1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şubat Ayında 42 İşçi Hayatını Kaybetti

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş cinayetleri kadın, erkek demeden, ülkemizin dört bir yanında Şubat ayında da devam etti. Yazılı, görsel ve dijital basından tespit edebildiğimiz kadarıyla bu ay en az 42 işçi hayatını kaybetti.

  Ölümler en çok enerji, inşaat ve gıda sektöründe yaşandı…
  Elektrik çarpması ve direkten düşmelerle gündeme gelen enerji sektöründe bu sefer baraj kapaklarının patlamasıyla 10 işçi hayatını kaybetti. İnşaatlarda ise bu ay özellikle binalardan düşmeler ve nesne düşmeleri görüldü ve 7 işçi arkadaşımız can verdi. Gıda sektöründe ise 4 işçi hayatını kaybetti. 4 Şubat’ta ise tersanelerde tespit edilebilen 147. cinayet yaşandı. Tuzla’da bulunan Mengi Yay Yatçılık’ta kaplama yapılan alanda bulunan parlayıcı maddelerin peşpeşe patlaması sonucu 4 işçi yaralandı. Yaralanan işçilerden Ümit Damgacı’nın vücudunda yüzde 50 civarında bir yanık oluştu ve Ümit arkadaşımız 14 Şubat’ta aramızdan ayrıldı.

  İş cinayetleri Adana, İstanbul, İzmir ve Hatay’da yoğunlaştı…
  Şubat ayında tespit edebildiğimiz 42 iş cinayetinde 11 ölüm Adana’da, 8 ölüm İstanbul’da, 4 ölüm İzmir’de ve 3 ölüm Hatay’da yaşandı. Adana’da biri hariç ölümlerin nedeni baraj patlamasıydı. İstanbul’da ise Sultangazi’de bulunan bir metal fabrikasında çıkan yangında Serkan Aydın ve Murat Özkan yaşamını yitirdi. Serkan, Kars’tan çalışmaya gelmişti ve kalacak yeri yoktu. Murat ise kar yağışı nedeniyle ertesi gün işe geç kalmamak için fabrikada kalmıştı. Bu noktada geçen ay vurguladığımız işçilerin barınma sorunun iş cinayetlerinin nedeni olduğunu tekrar hatırlatıyoruz: Barınma sorunu, çalışma hayatının bir parçasıdır…

  HES’ler hem doğayı hem işçileri katlediyor…
  Son yıllarda halkın doğayı ve yaşam alanlarını savunmak için hidroelektrik santrallere karşı Artvin’den Munzur’a kadar mücadele ettiğini biliyoruz. Diğer yandan artan HES inşaatlarında her geçen gün bir iş cinayeti haberi alıyoruz. Geçtiğimiz ay Maraş’taki Kandil Barajı’nda üç arkadaşımızın hayatını kaybettiğine dikkat çekmiştik. İşte yine bir HES faciası daha yaşandı. 24 Şubat’ta Adana Kozan’da yapılan Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen patlama sonucu sulara kapılan 3 işçi arkadaşımızın cenazesine ulaşıldı, 7 arkadaşımızdan haber alınamıyor. Bölgede incelemelerde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası ve Enerji-Sen yetkililerinin verdikleri bilgilere göre katliam şöyle gelişmişti:


  Gökdere Köprü Barajı’nda inşaat tamamlanmadan su tutulmaya başlanmış ve tünelde işçiler çalışmaya devam etmiştir. Mekanik tünel kapağını destekleyen betonarme yapıda kopmalar meydana gelmiş ve kapak arkası tıkaç betonları yapılmamıştır. Yine tünel kapağı ve bağlantıları azami su basıncına dayanıklı bir şekilde yapılmamıştır. Bunların sonucu olarak mekanik kapak basınca dayanamamış ve patlamıştır............................

  Devamını Okumak için Tıkla
  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi