1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Şubat yükseltme sınavı hakkında

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve songuko tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kazanan arkadaşlara hayırlı olsun temennilerimle.
    Arkadaşlar bundan sonraki süreç nasıl olacak bilgisi olan yardım edebilirmi.
    C olduk.
  2. mdogan79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hepimize hayırlı olsun arkadaşlar.bende c uzmanı oldum. yükseltme sınavı için nasıl bir calısma ve notlar gerekir
  3. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C VEYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLUP 23 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE YAPILACAK SINAV İÇİN BAŞVURU YAPACAKLARIN DİKKATİNE….

1. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği 23 Şubat 2014 tarihinde sadece prim ödeme gün sayısına göre iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme sınavı yapılacağından, mevcut belgesini B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine yükseltmek isteyenler müracaat edebilecektir.
    2. 21 Aralık 2013 tarihinde sınava girerek başarılı olanlar ile daha önceki dönemlerde yapılan sınavlarda başarılı olup belge almayan ve prim ödeme gün sayısına göre üst sınıf belge için 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak sınava girmek isteyenler, 20 Ocak 2014 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar önceden hak ettiği belgenin bedeli olarak 413.- TL’yi Genel Müdürlüğümüze ait Ziraat Bankası kurumsal tahsilat programı aracılığı ile yatırmaları gerekmektedir.
    3. Bu durumda olup belirtilen tarihe kadar belge ücretini yatırmayanlar herhangi bir belge sahibi olarak görülmeyeceği için 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına katılamayacaklardır.
    4. Belge ücretini yatırarak söz konusu sınava girebilecekler 22 Ocak 2014 gününden 27 Ocak 2014 günü mesai bitimine kadar İSG-KATİP http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresinden sınava girebilecekleri belge grubunu sorgulayabileceklerdir.
    5. Sorgulama esnasında gireceği belge yükseltme grubunun hatalı olduğunu düşünenlerhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ , https://www.turkiye.gov.tr/ adresleri ile SGK’dan alınmış prim ödeme gün sayılarını gösterir belgeleri dilekçe ekinde 27 Ocak 2014 mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüz adresine göndermeleri ya da şahsen başvurmaları gerekmektedir. Süresi içerisinde dahi olsa kesinlikle faks, elektronik posta(mail) yolu ile yapılan müracaatlar ve 27 Ocak 2014 Pazartesi günü mesai bitiminden sonra Genel Müdürlüğümüz evrak bölümüne elden veya posta yoluyla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.
    6. Devlet memuru olup adına emekli sandığına prim yatırılanlar kurumlarından veya emekli sandığından alacakları emekli olduğuna dair yazı veya çalıştıkları kurumdan alacakları hizmet süresini gösterir belge ile müracaat edeceklerdir.
    7. Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununa göre özel sigorta şirketleri tarafından adlarına emeklilik primi yatırılanlar primi yatıran kurum ya da kuruluşlardan alacakları prim ödeme gün sayısını gösterir belge ile müracaat edeceklerdir.
    8. Prim ödeme gün sayısının hesabında sınav müracaat tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu tescil kaydında görülen prim ödemeleri dikkate alınacaktır.(Yurtdışı borçlanmaları, askerlik borçlanması, doğum borçlanması ile mükerrer prim ödemeleri gün sayılarında dikkate alınmayacaktır.)
    9. Prim ödeme gün sayısına göre 21 Aralık 2013 tarihinde sınava girip kazanamayanlar söz konusu tarihte girmiş oldukları belge grubunun sınavına girebileceklerinden ve doğrudan sınav listesinde yer alacaklarından dolayı herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.
    10. 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınav için başvuruda bulunup sınav listesine dahil edilen ancak sınava katılmayanlar, duyurunun 4, 5 ve 6 ıncı maddelerinde belirtilen hususlar doğrultusunda hareket edeceklerdir.
  4. YaseminKocaoğlangil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim gibi c sınıfına hazırlanıp, şubatta sınava gireceğini düşünüp, işini gücünü bırakıp ders çalışanlar varmı ? Yoksa sadece ben miyim bunu yapan.Sadece yükseltme sınavı yapılırmı haksızlık bu...
  5. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sertifika ücretleri sadece ziraat bankasından mı yatırılıyor başka bankalardan olmuyormu
  6. Berk AYAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de
    sizin gibi işi gücü bırakıp sınava hazırlanıyordum ama.........
  7. Burcu Alp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anlamadığın biz yeni c sınıfı olan adaylar bakanlığa yükseltme icin evrak göndermeyeceğiz mı?? Bakanlık benim Prim günümü nereden bilecek
  8. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Göndereceksiniz duyuruyu(madde 5) iyi okuyun lütfen.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ocak 2014 ---
    (21 Aralıkta C sınavına girdim 85 aldım, B sınavını çözdüm 75 lerde kaldım...) Mevzuat aynı, konular aynı C'den bi tık fazlası yeterli olur bence.("B" için)
  9. Gülçin.Demirtaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. 5-) Sorgulama esnasında gireceği belge yükseltme grubunun hatalı olduğunu düşünenler https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ , https://www.turkiye.gov.tr/ adresleri ile SGK’dan alınmış prim ödeme gün sayılarını gösterir belgeleri dilekçe ekinde 27 Ocak 2014 mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüz adresine göndermeleri ya da şahsen başvurmaları gerekmektedir. Süresi içerisinde dahi olsa kesinlikle faks, elektronik posta(mail) yolu ile yapılan müracaatlar ve 27 Ocak 2014 Pazartesi günü mesai bitiminden sonra Genel Müdürlüğümüz evrak bölümüne elden veya posta yoluyla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

1. bende okudum ama benim anladığım parayı yatırdıktan sonra isg katibimde prim günün doğru çıkarsa göndermeye gerek yok olarak algıladım sanırım yanlış algıladım
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Böyle bir yorum çıkar mı bilmiyorum. 21 aralıkta yükseltmeye giren arkadaşlar daha iyi bilir.
    Ama eğer dilekçe göndermek zorunlu ise prim evrakını da yollamakta fayda var, sağlama alınmış olur.
  11. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    benim anladıgım sgk dan sistem direk sorguluyor.
    mesela 3000prim günü var o zaman sistem size A sınava katılma hakkı veriyor
    diyelim vermedi B çıktı
    o zaman itiraz için prim gününüzü alıp belgeyle yollamak gerekiyor.
    ben böyle anladım
    yoksa direk belge yollama sanki bu sefer yok gibi.
  12. CANBO İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende sizin gibi algıladım da , bu bilgiyi nasıl teyit edeceğiz ??
  13. hilye67 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bundan sonra c sınıfı uzmanlık sınavı olmayacakmı
    bu cok buyuk bır haksızlık degılmı sızcede ben calsıttım bu kadar boşa mı gıttı sımıd bunlar aman allahım
  14. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aynen Coni Vaynen arkadaşlar. ulen bi duyuru yapıyosunuz bari anlaşılır bişiler yazında kafamız karışmasın. Matematik sorusu gibi.

ALIN SİZE BİRKAÇ SORU. EMİNİM BİR ÇOK KİŞİ AYNI SORU İŞARETLERİNİ TAŞIYOR.

1. Protokole ve duyuruya göre 21 aralık sınavına prim gün yetersizliğinden ötürü başvuramayan birisi, prim günü dolduğu takdirde 23 şubat sınavına girebilecek mi? Örneğin ben 40 günlük SSK eksik olduğundan başvuramamıştım. Ama şu an 1500 günü geçti.
    2. Diyelim ki girebiliyorum, yeniden prim gün dökümü ve dilekçe gönderecek miyim. Evet ise ne zaman?
    3. Paralar nereye yatacak. Evet ise ne zaman?
    4. Para yatırıpta sınava giremeyen veya girmeyen adaylar yine para yatıracak mı? veya yine yatıracaksa eski yatırdıklarını geri alabilecekler mi?

MADDE MADDE cevaplayabilecek arkadaşımız var mı aramızda?

Teşekkürler
  15. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İlerleyen süreçte başvuru ile ilgili ayrıntılar da açıklanır diye düşünüyorum. Çünkü sınav yeri seçimi vs. ve en önemlisi sınav ücreti alacakları için başka duyurular da gelecektir.
  16. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şubatta olmayacak ama nisan mayıs ayında olur merak etmeyin :)
  17. elcinist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24273
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bedriye Hanım, bu bilgilere nereden ulaştınız? Mümkünse link gönderebilir misiniz? Teşekkürler
  18. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Take it easy! ;)

Sorularına cevaplar:

1-Evet başvurabileceksin. Aynen benimde SGK hizmet günü 15 gün yetersizdi geçen sınav için.

2-Duyuruda belirttiği gibi normalde senin SGK hizmet süresi ile ilgili bir şey göndermene gerek yok. Sistem sana söyleyecek hangi sınava girebileceğini, zaten bunu da ISGKATIP ile sorgulayabileceğini belirtiyor. Bu sorgulamada çıkan sonucun hatalı veya eksik olduğunu düşünüyorsan o zaman SGK'dan belge alarak gönderip, düzeltme yapılması için başvurabilirsin. Örneğin 23 Şubat'ta 1500 gün şartını sağlıyor olabilirsin ama sistem belki sadece Ocak sonunu gösterecek. Bu gibi sıkıntılar olabilecektir. SGK hizmet dökümü her ayın 10'u gibi güncelleniyor.

3-Paraların yatacağı zamanı duyururlar merak etme. Parasız sınav yapmazlar zaten.

4- error :)
    elcinist:

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal

Yoksa Bedriye Hanım bir komplo olarak bu yazıyı kendisi mi hazırladı diyorsun yani :)
  19. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet evet yazıyı Bedriye Hanım kendisi hazırladı..
    İş Güvenliği Uzmanları bugün de rahat uyumasın kafaları iyice karışsın diye...
  20. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Mayısta yapılır sanıyorum , eğitim aldığınız kurum ne zaman diyor sınav için? Bu arada sınava nasıl hazırlandığınızı anlamadım ben, bir eğitim kurumuna yazıldınız değil mi?