1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şehitler iş kazası kurbanı mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Emrah Çiftçi tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    • Uygunsuz Uslup
    İstemiyorsun ama her lafa da maydanozsun canım kardeşim. Forumdaki her bölüme yazıyorum. Beni takip et faydalan biraz.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    HALETİ RUHİYENİ de gördüm ya
    teşekkür ederim
  3. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    iş sağlığı güvenliği ile ilgilenenler, yıllarca bir çok iş kazası ve meslek hastalığı olgusuna tanık olmuş olanlar, askerliği bir “iş” olarak yapanların uğradıkları saldırıları bir “iş kazası” olarak görebilirler ama bu tamamen kendi hataları.

terör saldırısında veya çatışmada ölen güvenlik gücü mesai saatleri içerisinde ve ya dışında şehitlik kapsamındadır kanunen başka bir tanıma ihtiyaç duymuyor.

Ama gemi bordasını boyayan asker, şeytan çarmıhından düşüp boğulursa bu iş kazasına girer , iş kazası tazminatını alır vs. vs..

İş kazalarını önlemek içinde TSK nın her birliğinde İş Güvenliği Subayı, Astsubayları vardır. İşlerini çok iyi bilirler ve her istediklerini yaptırırlar. TSK da iş güvenliği titizliğini sivil hayatta ben hiç görmedim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    saydığınız insan hakları ihlalleri, mobbing vs hep bireysel kesinlikle kurumsal olarak uygulanıyor.
    bir de süt kuzusu olmaya gerek yok askeriyede ki şartlar gayet iyileştirilmiş durumda.
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Polis ve askeri personelde vazife malullugu soz konusu yalniz bazi sartlarda mesela gorevli ise
  5. askerlik zorunlu kamusal bir iştir karşılığında maaş ve sosyal güvence iaşe alınır 18 yaşını bitirmiş TC vatandaşı erkek birinin bilmesi gereken 1111 sayılı askerlik kanununla düzenlenir.
    hali hazırda ki savunma tesisleri zaten 6331 sayılı kanun kapsamında iş güvenliği yasasına tabidir (yürürlüğe girmesede )

görevini çok iyi yapan astsubaylar ve subaylar ın topçu birliklerinde kulaklık dağıttını gördüğünüzde beni bilgilendirin hala benim askerliğini yapan bir tanıdığım bu örneği veremedi iş güvenliğini sadece terör saldırısı/sabotaj olarak görmek doğru değildir ayrıca günümüz mevzuaatına göre sabotaj da risk değerlendirilmelerinde bulunması gereken kaza ihtimallerinden biri dir ve kolluk kuvveti de eğer doğrudan hazırlıkla cepheye gitmiyorsa bu risk onlar içinde geçerlidir

güvenlik sitesinde yasal hakları savunan kişileri süt kuzusu olarak tanımlamak yeri değildir fanatikliğin başka bir yerde yapılmasını doğru buluyorum
  6. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sayın arkadaşlar, bayağı yoğun vaziyette tartışmalar oluşmuş. Fikirsel bazda yapılan her türlü beyin fırtınasına ben de olumlu bakıyorum. Ancak burada yazılan bazı yorumlarda kastın aşıldığı veya yeterince bilgi sahibi olunmadan yapılan farklı yorumlardan tartışmanın çok farklı boyutlara kaydığını görüyorum. İlk olarak elim bir olay neticesinde hayatını kaybeden insanlarımıza rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyorum.

Dünyanın neresine giderseniz gidin tüm silahlı kuvvetler organizasyonunda bu tip olaylara rastlayabilirsiniz. Sayısal olarak kalabalık orduya sahip ülkelerde dahi bunu tamamen önlemenin maalesef imkanı yoktur. Hatta bunların bazılarında, bu şekilde meydana gelen olayların kamuoyuna yansıması bile engellenir. Örneklerine, ileri demokrasi timsali ABD'de bile yıllar sonra, yada başka bir olaydan dolayı ortaya çıktığına şahit oluruz. Merak edenler "Cermis kazası"nı internetten araştırabilir.

İş güvenliği konusu ile fazlasıyla uğraşı içine girince sanki dayatma suretiyle hazırlatılan ithal-ikame mevzuatın her derde deva olacağı hissine kapılan idealist arkadaşların yorumlarını gördüm. Keşke bunlar hedeflenen amaçlara ulaşabilse. Ama maalesef bunca düzensizliğe, kaotik yapıya sahip bir toplumda düzeni sağlamak o kadar kolay değildir. Bir de şunu atlamamak gerekir, sanki TSK bu tip nosyonlardan bihaber, yürüttüğü işleri tesadüfi olarak icra eden bir kurumdur. Böyle bir yaklaşım asla söz konusu bile olmaz. Bir yorumda "işi savaşma olan insanlar ne anlar güvenlikten" denilmiş. Güvenlik ve kolluk gücü olarak ifade edilen söz konusu organizasyonların, herhangi başka bir organizasyondan farkları yürüttükleri işleri silah kullanma yetkisi ile tabi oldukları özel yasalara göre icra etmeleridir. Tüm dünya silahlı kuvvetleri özellikle teknoloji üretim ve uygulaması konusu başta olmak üzere personel yönetimi, iş organizasyon ve yönetimi, lojistik, ulaştırma, haberleşme vb. konularda diğer kurum/kuruluş ve sektörlere öncülük ederler.

"Önce emniyet" prensibi TSK da had safhadadır. Hatta askerlik hizmetini (amatör olarak) yapanların dillerine pelesenk ettiği "mantığın bittiği yer" ifadesi büyük ölçüde bundan kaynaklanmaktadır. TSK için; Amatörlük/Profesyonellik önemli bir kavramdır, ancak bizim gibi geri kalmışlıktan yeni kurtulmaya çalışan (siyasiler hep bunun tersini ifade etseler de) toplumları kapsayan bir husus değildir. Refah ve eğitim seviyesinin artması ile birlikte elbette buda değişecektir. Ancak bununda sorunlara çözüm olacağı sanılmasın. Heinrich' teorisine göre engellenemeyen %2 lik oran ne yazık ki her zaman çalışacaktır. Konunun teferruatına girmeden bilmeyenler için TSK içinde genel olarak hizmetler; muharip, muharebe destek, muharebe hizmet destek şeklinde 3 grupta yer alır. 6331 kapsamında bahsedilen kısım (Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri) bu üçüncü grupta yer alan birimlerdir. Kaldı ki, kapsam istisnası edilen diğer birimlerde de iş sağlığı ve güvenliği hakkında gerekenden fazlası yapılmaktadır. Sui misal emsal olmaz diyerek geçeceğim ferdi bir takım sıkıntılar, asla geneli temsil etmez. Bu olayda hayatını kaybeden kahramanlar ise kendilerine bulundukları ortamı terk etmeleri emredilmesine rağmen "acaba kurtarabilir miyim" hassasiyetiyle hareket ederek can vermiştir. Aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyorum.

Çalıştığınız/çalışacağınız bir iş yerini düşünerek; “benim sorumlu olduğum bir ortamda böyle bir olay asla meydana gelmezdi, meydana gelmemesi için her türlü tedbiri alabilir ve başarı ile uygulatabilirdim” diyebiliyor musunuz? Lütfen bunu kendi kendinize samimi olarak sorun.

Evet gerçekten çok zor bir durum. Allah hiç kimseyi böyle bir durum karşısında bırakarak, kabiliyet ve kapasitesini test etme çaresizliği içine düşürmesin. Akıl, bilim, teknik ve tecrübe temelinde Allah hepimizin yardımcısı olsun.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bla bla bla....

Bu tartışma bitmez.. hayır ben devam ederimde yine forumda ceza almayım.
    İnsan olan heryerde işgüvenliği tedbirleri alınacak onunda profesyonelleri biziz.
  8. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sayın Pehlivanoğlu,
    ilk önce yapılan yorumlara saygınız olsun. Benim ne şahsınıza ne de diğer forum üyelerinden birine karşı sataşmam, saygısızlığım oldu. Lütfen üslubunuza dikkat edin. Meydanı boş buldun diye hırboluğun lüzumu yok!
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    TSK'nın "önce emniyet" prensibi filan yoktur. Kıbrıs şavaşında kendi gemisini bombalamıştır. Dumlupınar denizaltınısı kendi kendine batırıp 22 askerini öldürmüştür.

O yüzden bla bla dedim. 33 askerini güvensiz yollayıp kurşunlatmıştır. Bakımsız helipkopterleri uçakları düşüp düşüp durmuştur. İş güvenliğine en çok ihtiyaç duyan kurum TSK'dır. Sizinki vallahi hamaset.
  10. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Benimkinin ne olduğu bilemezsin oldu mu canım. Alıntı/çalıntı yapmadan yorumunu yap, önünden takıl.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    TSK' da son 2,5 yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda 934 erbaş ve er intihar etti.. şehit sayısından fazla bu rakam... şehit sayısı ise 2,5 yılda 233 şehit, son 10 yılda 818

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/11/28/tskda-intiharlar-sehit-sayisini-gecti

Dünyada hiç bir ordusunda bu kadar büyük intihar olayı yok. Bu bile tek başına mobbing yıldırma vb lerinin ne dehşet verici boyutta olduğunu gösterir. TSK' kesinlikle iş güvenliği uzmanı istihdam etmeli ve 6331 sayılı kanuna dahil olmalıdır.

Bir isg uzmanı gözünün önündeki bu olayı görmezde neyi görür daha bilmem ki...???
  12. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Patlayan silah deposu mu istersiniz, askerin eline pimi çekilmiş el bombasıyla ceza veren komutan mı ( eli yorulunca patlamış 11 asker ölmüştü), acemi askere kullandırılan araçın kazasıyla ölen askerler mi? Bakımı yapılmadığı için düşen helikopterde ölen general mi? Bakın bakalım yılda kaç jet arızalanıp düşüyor.

Kendi kendine batan denizaltınsından, kendi gemisini bombalamaya kadar ne ararsan var. TSK'nın iş güvenliği tepeden tırnağa sorunlu. Ve "sos" veriyor.

Bu iş "türk askeri yemez, içmez uyamaz, yenilmez" nutuklarıyla olacak gibi değil. Askerlikte bir iş ve insanla yapılıyor. 6331'e tabi olacaklar ve bizden hizmet satın alacaklar. Bakanlıkta denetleyecek.