1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şu tehlikeyi nasıl tanımlarsınız ve risklerine nasıl karar verirsiniz?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve baris_pep tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. baris_pep İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Bir ofisini risk değerlendirme raporunu oluşturuyorum. Risk analizi kapsamında ekte paylaşmış olduğum bir uygunsuzluk-tehlike mevcut.

Duvara düşey monteli Modem, yükseltici ve dahili santral kutusu mevcut. Göründüğü üzere kablolar açıkta ve aşağıya düşme tehlikesi var.

Sonuçta bunlar telefon hattı kabloları ve elektrik çarpması ile ilgili bir risk pek göremiyorum ben.

Siz ne düşüünüyorsunuz bu uygunsuzluk hakkında? Tehlike-risk olarak neyi belirlememiz gerekir ve önlem olarak ne almalıyız? Mevzuattan alıntı yapabileceğimiz bir yer var mı bu tehlike ile ilgili?

Şimdiden teşekkürler

Ekli Dosyalar:

2. nzlsvş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    açıkta hiçbir elektrik kablosu olmamalı ve bu şekilde kablo kargaşası olmamalı

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2014 ---
    bu şekilde kablo kargaşaı olmamalı ayrıca açıkta elektrik kabloları olmamalı
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Orada sorun yok. Siyah renkli modem+wireless ve 8 portlu switch girişleri 12 volt veya daha düşüktür. Santralin girişi 220 V fakat. O da kapağı kapalıyken bulunduğu yerde sorun yok. Çanak anten bağlantısını birleştiren DiSEqC 12 ve 18 volt taşır. Onda da sorun yok. Fakat DiSEqC üzerinde duvara montaj delikleri olur oralardan vidalanıp diğer kablolarla üst üste olmasının engellenmesi iyi olur. Aslında ben çanak antenden gelen kabloları nadiren de olsa fırtınalı havalarda tehlikeli bulurum. Yıldırım düşüp oradan kablo boyunca yayılabilir. O yüzden çanak anten kablosunun diğerlerinden uzak olmasını tercih ederim. Orada bir de dahili telefon hatlarının bağlantılarının yapıldığı renkli tellerin bağlı olduğu konnektör grubu var. O da tehlikesizdir. İki tane grup priz kullanılmış. Oradaki aletlerin hepsini birden tek gruba bağlayarak daha düzenli görünmesini sağlardım. Kablolar da kanala alınarak daha güzel bir görüntü oluşturulabilir. Ama risk yok. Karışmasanız da olur.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat beye katılıyorum. elektrik kutuları genelde su basması ve yetkisiz müdahaleleri engellemek için yüksek bir yere monte edilir. bu nedenle montajın düzgün yapılması durumunda risk teşkil etmez. ancak kabloların düzgün bir şekilde ve mümkünse numaralandırılarak kablo kanalları içerisinde taşınması gerekir. bu şekilde yangın tehlikesi yüksek gözüküyor yakınlarda uygun bir yangın tüpü bulundurulması faydalı olabilir.
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Samet Kılıç Bence arkadaşımız yangın söndürücü koydurmak isterse karşı çıkabilirler ve bir elektrikçi gelir, orada vıdı, vıdı iki laf eder. Barış Bey de söyleyecek bir şey bulamaz. Oradaki bütün aletler çok düşük güç çekiyor. Ben flamanlı bir ampulden, oradaki bütün aletlerden çekindiğimden daha fazla çekinirim. Ampul için de yangın söndürücü koydurmayız.

Not: fotoğrafı büyütüp dikkatle bakınca, oradakinin çanak anten kablosu değil kablolu yayın olduğunu fark ettim. DiSEqC ile ilgili söylediklerim geçerli değil.
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    odada duman dedektörü de olmalı,kabloların üzerinde kontrol edildiğini ve bir sonraki kontrol tarihini belirten etiketler konulabilir
    kablolar kanallar içine alınabilir;
  7. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Benim görüşüm , kablolar ve dağıtım panosu kapalı bir dolap içerisine alınarak bu uygunsuz görüntü ortadan kaldırılabilir. Yukarıda anlatılanlar gibi fotoğraf ta göründüğü gibi düşük voltaj ! Yangın söndürücü koymak Kürşat bey'inde söylediği gibi sıkıntı yaratabilir.
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tam kapalı olup hava akımını durduran bir dolap uygun olmayacaktır. Çünkü hem bakım onarımı ve müdahaleyi zorlaştırır, hem de bu aletlerin ve adaptörlerinin kullandığı enerji ısıya dönüşeceğinden, ısının ortama yayılması kısıtlanacak ve arıza ihtimali yükselecektir. Ayrıca olası bir sorunun büyümeden fark edilebilmesini de geciktirecektir.

Bu tür aletlerin yüzlercesini kurdum, monte ettim. Kitapçıklarında minimum ve maksimum çalışma sıcaklıkları ve ne şekilde montaj yapılacağı yazılı olur. Bu resimdeki gibi yapılmasına yanlış dersem, piyasadaki montajların %99'u da yanlıştır demek lazım. %1 ise sırf estetik kaygısıyla farklı düzenlemeler yapmıştır.

Aslında montajı ben böyle yapmazdım. Wireless modem ve switchin LED ışıklarının görünebileceği bir yükseklik veya yön seçerdim. Çünkü internet her hafta mutlaka kesilir. Her seferinde bilgisayarcıyı veya ISS'i aramadan önce sorunu saptamak lazım. Acaba switch üzerindeki ilgili portun LED ışığı yanıyor mu? Ve modemin üzerinde internet veya hat ile ilgili LED ışıkları yanıyor mu? Bunları bilip dahili olarak yapılabilecekleri tamamladıktan sonra harici çözüm arar ve gereksiz yere ISS telefonla destek hatlarında beklemek zorunda kalmazdım.
  10. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kapı girişinin üstünde koca cihaz, ordan kesinlikle kaldırılmalı. Birinin kafasına düşse sıkıntı. İlla bişey olacak diye değil. Düşmemesi lazım. Kablo kanalı diye ucuz plastik malzemeler var, şu kabloları toplasınlar kanaldan geçirsinler hem güzel görünür,hem de yarın öbürgün birisinin bir yerine takılmasın :).nasıl ofis orası yayılmış saçılmış. Ucuz 5 parça mdf ile bir kutu yapsınlar, kablo kanalıyla kabloları toplasınlar. kapının üstünden kaldırılsın başka bişeye gerek yok.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Ersin Bozkurt önerisi gibi kablo kanalları veya tüm dağınıklığın kaldırılması adına @Cihan Yılmaz'ın bahsettiği bir dolap olabilir. Kullanılan kabloların kalitesini, izolasyon durumunu vb. bilmemize imkan yok.
    Gemide başımıza gelen bir olay;
    Aynı bu şekilde alarm otomasyon sistemi bağlantı bölgesinde kalitesiz kullanılan kablolardan meydana gelen manyetik alan ana bilgisayar otomasyon sistem dağıtıcı hublarda elektrik kaçaklarına sebebiyet verdi. Fakat ana sistem kaçağını bulmak adına tüm sistem elektriğini kesmemize rağmen devrede hep 6V-8V arasında gerilim olduğunu gördük. ( Yapılan analizlerde bu kaçağın farklı küçük kapasiteli kabloların düzensiz ve düşük izolasyonlu olarak birbirleri içerisinde kullanılmasından kaynaklanan manyetik alan atlamalarından olduğu anlaşıldı.) Kısacası bu basit karışıklık bizim ana otomasyon sistemimizin kumanda panelindeki kartlarımızı kullanılmaz hale getirdi.
    Sizde nerelere kumanda ediyor bilemiyorum ama tehlike var mı derseniz, bana göre evet var.