1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

‘risk analizi ve uzmanı’ olmayan işyerlerine ceza gelmeye başladı-zaman gazetesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 16 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yenilenen ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ ile yürürlüğe giren risk analizi yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmalara ceza kesildi.


  haber.jpg

  Kanun uyarınca yapılan denetimlerde İstanbul’da 10 hastaneye toplam 60 bin TL, Boğaziçi bölgesinde restorasyon çalışması yapan bir inşaat firmasına iş sağlığı güvenliği eğitimi vermediği için 248 bin TL ceza kesildi. İstanbul Ümraniye İmes Sanayi Sitesi’ndeki işyerlerine de cezai işlem uygulandı. Kanunun gereklerinin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti için sadece İstanbul’da bin kişilik ekip görevlendirildi.

  2014’te tam olarak uygulamaya girecek yeni düzenleme 1 Temmuz’dan bu yana ‘Risk Analizi ve Acil Eylem Planı’ yapmak, iş güvenliği uzmanı bulundurmak işyerleri için artık mecburi. ‘Tehlikeli’ ve ‘çok tehlikeli’ sınıfına dahil olan kuaförlerden inşaat firmalarına kadar kapsama dahil olan birçok firma mevcut. İstanbul Kartal’da iş yapan, hafriyat şirketi sahibi Ahmet D. iş güvenliğine uyum sağlayamadığı için cezaya maruz kalanlardan. Risk analizlerinin eksik olması için uyarılıp vakit verilen Ahmet D. yine de ceza yemekten kurtulamadığını söyledi. Çok toz kalktığı için 22 bin ceza aldıklarını belirten Ahmet D. “Çalışma Bakanlığı’ndan gelip ‘risk analiziniz eksik’ dediler. Bir hafta süre verdiler. Biz tam tamamlamıştık ki ‘uzmanınız nerede?’ diye sordular. Biz ne uzmanı diye sormaya kalmadan cezamızı yedik. Daha sonra bir firmadan yardım aldık, konuyu da öyle hallettik. Kanundan haberim yoktu. 7 tane inşaat mühendisi çalıştırıyorum, kendim de inşaat mühendisiyim. Kanundan haberim olsa bir tanesini iş güvenliği uzmanı olarak alırdım. Hiçbirinin iş güvenliği uzmanlığı yokmuş. Önümüzdeki günlerde de tekrar gelerek geçmişe yönelik cezaları kesecekler.” diyor. Ahmet D. baret takmayan işçilerinin fotoğraflandığını ve bu yüzden de 5 bin lira ceza geldiğini kaydetti.

  Bir kuaföre ise güvenlik uzmanı için 10 günlük süre verildi. İstanbul Maltepe’de kuaförlük yapan Adem T., “Sınıflandırmaya göre ‘tehlikeli’ grupta yer aldığımız için yetkililer 1 Temmuz’dan itibaren işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı olması gerektiğini söylediler. ‘Bir dahaki sefere ceza keseriz’ diye uyardılar. 10 günlük bir süre verdiler.” dedi.

  Orhan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Orhan Bozkurt, Türkiye’nin iş kazalarında dünyada 3. sırada yer aldığını kaydederek, “Şu ana kadar Türkiye’deki sigortalıların yüzde 2’sine hitap ediyorduk. Türkiye’de çalışan sayısı 15 milyon. Yüzde 80’e yakını bu yönetmelik kapsamında değildi. Kazaların çoğu ise yönetmeliğin kapsamadığı alanlarda çıkıyordu.” dedi. Son düzenleme ile apartman görevlisi gibi tek kişi çalıştıran işyerleri dahi kanun kapsamına alındı. Kanunu önemsemeyen çok sayıda işyerine milyonlarca lira ceza kesildi. Şubat ayından itibaren analiz ve eylem planı yapılmayan her ay için 4.851 lira para cezası uygulanıyor. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmayan işyerine de çalışan başına 1.071 TL para cezası kesiliyor.
  16.09..2013
  kaynak; zaman.com.tr
 2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  O değilde tehlikeli grupta bulunsa bile kuaförlerin uzman çalıştırma yükümlülükleri 1. ocak 2014 te başlar. Cezayı nasıl yemişler?
  Bu haberde tuhaflıklar var.
 3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Ayrıca, Risk Değerlendirme Yapma zorunluluğu 1 Ocak 2014 te başladı. 1 temmuz 2014 değil. Bu haberin orası burası yamuk yumuk :D
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  evet haberde bazı bilgi yanlışlıkları mevcut. benim anlamadığım nokta kendisi mühendis
  olup 7 de inşaat mühendisi çalıştırmasına rağmen bu yasadan nasıl haberi yok. bu mühendisler
  odalara üye ve her yönetmelik değişikliğinde odalardan mail atılmakta. hiç mi görmediler o
  mailleri. biraz uyarlama haber kokusu veriyor bana. isg piyasasından yaptırılma haber gibi kokuyor!
 5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  7

  Aynen öyle.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2013 ---
  7 İnşaat mühendisi ve hiç birinin haberi yok. Vay anam vay. hepsini kov gitsin. :D
 6. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  neyimiz doğruki bu doğru olsun haber isg piyasasının haberiyse durum daha da içler acısı kendi ciroları artsın diye kendi işleri hakkında yanlış haber yaptırıyorlar. Bari yapıyosunuz haberi doğru yaptırın
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  haberin yanlış (yalan) olduğu fikrine nereden vardınız?
 8. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşların da yazmış olduğu şeyler benim de dikkatimi çekti. sonuçta bir kuaförde 50kişi nin çalışması hayal (o sektörde çalıştım) 50kişi çalışsa bile onların yarısı sigortasızdır artı müfettişler gelmiş risk analizi eksik demiş sonra gelmişler uzmanın nerde demişler unutmuşlar heralde ilk geldiklerinde sormayı ne hikmetse bu kadar şey tesadüfse özür dilerim haberi yapan ve yayınlayanlardan
 9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Risk analizi yaptırmak için 50 kişi çalışma zorunlulugu yok. Uzmanım uykusuz mu kaldınız biraz.
 10. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  olabilir yorucu bir hafta sonuydu evet kuaföre dememişler uzmanınız nerde diye 7tane mühendisi olan firmaya demişler.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2013 ---
  özür dilerim arkadaşlar haber doğru yanlış uzman ben:)
 11. vallahi anlamadım Temmuz mu yoksa Ocak 2014 mü ? 50 kişi mi vardı acaba şirkette ?

  ceza yemeden önce uyarılmış olmaları işverenlere direkt ceza yazmamaları hoş bi durum .
 12. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Risk Değerlendirmesi sorumluluğu hangi sınıf olursa olsun 01.01.2013'dur.
 13. EMRE NGZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  isg uzmanı ve hekimi çalıştırma zorunluluğu çok tehlikeli ve tehlikeli +1 kişi çalıştıran tüm işletmeler için 1 ocak 2014 de başlıyor. Neye göre ceza kesmişler. Haber biraz puslu rüzgarı hızlandırmak için görünüyor. Orhan osgb nin reklamı da güzelce yapılıyor masaallah