1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Şirketlere sıkı denetimler başlayacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sıkı denetimlerin başlayacağını söyledi.

  haber.jpg

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı tarafından düzenlenen "İşin Yürütümü ile İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu bilgilendirme toplantısı EgeBölgesi Sanayi Odası'nda düzenlendi.

  İşverenlerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Tezel, iş sağlığı ve güvenliği konusunda2014 yılında gerçekleştirilecek denetimler hakkında bilgiler verdi. Tezel, "İş sağlığı ve güvenliğikonusunda sıkı denetimler olacak. Temel politikamız insan odaklı ve risk odaklı etkin teftişlerdir" dedi.

  Binin üzerinde deneyimli ekiple denetimleri sürdüreceklerini anlatan Tezel, yeni teftiş yaklaşımının cezalandırıcı anlayış yerine iyileştirmeyi amaçladığını, çalışma barışını sağlamayıve yasal düzenlemelerin rehberlikle yerine getirilmesini hedeflediğini söyledi.

  İş yerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği"ne büyük önem verdiklerini belirten Mehmet Tezel,programlı teftişlerin eğitim, iletişim ve bilgilendirmeye ağırlık vereceğini kaydederek, şunları söyledi:

  "İş yürütümüne yönelik 10'a yakın iş kolu, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ise 19'a yakın işkolunu kapsayacak şekilde teftişlere başladık. İlk toplantımızı İzmir'de yapıyoruz. Uygulanmadan sonuca kadar tüm aşamalarda kurum ve kuruluşları ziyaret edeceğiz. Uygulamada, özellikle işverenlerin fiili durumlarını dikkate alarak, mevzuatın imkan verdiği ölçüde esneklik sağlanmakta. Sistemimizde önleme kültürünü öne çıkarmak için bu sürecin gönüllü bir uyum içinde gerçekleşeceğine inanıyoruz. İş kazaları ve meslek hastalarının olmadığı, insanların insanca çalışma koşullarında çalıştığı, sosyal barışın sağlandığı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın gerçekleştiği bir ülke yaratmak için çalışıyoruz ve herkes elini taşın altına koyması lazım."

  Kaynak: AA
 2. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş müfettiş sayısı yeterli midir? Bakanlık müfettiş ihtiyacını nasıl karşılayacak ? Kamu uzman ve müfettiş alımı yapabilir mi ?

  Bu haber başlığı altında konuyla ilgili fikirleri ya da bilgisi olan dostlar düşüncelerini yazabilirler.
 3. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  günaydın arkadaşlar,
  türkiye genelinde bilenen bir şirketten örnek vermek istiyorum.
  1)x kurumsal firma, uzman /hekim bulundurmak yerine cezayı tercih etmiş bulunmaktadır.! dışarıdan sadece risk değerlendirmesi hizmeti satın alacaklar. şuan ceza bekliyorlar.
  2)uzman /hekim ücreti yerine cezayı tercih etmek ne kadar doğru(mu)?
  3)bir x kurumsal firması bunu yapıyor ise diğer kurumsal firmalarda aynı düşüncede olabilir diye genelleme yapılabilir(mi)! (sonuçta giderden kar etmak amacında oldukları için cezayı kabul ediyor diye düşünüyorum)
  4)kurumsal firmalar aynı düşüncede ise isg uzman açığı sadece medya abartması olabilir(mi)!
  5)kurumsal firmalar bunu yapıyor ise diğer firmalar neler yapabilir( düşünmek bile istemiyorum.!!)

  konu yoruma acıktır. düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
  teşekkür ederim.
 4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yasalar ve teknoloji, devlete istediğini mahvetme, yok etme imkanını veriyor. Yükümlülük altında olup bunu yerine getirmeyen firmalar isg-katip ile görülüyor. Denetim zabıtanın sokak sokak gezerek yapacağı denetim gibi değil adrese teslim olacaktır. Diğer yandan yasalardan da çekinmeyebilecek üstün kişi ve kurumlar olabilir. Vardır bir güvendikleri.
 5. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  62085
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Olay sadece risk değerlendirme hizmeti ve buna ait ceza ile bitmiyor ki. Uzman ve Hekim' in yönlendirmelerine dayalı olarak kanunun diğer yaptırımlarının cezalarını nasıl göze alacak. Çünkü cezalar çok ciddi. Hiçbir işveren bu cezaların mali yükünü kaldıramaz. İşverenin bu tutumu; sadece blöf ve olayın ciddiyeti konusunda bilgisinin olmaması diye düşünüyorum. Ekte güncel ceza tutarları mevcut. İşverenleri aydınlatmak / bilinçlendirmek de bizlere düşüyor arkadaşlar. (Cezaları öne sürerek korkutmak kesinlikle değil)

  Ekli Dosyalar:

 6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  cezalar aylık ve eğer yoksa , geçmişe yönelik kesilebiliyor. örnek, uzman yok, 2013 ocak 2014 ocak 13*4000 TL
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Bakanlık eger art niyet bulgusunu tespit ederlerse denetimlerini derinleştiriler. Kurumsal x şirketiniz cezaların geriye dönük işlediğini, asdece hekım uzmandan ibaret olmadıgını ve her bir kalem için cezaların kişi başı oldugunu sanırım bilmiyorlar. Şikayet unsurlarını çalıştırmak gerek
 8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  @d.baştog o şirketleri tek tek biliyor gibi yazıyorsunuz. O halde bize değil İSGGM'ye bildirin. Eğer yine de durum değişmiyorsa biz de işi bırakalım. ALO 170
 9. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  kürşat bey,
  ben burada sadece kafama takılan soruları belirtiyorum amacın firmaları şikayet etmek değil!! ki burada deneyimli arkadaşlar var. amaç durum değerlendirmesidir. forumun anlamı da zaten bilgi paylaşmaktır değil mi.
  teşekkürler
 10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  @d.baştog sizinki bilgi de benim yazdığım çöp mü?
  O bahsettiğiniz cesaretli cahilleri şikayet ederek çalışanlarının sağlık ve güvenliklerini koruyacaksınız. Sorumlu vatandaş olacaksınız. Özelden firmaların iletişim bilgilerini verin ben halledeyim. Yoksa çözüm olmayacak yazışmalar yapmanın mantığı yok.
 11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Denetim ve Ceza uygulaması olmadan yeni yasanın çoğu işveren tarafından uygulanacağını sanmıyorum. Kurumsal firmalar zaten bilinçli ve İSG uygulamalarını yapıyor.Yeni sınavda yeterli sayıda uzman sayısına erişileceğinden Bakanlığın denetimleri sıklaştıracağını umuyorum.
 12. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ceza yazacak halleri yok bunların
 13. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12523
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bence firmaların o tür bir kararı alması maddi açıdan kendilerine büyük bir külfet getiriceğini bilmiyor olmalarına imkan yok ama dediğiniz gibi durumun sözkonusu olmasının biz uzmanlara zarar vereceği kesindir.ama ben o tür bir mantıksızlığa ihtimal vermiyorum...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
  Kürşat bey merhabalar,size bazı sorular sorabilir miyim?