1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

“güvenli iskele, iskelede güvenlik” semineri ankara'da devam edecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik”

  "Güvenli İskele İskelede Güvenlik" Projesinin ANKARA ilindeki eğitimi 07 Nisan 2015, Salı günü Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ölümlü iş kazalarında ilk sırada yer alan yapı sektöründe yüksekte yapılan çalışmaların önemli bir kısmı olan cephe iskelelerinin güvenlik şartlarına uygunluğu açısından;

  Øİnşaatlarda denetimi ve idari yaptırımlar,

  ØÜlkemizde cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar,

  ØCephe iskeleleri ürün belgelendirilmesi, muayene ve gözetim,

  ØCephe iskele projesi ne zaman verilir?

  ØCephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri,

  ØCephe iskelelerini kimler kurmalı,

  ØYüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi

  Konuları hakkında düzenlenecek olan eğitim seminerine davetlisiniz.

  Ahmet Güran
  Genel Sekreter


  Tarih:……... 7 Nisan 2015
  Saat:………. 09.30-16.30
  Yer:……….. ATO Meclis Salonu
  Konuşmacılar: Program Dahilinde İlgili Kurum ve Kuruluş Temsilcileri

  Program Detayına ulaşmak için tıklayınız…

  İrtibat:Ersan CANDEMİR
  Ankara Ticaret Odası İnsan Kaynakları Müdür YardımcısıTel: 201 83 04


  E-Posta: ersan.candemir@atonet.org.tr
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Nisan 2015 ---
  Güvenli İskelelerle can ve ekonomi kurtarılacak
  [​IMG]
  01.04.2015, TRABZON-TTSO, Almanya’da yüzde 25 başarı sağlayan “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” Projesi Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Trabzon’da yapılan eğitim seminerinde Cephe iskelelerinde iş kazalarını ve can kaybını önlemek amacıyla alınan önlemler sıralandı. Türk Standartları Enstitüsü belgesiz cephe iskeleleri artık kurulamayacak. Belge sahibi olmayan çalışanlarda iskeleye çıkamayacak.

  Seminerde iş kazaları kaybının milli ekonominin yüzde 4 kaybına neden olduğu vurgulanarak önümüzdeki süreçte tedbirlerin sıkılaştırılacağı vurgulandı.

  TRABZON DA SEMİNER

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte düzenlenen “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” konulu eğitim toplantısı Trabzon’da başladı.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” adlı seminerin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

  CEPHE İSKELELERİ İNŞAATLARDA İHTİYAÇ

  TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu iş iskelelerinin imalatlarda maliyet olarak görüldüğünü anımsatarak zaman içerisinde Türkiye’nin gelişmesine paralel olarak inşaatların çok katlı olması ile birlikte iş iskeleleri ihtiyaç olduğunu kaydetti. Hacısalihoğlu, “ İnşaat sektörünün ülkemizde gelişmesi ile beraber iş iskeleleri yanı dış cephe iskeleleri bugünkü seminerimizde detaylı ile yorumlanacak. “dedi.

  BATI ÜLKELERİNDEKİ UYGULAMALA İŞ KAZALARINI AZALTIYOR

  Gelişmiş ülkelere bakıldığında dış cephe iskelelerinin öneminin görülebileceğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Türkiye’de neden bu konuya bu kadar eğilim olmuyor, diye bizler konuşuyorduk. Türkiye’de can kaybı, maddi kayıplar, iş kazaları çok fazla oluyor. Bu müktesebatları Avrupa Birliğinden alıp da ülkemizde neden bizler uygulamıyoruz, diye hep düşünüyorduk. Kazalar yaşanmaya başlandıktan sonra bu konuda gerekli kanuni düzenlemeler ülkemizde de yapılmaya başlandı. Kazalar arttıkça bu konu daha fazla önem kazandı.” şeklinde konuştu.

  CEPHE İSKELE FİRMALARI ANADOLU DA YAYĞINLAŞMALIDIR

  Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “ Devletimizin bir özelliği var. Önce her şeyi kendi haline bırakıyor. Yaşanan sorunları görüyor. Daha sonrasında kanuni düzenlemeler ve yönetmenlikler çıkartılıyor. Böyle bir çalışma tarzımız var. Bugün ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik’ başlıklı konu bütün Türkiye’de dikkat çekmektedir. Gerçekten bizim istediğimiz iş kazalarının önlenmesi açısından iş güvenliğinin profesyoneller tarafından kurgulanması ve bu işleri yürütmesidir. Artık zorunlu hale geldi. Bununla ilgili illerde gerekli tanıtımlar yapılmak suretiyle ilgili firmaların ön plana çıkması önemsiyoruz. İş güvenliği önemli fakat gerekli imkânların şehirlerde sunulması gerekmektedir. Türkiye’de güçlü firmalarımız bu alanda çalışmalar yaptılar. Büyük kentlerde başarılı yürütülen bu çalışmalar neticesinde başlı başına bir meslek dalı ortaya çıktı. İnanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda rekabet ile birlikte fiyat avantajları sağlanır ve Anadolu kentlerimiz de dahil olmak üzere yaygınlaşır. İnşaat üzerine gelecek maliyetler azaldıkça bu sektördeki yeniliklerin kullanımı artacaktır.

  FARKINDALIK YARATILMALIDIR

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na inşaat sektöründe kayıtlı yaklaşık iki bin firma olduğuna işaret eden Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, aynı oranda bu tür bilgilendirme seminerlerine katılım oranının sağlanamadığını, bu kadar önemli konuda beklenilen duyarlılığın gösterilmediğini ifade etti. Hacısalihoğlu, seminerdeki bilgilerin medya aracılığı ile yaygınlaştırılarak farkındalık oluşturulmasının istenilen bilince ulaşılması açısından önem kazandığını dile getirdi.

  CEHPE İSKELESİNDE STANDARTLAR İŞ KAZALARINI AZALTIR

  Cephe iskelelerinin özellikle belirli standartlara getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan M.Suat Hacısalihoğlu bu konuda batı ülkelerinin standartlarının ülkemize uyumlaştırılabileceğini sözlerine ekledi. Hacısalihoğlu son söz olarak, “Batı ülkelerinin kullandığı standartlarını kullanarak ülkemizdeki iş kazalarının azaltılması açısından çok çok önemlidir. “görüşlerine yer verdi.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İSMAİL GERİM

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise yaptığı konuşmada seminere ev sahipliği yapan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti. Gerim, Avrupa Birliği standartlarının yakın zamandan beri ülkemizde uyarlandığın, bu konuda da tüm çalışmaların tamamlandığını ve sonuçlarının ise sahada görmeyi arzu ettiklerini belirtti.

  İş kazaları ve meslek hastalıkları konusunu değerlendirildiğinde 2012 yılında bazı önemli gelişmeler kaydedilmesinden memnunluk duyduklarını aktardı. Bu konudaki kanunun çıkmasıyla kaza ve hastalıklarda bayağı bir azalma görüldüğünü söyledi.

  İŞ KAZALARINI TÜRKİYE HAK ETMİYOR

  Türkiye D-20 gelişmiş ülkeleri arasında yer aldığını bu bakımdan bazı değerlerin yüksek olmasının kabul edilebilir olmadığına dikkat çekerek, “ Bu yıl D-20 ülkelerine başkanlık yapıyoruz. Ümit ediyoruz ki iş kazaları konusunda da önemli bir azalma sağlarız. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Bir işi yapıyorsanız insan kaynağı çok önemli bir unsurdur. Yetiştirilen nitelikli insan gücünün uzun sürüde kazanıyoruz ve dolayısıyla bir kişinin kaybı dahi işyerini ve toplumda çok büyük sorunlar oluşturuyor. ”dedi.

  İŞ KAZALARI MİLLİ EKONOMİNİN YÜZDE 4 KABINA EŞDEĞER

  İş kazaları ve meslek hastalıkları kaybı dendiğinde ülkelerin gayri safi ve yurtiçi milli hasılasının yüzde 4 kaybından bahsedildiğine işaret eden Gerim, “ bu kayıp az bir rakam değildir. 2009 rakamlarına bakıldığında 36 trilyon TL’ye tekabül ediyor. Yeni para ile 36 milyar Tl. Bu rakam azımsanacak bir rakam değildir. Bu geri kazanabileceğimiz bir rakamdır. Alacağımız tedbirler ile iş kazaları yüzde 90 ölçüde önlenebilir. Meslek hastalıklarında ise eğer çalışan ile o iş ortamındaki ilişkiyi tespit edebilseniz yüzde 100 tedbir almak kaydı ile başarı yakalanır. ”şeklinde konuştu.

  Gerim, Bu alanda başarının sadece kanunlarla sağlanamayacağını, ülkelerin kültürlerinin de çok etkili olduğu iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda toplumsal bilinçlenmeye ihtiyaç duyulduğunu anımsattı.

  İNŞAATLARDA ÇALIŞANLARA BELGELENDİRME ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

  Gerim, “Şu an da kabul edilmiş 105 meslek standardı var. Bugüne kadar zorunlu değildi. Yaşanan kazalar ile beraber şu anda geçen torba kanun ile beraber bu madde de geçti. Artık inşaat sektöründe çalışan her kişi meslek eğitim belgesini almak zorundadır. Artık inşaatta sıvacı, demirci, tuğlacı, betoncu iseniz ya da iskelede kuracaksanız düz işçi dahi olsanız bunun mesleki eğitim sertifikasını almak zorundasınız. Bu belgeyi bir yıl içinde almanız halinde işveren veya çalışanın cebinden bir kuruş dahi çıkmayacak. Bununla ilgili herhangi bir eğitim almasına gerek kalmıyor. Eğer bu işi biliyorsanız sınavlara giriyor ve iki hak veriliyor. Geçerse belgesi yüzde yüz devlet tarafından karşılanıyor. Geçemez ise eğitim almak zorundadır. Dolayısıyla burada bilen bilmeyen ayrılacak. Artık işyerlerinde çalışmalar belli bir standartta gelmiş olacaktır. Aynı şekilde iş kazalarını azaltmak için standartlara uygun cephe iskelesi kurulması gerekiyor. 2013 yılından itibaren inşaatlarda işveren belirlenen standartlarda cephe iskelesi kurmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

  ALMANYA DA YÜZDE 25 BAŞARI SAĞLAYAN PROJE TÜRKİYE DE UYGULANIYOR

  Almanya’da “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik” projesinin yapıldığını ve yaklaşık yüzde 25 bir iyileştirme sağlandığını kaydeden Gerim Türkiye’de uygulanan proje ile daha iyi bir başarı yakalanmasını umduğunu dile getirdi. Gerim, Türkiye’de iş kazalarında düşme oranının yüzde 40’ler seviyesinde ve aynı şekilde cephe iskelelerinde kazaların yüzde 25 oranında olduğunun tespit edildiğini aktardı. Bu konuda Türk standartları Enstitüsü, Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile bir araya gelindiğini, bugüne kadar iskeleler ile yapılamayan belgelendirmenin bir standardının oluşturulduğunu söyledi.

  CEPHE İSKELESİ ÜRETİCİSİ 50 FİRMA TSE’YE BELGELENDİRME BAŞVURUSU YAPTI

  Şu anda 50 civarında firmanın Türk Standartları Enstitüsü’ne belgelendirme müracaatı yaptığını anımsatan Gerim, “Bunların 7-8’i belge almak üzeredir. Arkasından diğerleri de belgelendirilecektir. Dolayısıyla bu standartları oturttuğumuz zaman inanıyoruz ki Türkiye’de özellikle bu cephe iskeleleri konusundaki kazalar çok önemli miktarda azalmış olacaktır. İnsanımıza yakışan, çalışanımıza yakışan ve o işi sürdüreli bilir hale getirebileceğimize inanıyorum.

  İşyerlerinde iş kazalarının olmaması halinde işsizlik sigortasından belirli bir oranda destek sağlanmasının öngörüldüğünü kaydeden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim aynı şekilde çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 1-9 çalışan var ise oradaki iş güvenliği ile ilgili maliyetleri yine kısa vadede sigorta pirim fonlarından işverene geri ödendiğini anımsattı.

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan eğitim seminerin açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin kanayan yarası işçi sağlığı konusunda gerekli tedbirlerin alınması konusunda bilimsel uyarılar yapıldı. Önleyici tedbirler gündeme getirildi. Seminerde İnşaatlarda Denetim ve İdari yaptırımlar, Ülkemizde Cephe İskeleleri ile ilgili Mevzuat ve standartlar, Cephe iskelelerinin Ürün ve Belgelendirilmesi ile Muayene ve Gözetim, Cephe İskele Projesi Ne zaman verilir?, Cephe iskelelerinin Kurulum ve Söküm Aşamalarında Güvenli Çalışma Yöntemleri, Cephe İskelelerini Kimler Kurmalıdır?, ve Yüksek Yapılan Çalışmalarda Kişisel Koruyucu Donanımlarının Önemi gibi konu başlıkları ile alındı. Daha sonra seminerde soru yanıt bölümüne geçildi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu başkanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren sendikası seminerdeki sunumları gerçekleştirerek katılımcıların bilgilendirdiler.

  http://www.ttso.org.tr/index.php?link=haberdetay&id=4254

  TSE GÜVENLİ İSKELE SUNUMU

  Mevzuatta İskele (Sabit Yasin BOSTANCI)

  KKD GİP

  İSGM Yüksekte Güvenli Çalışma

  İNTES Cephe İskelelerini Kimler Kurmalıdır

  DIŞ CEPHE İŞ İSKELE TEBLİĞ

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   18,1 KB
   Görüntüleme:
   9.800
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AÇIKLAMAYI İNŞAAT İSKELESİNDE YAPTI: HER GÜN 160 İŞ KAZASI YAŞANIYOR
  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, inşaat iskelesi şeklinde tasarlanmış kürsüde yaptığı konuşmada, "İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz, takıyor, arkamızı döndüğümüz...

  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, inşaat iskelesi şeklinde tasarlanmış kürsüde yaptığı konuşmada, "İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz, takıyor, arkamızı döndüğümüz an çıkarıyor. Türkiye’de her gün 160 iş kazası meydana geliyor." dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve Ankara ticaret Odası’nın (ATO) birlikte düzenlediği ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik’ semineri ATO Meclis Salonu’nda yapıldı. ATO Başkanı Salih Bezci, Türkiye’de iş güvenliğini "İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. İşçimize ‘baret tak’ diyoruz, takıyor, arkamızı döndüğümüz an çıkarıyor." cümlesiyle özetledi.

  Ölümlü iş kazalarında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de her gün 160 iş kazası meydana geldiğini kaydeden Salih Bezci, 2013 yılında bin 235 kişinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini bildirdi. İş kazalarının sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Bezci, dünya genelinde yılda 300 milyona yakın iş kazası meydana geldiğini ve her gün 6 bin insanın öldüğünü belirtti.

  'İŞÇİLERİMİZ MAALESEF BİLİNÇLİ DEĞİL'

  İş kazalarının önlenmesinde duyarlı işveren ve iyi yetişmiş işçinin önemine de dikkati çeken Bezci, şöyle konuştu: "İşçilerimiz maalesef bilinçli değil. ‘Baret tak’ diyoruz takıyor, arkanızı döndüğünüz an çıkarıyor. Denetleme yaparken yalnızca patronları değil işçileri de denetleyin. ‘Emniyet kemeri takın’ diyoruz takmıyorlar. Ceza kesiyoruz, yine takmıyorlar. Bu çok önemli bir konu. İşçilerimizin de bilinçlenmesi gerekiyor."

  Araştırmalara göre en çok yüksekte yapılan çalışmalar sırasında kaza olduğunu belirten Selih Bezci, iş kazalarının en aza indirilmesi, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması için işçinin de işverenin de eğitilmesinin şart olduğuna dikkati çekti. Bezci, "Bir ülkede iş güvenliği varsa orada sağlık ve mutluluk vardır. İş güvenliği yoksa can kaybı, sakatlık, hastalık, para ve zaman kaybı vardır. İş güvenliği her şeyden önce gelir." diye konuştu.

  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın Cuma günü Meclis’ten geçtiğini hatırlatan Bezci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e 1 milyon 300 bin Bağ-Kur’luya borcunu dondurma imkanı da sağlayan bu yasayı çıkartması nedeniyle teşekkür etti. Bezci, "Yasa işçilerimizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarken işverenlerimizin de nefes almasını sağlayacak oksijen çadırı olmuştur." dedi.

  'ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARININ EN ÇOK YAŞANDIĞI SEKTÖRÜN YAPI SEKTÖRÜ'

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım da konuşmasında, ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı sektörün yapı sektörü olduğunu söyledi. Ayrım, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, 2013 yılında gerçekleşen 37 bin 807 iş kazasından 6 bin 215’inin, bin 215 ölümlü iş kazasından da 416’sının yapı sektöründe meydana geldiğine dikkati çekti. Denetimler hakkında da bilgi veren Ayrım, 2015 yılında 3 bin 500 teftiş yapılacağını kaydetti. İskele güvenliği konusunda çeşitli illerde seminerler düzenlediklerini anlatan Ayrım, 2015 ve 2016 yıllarında 15 ilde bilgilendirme semineri yapmayı planladıklarını bildirdi.

  'İLK ÖNCE EVLERDE GÜVENLİĞE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR'

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise güvenliğin evde, okulda, işyerlerinde ve taşıtlarda hiç unutulmaması gereken bir kavram olduğunu söyledi. İlk önce evlerde güvenliğe dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, "İstatistiklere bakıldığında ev kazalarının haddi hesabı yok." diye konuştu. Her yıl 60 kişinin iskelelerin güvenli olmamasından dolayı öldüğüne dikkati çeken Özer, 'Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi'nin bir benzerinin Almanya’da uygulandığını ve iskele kazalarının yüzde 26 oranında azaldığını söyledi. Özer, "Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir. Almanya’nın yakaladığı yüzde 26’yı umarım biz de yakalarız." dedi.

  Açılış konuşmalarının ardından inşaatlarda denetim ve idari yaptırımlar, cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar, cephe iskeleleri ürün belgelendirilmesi, muayene ve gözetim, cephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri, yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımların önemi konularında bilgiler verildi. CİHAN

  Cihan

  http://www.haber3.com/aciklamayi-in...s-kazasi-yasaniyor-3301841h.htm#ixzz3WegRJQMG