1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

‘iş kazası gizlendi rapor alanlar atıldı’

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’e İmbat Madencilik çalışanlarından gelen bir mektup, işçilerin zor çalışma koşullarını gözler önüne serdi.

  ‘Tatilde çalıştırıldılar’
  CHP’li Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMMBaşkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “5 bin 200’e yakın madencinin çalıştığı İmbat Madencilik Enerji Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de şartların ağırlığı ve güvenliğinin olmadığı yönünde iddialar sıkça gündeme gelmekte. Eynez ocağına yakın bir alandaki İmbat Madencilikte işçilere üretimi artırmaları için yapılan baskıların 13 Mayıs faciası nedeniyle bir süreliğine durduğu ancak şimdilerde yeniden bu baskının arttığı kamuoyuna yansımıştır. 13 Mayıs Eynez faciasının ardından da İmbat maden ocağında bir iş kazası meydana gelmiş, kazada bir işçi yaralanmış, kaza yetkililer tarafından gizlenmeye çalışılmıştır” dedi.
  Özel, şunları kaydetti: “İmbat A.Ş.’de daha fazla üretim için, işçilerin hastalıkları nedeniyle aldıkları raporlar yüzünden işten atıldığı, rapor alırlarsa işten atılma korkusu ile işçilerin iş kazalarından sonra dahi doktordan rapor istemediği, işçilerin tatillerde çalıştırıldığı ve bu sürelerde sigortalarının yer üstü olarak yatırıldığı gibi çok sayıda iddia bulunmaktadır. İşçilerin birikmiş izinlerinin şirkete satılmaya teşvik edildiği, bu izinler karşılığında işçilere prim verildiği, işe gelmeyene prim cezası, izin vermeme gibi cezalar uygulandığı, işçilerin dayıbaşları tarafından yapamayacakları işlere zorlandığı, yapamadıkları takdirde de yevmiyelerinde kesintiye gidildiği iddiaları bulunmaktadır.”

  Özel’in soru önergesindeki sorulardan bazıları şöyle:
  - İmbat A.Ş.’de işçilere yapılan baskılarla ilgili bakanlığınıza herhangi bir şikâyet dilekçesi gelmiş midir?
  - Sigortalarda yapılan ‘yeraltı’ ve ‘yerüstü’ prim uygulaması incelenmiş midir?

  kaynak