1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

‘ölmek istemiyorum’ demişti – coşkun canıvar

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 18 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Peki neden kaybettik 28 yaşında ‘ölmek istemiyorum’ diyen gencecik bir insanı?

  Bir yıl önce ‘hastanede iş cinayetine ramak kala’ diyerek yazmıştık Zafer arkadaşımızın başına gelenleri. Maalesef ramak da kalmadı, Zafer’i kaybettik.

  [​IMG]

  ZORLA LAĞIM TEMİZLETTİRİLEN TAŞERON İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

  14 Haziran 2013’te İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yağmur nedeniyle taşan kanalizasyonunun temizletildiği taşeron olarak çalıştırılan temizlik işçilerden biriydi Zafer. Logar kapağının açtırılmasıyla lağım suyunun içinde kaldıktan sonra bulantı, kusma, ishalle başlayan şikayetler karaciğer yetmezliğine kadar ilerledi. Yoğun bakımda ölümün kıyısına gelen Zafer hızla gerçekleştirilen karaciğer nakliyle aramıza döndü. Yapılan tetkiklerde Hepatit B virüsüne rastlandı. Zafer, hastanede işe başladıktan birkaç ay sonra eline iğne battığını ama bunu önemsemediğini anlatmıştı. Nakil sonrası kullanması gereken vücudun savunma sistemini baskılayan ilaçlar nedeniyle çok zor günler yaşadı. Nakilden aylar sonra vücudu yeni karaciğeri kabul etmedi ve organ reddi gelişti. Doktorları ikinci kez nakil olması gerektiğini yoksa yaşam şansının olmadığını ancak ikinci nakil ameliyatının da riskinin yüksek olduğu söylediler. İki ay önce hastane bahçesinde karşılaştığımızda ‘Hocam çok kötüyüm, çaresizim ama ölmek istemiyorum’ demişti. Zafer Açıkgözoğlu’nu 17 Ağustos 2014’te 28 yaşında kaybettik.

  Peki neden kaybettik 28 yaşında ‘ölmek istemiyorum’ diyen gencecik bir insanı?

  Zafer neden eline batan iğneyi önemsemedi?

  Zafer neden çıplak elleriyle taşan kanalizasyonun kapağını itiraz bile edemeden açmak zorunda kaldı?

  Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde bir hastanede işçileri istediğiniz zaman işten çıkartabiliyorsunuz. İş tanımlarına uymadan çalıştırabiliyorsunuz. İşçi sağlığından ziyade ‘şirket sağlığı’ için yapılan göstermelik iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri vererek çalıştırabiliyorsunuz.

  Çünkü sağlık endüstrisinin kazanacağı paralar, siyasi iktidarın kazanacağı siyasi rant, sağlık çalışanlarının sağlığından çok daha önemli. Aynen, yerin dibinden çıkarılacak kömürün rantının maden işçisinden, moloz yığınlarının getirisinin inşaat işçisinden, toprak mahsulünün karının tarım işçisinden daha değerli olduğu gibi.

  Sermaye büyüyor, arkasında dev bir işçi mezarlığı bırakarak…

  Zafer ‘Hocam ölmek istemiyorum’ demişti…

  * Dr. Coşkun Canıvar

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

  Kaynak: Sendika.org