takviye gitmektir. vadinin ortasindalar yuruyorlar ve basini kaldirip saga sola baktigin zaman devasa kayaliklar goruyorsun her baktgin yrde oyuklar gedikler bulunuyor pusu kurulabilecek yuzlerce delik var. bu personelin is guvenligini nasil alabilirsin? yapabilecegin tek sey hepsine kkd biciminde balistik yelekler, balistik kasklar vermektir ki zaten bu personel arazide goreve cikarken bunlari yainda goturuyor ve kullaniyor. su soyledigim sadece bir ornek bunun gibi yuzlerce ornek var.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hocam sen hangi çağda yaşıyosun. Ne demek kötü muamele olabilir. Artık savaş esirlerine bile kötü muamele yapılmıyor. Kanunda yazılı ceza neyse onu vereceksin. Hiç bir yaptırım insan onuru ve haysiyetini zedeleyemez. Hayvana dahi kötü müamelenin yasak olduğu bir çağdayız. Psikopat filan değilsek her türden şiddetin karşında olacağız. O asker dediğin senin benim çocuğum, kardeşim.

Askere gelen yada zorla alınan çocukların yapısı askerliğe elverişli değilse almayacaksın. Zorla askerlik yaptırmanın kendisi zaten çağdışı. Bir kaç dikta dışında zorunlu askerlik kalmadı artık.

Hep bize hamasi şeyler anlatıyosunuz. Türk askeri yemez içmez uyumaz. Yok öyle şey, onlarda insan ve insan haklarının tümüne sahipler.
  13. volokine İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hocam sen herkesi kendin gibi zannediyorsun ama yaniliyorsun. bir kisi sana cikip sunu yapma yasak denildiginde yapmazsin degil mi? tehlikeli oldugunu anlatirlar soylerler ve sende bunu ogrenince dikkat edersin. adama silahin kurma kolunu cekip birakma, arkadasina dogrultma denildigi halde bunu keyif icin yapanlar var. pisuvara sican adamin oldugu yerde dayakta olur agir yaptirimlar da olur.
    kendi yaptigin askerligi unut hocam 20 yasnda askere giden cocuklari bul onlara sor nasil askerlik yaptiklarini. ordunun buyuk bir bolumunu olusturan kisiler onlar oluyor.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Psikolojik sorunlarınız çok yoktur umuyorum. Bu çağda hala dayağı savunuyorsunuz. Bakın hayvana dayak bile suç. Siz bir insanın dövülmesini olağan sıradan görüyorsunuz.

Tekrar söyleyim. Pisuvara dışkısını yapan insan ya gerçekten pisiuvar ne bilmiyordur yada ruhsal sorunu vardır. Eee kardeşim bu adamı niye zorla askere alıyorsunuz.

Kaldırın zorunlu askerliği, bu saçmalık kalmadı zaten dünyada. Hocam sizde acil bir psikolog yardımı alın nolur. İş kazası yapan işçiyi döver sonra "yapmasaydı napıyım" dersiniz diye korkuyorum.
  15. işte birey olamamak aslında bir sorun
    isveçte askerliğini yaşadığın ilin garnizonunda ya da istersen başka bir yerde yapıyorsun
    almanya da 20 yaşına geldiğinde sana bakıyor askerliğe elverişliysen (fiziki olarak) sana soruyor yapmak istersen alıyor istemezsen diğer alternatiflere yönlendiriyor
    bu iki ülkede sabah 7 akşam 6 askerlik yapıyorsun işin bitince evine gidiyorsun çakı gibi asker oluyorsun

bizde patates soymaya askere alıyorlar

kazancı belgesi veriliyor mesela kazanı yakacak adama bir tek de o yakabiliyor belgesi olduğu için eğitimini görmüşsündür ya da duymuşsundur talimatnamelere uygun itfai erler gelirler yangın söndürmeye (bizim ibb nin itfayecileri dumandan etkileniyor hala) ve talimatlar var diyorsun

haklısında 1930ların ingilizcesinle yazılmış eski amerikan güvenlik önlemleri vardır kim denetler kim ne anlar bilemezsin

denetleyen subaylar da askerlik eğitimi almış adamlar ne anlarlar güvenlikten
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Eylül 2013 ---
    bir de elinde silah olan babam olsa güvenmem ve askerde herkesin elinde silah var
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İşin garibi biri "bazı insanlar dövülebilir" diyor. Kötü muameleyi bir hak ve olağan bir duruma indirgiyor.. bundan daha garibi ise bir kadın bu şiddet eğilimini beğeniyor.
  17. volokine İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zorunlu askerlik konusunda seninle hemfikiriz hic bir zaman taraftari olmadim, cevreye bakildigi zaman da bunu gorebiliyoruz kimse seve seve askere gitmiyor -komando egitimi verilen birlikler haric- hal boyle olunca binbir cesit adami bir araya getirdiginde boyle bir sonuc oluyor.
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar bu konu hassas bir konu
    iş kazası vb ile dile getirilmemeli
    mümkünse konuyu kapatalım
    lütfen
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Nasıl yani ya.. iş kazanı dile getirilmemeli ne demek... Napalım bu alanda iş kazasını görmezden mi gelelim. Bu nasıl bir bakıştır böyle
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kesinlikle olması gereken uygulama bu