1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

‘iş’te ölüme sert önlemler

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Samsun’daki Eti Bakır’da 5 kişinin ölümüne neden olan iş kazası tartışılırken, ilk 9 ayda Türkiye çapında 2 bin 445 iş kazası soruşturuldu.

  [​IMG]
  Yapılan tespitlerin yarısında işveren kusurlu bulunurken, 1 Ocak’ta iş cinayetini önlemeye dönük sert önlemler hayata geçiyor. Son 10 yılda iş kazalarına 10 bin 700 can veren Türkiye, son olarak Samsun’daki “iş cinayetine” kilitlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yapılan tespitlere göre Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor. Yaşanan kazalarda ortalama 3 işçi hayatını kaybederken 5 işçi ise sakat kalıyor. En fazla iş kazası inşaat sektöründe meydana geliyor. Kazalarda inşaat sektörünü taşımacılık, madencilik ve metal sektörleri takip ediyor.
  2 BİN 500 İŞ KAZASI SORUŞTURULDU
  İş kazalarını önlemeye dönük yeni tedbirleri uygulama koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasında müfettişler tarafından yürütülen soruşturmalarda 3 bin 356 sahte sigortalı tespit edildi. Aynı dönemde 2 bin 445 iş kazası ve meslek hastalığı olayının soruşturulması tamamlandı. Bakanlık, iş kazası ve meslek hastalığı olaylarıyla ilgili bin 408 işverenin sorumlu olduğunu tespit etti. Sağlık ve sigorta suistimalinin tespitine yönelik denetimler sonucunda ise 2 bin 539 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
  79 MİLYON LİRALIK CEZA KESİLDİ
  Bakanlık aynı dönem içinde sosyal güvenliğe aykırı davranan işyerleri hakkında 79 milyon 39 bin liralık idari para cezası kesti. Son dört yılda toplam 1 milyon 213 bin çalışanla 85 bin 678 işyerinin kayıtdışı çalıştığı belirlendi. Meclis’te kabul edilen ve 1 Ocak 2013’te yürürlüğe girecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da iş kazalarına ağır cezalar öngörüyor. Türkiye genelinde 1 milyon 400 bin işletmeyi ilgilendiren yasayla risk değerlendirmesi yapmayan işyerlerine 3 bin lira ceza kesilecek. TÜPRAŞ ve PETKİM benzeri büyük sanayi tesislerinin Büyük Kaza Öleme Belgesi hazırlaması zorunlu olacak. İş kazasını bildirmeyen işletmeler de sert cezalardan payını alacak.
 2. leyla İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sadece soylemlerde kalmaz insallah bunlar...Birilerinin cani yanmadan uygulanir ve yapilmasi zorunlu olan her ne varsa yapilir.....