1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şehitler iş kazası kurbanı mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Emrah Çiftçi tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    konunun çıkış noktası ve sonrasında neyi tartıştığınıza bir bakın önce. iş güvenliği derken pisuvara kadar vardı,
    askerliği zorunluluk değil paralı olmalıya geldi, komutanın emrine uymayanın hala bugün bile değişik işkence ceza ve yaptırımlara uğradığı kışlalarda namaz kılana öcü gözüyle bakıldığı, yemekhanelerde ALLAH deyil Tanrı kelimesi kullanılacak baskısınız yapıldığı bir ortamda ne tartışılıyor, önce iş güvenliği değil insan hakları tartışılsın, önce iş kazasını değil psikolojik baskı yüzünden 20 yaşında silah kullanmayı bilmeyen kişilerin nasıl eğitim zaiyatı olduğu tartışılsın, dağda çatışma sonrası teröristlerin cesetleri üzerinde neler yaptığını anlatan insanlar tartışılsın, iş güvenliği tartışılsın ama burada bu şekilde insanların dini duygularını istismar ederek tartışılmasın,

kimi askere zorla gittiğini düşünür kimi de dağda çatışma esnasında arkadaşının önüne kendini siper eder şehit olur şimdi bu iş kazasımıdır değilmidir bu konunun bu şekilde bu ve buna benzer daha birçok düşünce ve sonrasında yapılacak alıntılar yorumlarla oradan oraya savrulmasını istemediğim için yazmıştım

ama siz karşınızdaki kişinin bakış açısını bilmediğiniz ve bilemiyeceğiniz için her zamanki gibi direkt sorgu sual kısmındasınız

ŞEHİTLİK hiç bu kadar basit mevzu değildir 100 yıllık TÜRK tarihi 600 yıllık OSMANLI tarihi ve 1400 yıllık İSLAM tarihinde hiç kimse sanmıyorum ki ASKERLİĞİ bir iş ve para karşılığı yapsın
    nesye
    ben aynı şekilde tekrar belirtiyorum bu konuyu tartışacaksanız bu şekilde tartışmayın

ayrıca sizden ricam eğer buraya kadar okuma zahmetinde bulundu iseniz
    düşüncelerime saygı göstermeniz, sorgu sual savunma ve mesajımdan alıntı yoluna gitmemeniz,
    sonu gelmeyen soru sorma şeklinize cevap verecek zamanım ve sabrın yok
    teşekkür ederim
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Siz nasıl tartışıcağımızı yazın biz öle tartışalım. Sizin izin ve önerileriniz doğrultusunda tartışma yürütelim sayın Yöneticim. :)

Forum emir ve görüşlerinize hazırdır. Rahat.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ben şahsına bir atıfta bulunmadım genel düşüncelerimi belirtmiştim
    düşüncelerime saygı duyarsın yada duymazsın bu senin kendi kalitendir
    emir ve yasak mercisi de değilim zira öyle olsaydım konuyu kapatır forumdan kaldırırdım
    edebiyat mı yapıyorsun ayaküstü esprimi yapıyorsun amacın ne
    resmimin altındaki etiket seni rahatsız ettiyse bunu açıkça söyleyebilirsin.
  4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bende 349 KD olarak yaptım mayısta geldim. askere gitmeden önce isg sertifikasını almıştım. usta birlikte sertifikadan yeni yasadan falan bahsettim ilk ilgilenir gibi oldular sonra kaynadı gitti. o kadar çok çarpık şey var ki hangisini yazsan. şansıma acemiden terhis olacağımız gün kızamık yüzünden 15 gün karantinaya düştük ve alınan önlemler çocukların bile güleceği komiklikte idi. bütün alayı karantinaya aldılar. kimseye çarşı izni vermediler 2500 kişininin biletlerini yaktılar, aileleri ile görüştürmediler ama rütbeliler akşam olunca kapıdan çıkıp ailelerinin yanına gitti. 2 bölükte kızamık olayına rastlanmıştı ancak alay içindeki askeri hastaneye gidince o bölükten gelenlerle yanyana bekliyorduk ve hiçbir önlem alınmıyordu. hastanede beklerken bir maske bile vermediler. usta birlikte alerjiden hertarafı yara içinde bir çocuğu iş yapmaktan kaçıyor diye doktorun nemli, tozlu ortamlarda çalışması yasak olmasına rağmen ota verilmesi (pardon "otla mücadele timi" olacak!) üzerine doktora 2 3 defa şikayet ettim de zorla aldık ordan. (revirde görevlendirilmiştim) bir olayda, askeriyede sivil memur olarak çalışan biri ağır ve tehlikeli işlerde çalışma raporu alması için geldiğinde yaşandı. iş hekimliği için çalışan askeri doktor tam imza atıyordu engel olmaya çalıştım ilk imza atmadı daha sonra araya başkalarının girmesi ile rapor verildi. tabi arada aldığım tehditleri yazmıyorum.

bir işin "zorunlu" olarak yaptırıldığı bir yerde sağlıktan ve güvenlikten bahsedemeyiz! Nasıl ki polisler iş kanunundan doğan hakları için artık sendika için çalışıyorlarsa askeriyenin de iş kanunu kapsamına girmesi gerekmektedir. güvenlik ve sosyal haklar için!
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    kesinlikle katılıyorum. Bundan gayrısı ara gazı..
  6. Murat Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Atatürk ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum dedi
    siz orduda İSG yi tartışıyorsunuz
    biraz çelişkili bir durum sanırım :eek:
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet o çağlar geçeli çok oldu. Artık askerlik meslek. Onlarında iş güvenliğine ve temel insan haklarına ihtiyacı var.
  8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Atatürk ölmeyi emretti diye asker intiharlarını, afyonadaki patlama olayını konuşmayacakmıyız, suçlulara cezalarını vermeyecek miyiz? Afyondaki olay çok basit. Askerin belirli tüzükleri var çok anlamam ama iş kanununa tabi olsa patlayıcı maddelerle ilgili iki tüzük var ;
    Maden ve Taş Ocakları işletmelerinde ve Tünel Yapımında alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ilişkin Tüzük ve
    TEKEL DIŞI BIRAKILAN PATLAYICI MADDELERLE AV MALZEMESİ VE BENZERLERİNİN ÜRETİMİ, İTHALİ, TAŞINMASI, SAKLANMASI, DEPOLANMASI, SATIŞI, KULLANILMASI, YOK EDİLMESİ, DENETLENMESİ USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TÜZÜK.

depolama taşıma hakında herşey bellidir.
  9. Murat Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Askerlik Atatürk zamanın dada meslekti daha önceden de silah fabrikalarında (MKE) dediğiniz olabilir askerlik farklı bir konu farklı bir olay orada zor şartlarda hayatta kalabilme sanatı öğretiliyor nasıl savaşılacağı nasıl öldürüleceği olaya biraz geniş bir açıdan bakarsak bu konuyu tartışmak bana oldukça anlamsız geliyor
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eee o zaman tartışmayın. Dünyada bu tartışılan ve uygulanan bir prosedür bizde tartışıyoruz. Katılmak zorunda değilsiniz.
  11. volokine İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

turk tarihi 100 yillik degildir. mo 312 yilinda buyuk hun devleti kurulmustur.
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet Osmanlı ve Türk tarihi olarak ayrım yapamayız. Osmanlı zaten Türktür.

Fakat,

Türk tarihini; Yakın tarih, Osmanlı tarihi, Selçuklu tarihi... şeklinde orta asyaya kadar geri giden serüveni ayırabilirsiniz. O başka...

İslam tarihini ise; Yakın Tarih, Osmanlı, Memlük, Abbasi ve Asrı Saadet olarak hilafet sistemine göre ayırabilirsiniz.
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu iki iddiada benim açımdan doğru değil. Ama tartışma başka mecraya kayacağı için buna devam etmiyorum. Tarih bölümüne bu konu açılırsa uzun uzun anlatıp belgelemek isterim.

İSG açısından türkiye'de de TSK ve Polis teşkilatınında İSG uygulamalarından yararlanması gerektiğini savunuyorum.
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Konu açanın neden başkası olması gerekiyor ? Konuyu siz açın öğretin bize ?
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    sonra siyasi tartışma yapan etiketi benim üzerime kalıyor :)
  16. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tarih bu siyaset değil ki ???
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğrudur

lakin ben

konu şehitlik makamı olunca ve şehitliğin sadece islam dininde yeri olduğu için tarih sıralamasını o şekilde yapmıştım:cool:
    yoksa hun devletini de biliriz tarkanıda biliriz(atıl kurt)

konu tartışılıyor ama nereye gittiğinin farkında değiliz demiştim şehit iş kazası derken pisuvara kadar dayandı konu.

şehit kelimesi geçiyorsa bunun dini duyguları da kapsadığını düşünmemiz gerekir çok hassas ince hatta kıldan ince kılıçtan keskin bir konudur ondan dolayıdır ki bu konuyu bu şekilde tartışmayalım dedim ama çoğu arkadaş bunu yanlış anladı yada yorumladı
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    ee açın konu onu tartışalım
  19. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Şehadet kavramının menşei İslamiyet ancak günümüzde öyle laçka oldu ki dağdaki teröristte leşine şehit diyor. Şehitlikler yapıyor leşlerini oraya gömüyor...
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ya kardeşim anlamak mı istemiyorsun ben zaten bu konuyu tartışmak istemiyorum
    sen de açabilirsin konu nedir bu tavrın amacın ne, ne hikmetse her konuda bir yorum bir alıntı herşeye yetişiyorsun sürekli forumdasın senin gibi forum üyesi hele hele iş güvenliği uzmanı bulmak pek zordur. sen paylaş bi konuda istifade etsin forum, engin bilgilerinden faydalansın,
    ama birazcık iş güvenliği havası olsun konularda, şiirler filmler çiçekler böcekler derken forumu lay lay loma çevirmeyelim