1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taslak iş sağliği ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi hakkinda yönetmelik taslaği

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Taslak yönetmeliktende anlaşılacağı üzre serbest piyasa ekonomisine ters ve tamamen profesyonelleri OSGB-lerin boyunduruğu altına alacak,kişileri köle yapacak,profesyonelleri zaten kişi başına tehlike gruplarına göre sürelerinin düşürülmesi ve hizmet veremez hale getirilmesi ile tamamen tek kişiye hizmet eden ve zenginlik kazandırıcak ve ayrıca isg profesyonellerinin bir meta olarak OSGB çarkları içerisinde ezilmesinin önünü açacak bir taslak ile karşı karşıyayız.Bakanlık profesyonellerin özlük haklarını,alacakları maaşlarının ve çalışma koşullarını hiçe saymadığı yetmedi şimdide OSGB-lerin elleriyle profesyonelleri tamamen ateşe atmaktadırlar.

Şu bilinmelidir ki hizmeti OSGB vermez hizmeti İSG profesyonelleri verir ve profesyoneler mesleki ve etik ilkleri ile çalışmasının önünü tıkamak için herşey yapılmaktadır.

Arkadaşlar bu hususta bakanlığa mail,faks ve telefon açmak suretiyle tepkilerini ortaya koymaya davet ediyorum.Umarım İSG dernekleride bu hususta görüşlerini objektif bir şekilde görüş bildirirler.

Destek hizmetinin alınacağı kurum ve kuruluşlar
    MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlardan alır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/isgdestek

Ekli Dosyalar:

2. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bununla birlikte devletin İsg hizmetine biçtiği bedelide görmüş olduk. Yanlış hesaplamıyorsam 10 kişinin çalıştığı çok tehlikeli sınıfta bir işyeri aylık 120 Tl İsg desteği alacak. Ve bu ücret hekim, uzman , diğer sağlık personeli ve Osgb arasında paylaşılacak. Sizce mantık bu işin neresinde ? ( hesaplamada hata varsa düzeltin)
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    devletin bu kadar sermaye odaklı olmasına inanamıyorum diyecek söz bulamıyorum!şaka gibi sanki osgb ler ile danışıklı dövüş içerisindeler her yayınladıkları mevzuatta ayrıcalıklı bir konumları var nedense eyy devlet bende halkım ben olmazsam sende olmazsın.tepki konusunda sonuna kadar desteklemekteyim erkan beyi.insanda ne istek bıraktılar nede heves şimdi hangi motivasyonla gireceğiz sınava
  4. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlet bu yönetmelik taslağını direk OSGB lere yönelik çıkarmadı. Halk Sağlığı Kurumları için çıkardı. Buradaki "kurum" ibaresi buna yönelikti. 10 kişi altındakileri devlet kimseye vermez. Kendileri nemalanacaktır.
  5. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali bey bizim derdimiz OSGB ve Halk Sağlığı kurumları değil,sorumluluğumuz ve başımıza gelecek olaylar karşısında bize verilen değer bu mu?
    Eğer bu taslak yönetmelik halinde çıkar ise uzmanlara yapılan 2.mi 3.mü4.mü darbedir siz karar verin.Konuyu aktif tutalım,birlikte hareket edelim.Bu konuda herkesi bilgilendirelim.
    Bu kadar önemli konuya çok az mesaj atılmış.
  6. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman

Bu gidişle bizi iyice ayak altına alacaklar. Uzman mı parayı alacak, hekim mi ?
  7. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    artık iş güvenliği uzmanları olarak oda kurmamız ve belli bir ücret tarifesine göre tehlike sınıflarında çalışmamız gerek diye duşunuyorum tabi bunlada bitmez bunu birilerine kabul ettırmemız gerek
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir sorum olacak size bunun için ayrı başlık açmak istemedim soru şu;peki çok tehlikeli sınıfta olupta hiç sigortalı çalışanı olmayan işletmeler ne yapacak bu kısma genelde merdiven altı deterjan imalatçıları gibi mesela?bu tebliğe göre nasıl değerlendireceğiz
  9. H.İbrahim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27333
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşi OSGB lerle tekelleştirmeye çalışıyorlar. Bu kadar ınsanın emegıne yazık edıyorlar...
  10. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya osgb Ler de çalışmayın Allah aşkına bakalım ne ... Yiyecekler!!!!
  11. Tolga Karaca İSGforum Üyesi

İl Temsilciliği:
    Rize
    Sertifika Numarası:
    83219
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel-Free.Cool
    O taslak eski 22 ağustos 2013 te csgb ile sağlık bakanlığı protokolu var . Buna göre 10 kişinin altında olan yerlerin iş güvenliği hizmetlerini toplum sağlığı merkezleri verecek deniyor . Tsm lerde igu olmadıgından igu lara tsm lerde calışma imkanı gelecek diye düşünüyorum .
  12. 1200 tl-1500 tl arasında maaşı inanın her şartta kazanabilirsiniz. kıymetinizi bilmeyene emeğinizi vermeyin.
  13. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emre bey bu hesaplama işini çözemedim " belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla % 1,4 ve %1,6’sıdır " cümleyi çözemedim sigorta ile ilgili hiç bilgim yok hesabı sizden rica etsem açabilir misin ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Kasım 2013 ---
    Destek hizmetinin alınacağı kurum ve kuruluşlar
    MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile
    ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak
    yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş
    kurum ve kuruluşlardan alır.

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulacak işyeri sağlık ve güvenlik birimlerinin kuruluşu ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin yetkilendirilmeleri, yetki belgelerinin iptali, görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

bütün yönetmelik OSGB lerden bahsediyor.Yani bireysel çalışanlar çok büyük zarar görecek tabi tam zamanlılar hariç .
  14. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma Hanım ben daha merdiven altı yasal üretim yapan işletme görmedim :D:) benim bildiğim zaten merdiven altı tabiri yasal olmayan kaçak iş yapan işletmeler farklı bir anlamı varsa bilgisizliğime verin
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    küçük deterjan üretimi olan yerleri sağlık bakanlığından izni olan aynı zamanda hiç gördünüzmü?genel itibari ile merdivenaltı statüsünden kurtulamamış bir çok işletme mevcut, bunlar izinlerinizde çoğu aldı çünki artık satamıyorlar mallarını sıkıntı oluyor başka bi ilden ürünü alınıp denetime girebiliyor.bu yüzden genelde üretim iznini alıyolar fakat sıkıntı şurda bu sektörde çok paralar kazanılmıyor.kazanılan para masraflaı anca karşılayıp belki bir veya birkaç ailenin geçimini sağlayacak kadar.oda olursa iyi yani o derece bunu anlatmaya çalışıyorum.bu adamlar sigorta falan da göstermiyor çoğu bi kendisi oluyor oda bağkurlu olmuş oluyor o kadar
  16. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inanın hiç görmedim tabiri yanlış biliyorum demek ki . risk analizi yapılmıyor böyle işletmelerde ama ilgili yönetmeliğe bakmak gerek o zaman zorunlulukları nedir diye .

ama zorunlulukları varsa bu yönetmelik taslağına göre gene aynı şekilde OSGB ' lerden hizmet almalılar .
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mustafa bey anlatamadım size galiba derdimi:)bu sektörde çok paralar kazanılmıyor.bunu kalkıp bir akaryakıt sektörü ile bir tutamazsınız.tamam alsın alsında adam diyorki işsiz gezmekten yeğdir bildiğimiz iş bu deyip kanaat getiriyor bağkurumu yatırıyorum bunada şükr deyip devam ediyor.:)
  18. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlık " bu adam bu işten fazla kazanmıyor yada bu iş bu adamın hobisi yada çalışmıyor ki zaman öldürüyor " demiyor galiba :D

yani bir önce ki mesajda belirttiğim gibi yönetmeliklerde risk analizi yapılmaz diyor isg hizmetlerinde de çalışan sayısına bağlı olarak süreler var yani işveren olarak bir açıklama bulamadım .

bu arada merdiven altı tabirine uymuyor bu dedikleriniz yoksa merdiven altı üretim demek SİGORTASIZ çalışma demek KAÇAK, YASADIŞI üretim demek %90 eminim bu tabirden . Yani bu kişileri savunmamamız gerek siz galiba savunuyorsunuz yada terimleri karıştırıyorsunuz . Tekrar söylüyorum %10 yanlış biliyorsam ben karıştırıyorsam burayı dikkate almayın ve yukarıda yazdıklarıma bakın ;)
  19. şurdan bir yerlerden atmak istiyorum,kendimi.
  20. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mustafa bey sanırım başka bir başlıkta yazdığım bir yorum siz cevap olabileceek nitelikte o yüzden ayne alıyorum okuyuculardam şimdiden özür dilerim
    ben diyorumki sıkıntı nerde biliyormusunuz memlekette sanayi yanlış hatırlamıyorsam %80 kobilerden oluşmakta yani bizim ingiltere gibi sanayi devrimini taa 1850 lerde yapmış kendi markalarını ve devlerini çıkarmış buna paralel olarakta çalışanını ve halkınıda bu ölçüde koruyucu ve kapsayıcı kanunlar çıkarabilmiş olmamız mümkün değil.bizler ülkece küllerden yeniden doğmaya çalışıyoruz.bunun mutlaka zorlukları olması doğaldır.şimdi kalkıp kendimizi bir ingiltere ile kıyaslayamayız.gerçek şu ki bize şu anda bu kanun 2 numara büyük geldi çünki bu şartları sağlayacak ne sanayiye nede o alt yapıya sahibiz.memlekette asıl yapılan yanlış avrupadan devşirdiklerimizi hiç uyumlulaştırmadan vede altyapısı olmadan pat uygulamaya koyuyoruz.sonra ne oluyor sistem dengesini bulsun diye bekleniliyor kimin sesi çok çıkıyorsa o tarafa doğru olay yönleniyor bu arada çarklar arasında kimin ezildiği kimsenin umrunda değil böyle devlet politikası olmamalı.bu sadece iş güvenliği alanında değil tüm alanlarda malesef böyle.keşke bu tür yaptırımlar ciddi bir altyapı çalışmasından sonra uygulamaya geçebilse....

ve yapılmaya çalışılan ile yapılan arasında şöyle bir uyumsuzluk var:D
    http://inciswf.com/megri-cb.swf