1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

01.01.2016 da iş güvenliği uzmanları maaşları

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba arkadaşlar 01.01.2016 da iş güvenliği uzmanlarının çalışma saatleri değişecek. Bana göre o tarihten önce değişiklik ile süreler artırılmaz diye düşünüyorum. Burada eğer süreler değişirse osgbler için kafama takılan bazı sorular var;
    1. Osgb nin firmalara kestiği faturalar nasıl değişir?
    2. Uzmanlar aynı maaşı alabilecek mi?
    3. Değişiklik sonrası İSG katip hemen devreye girer mi yoksa işveren uyandırmayalım der eski saatlerden devam eder?
    Bu soruların cevabına göre yol haritası çizmek lazım önümüzde 6 ay var, misal işveren 3000 tl bir uzmana vereceğine 1500 tl den 2 tane uzmanı çalıştırabilir. Sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir?
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1- Firma anlaşmalarına bağlı bir durumdur faturalar haliyle artacaktır
    2- Faturalar arttığı için maaş konusunda problem olmayacaktır
    3- Değişiklik sonrası kısa bir entegre sorunu yaşanır sonra düzeltilir işverenlerin büyük çoğunluğunun zaten bizim sayemizde haberi olacaktır uyanıklık yapanlarda yarın bir teftişte sıkıntı yaşayabilir
    diye düşünüyorum.
  3. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşallah dediğiniz gibi olur. Lakin OSGB ler simdi den Uzman maaşlarını sabitlemeye çalışıyor ki artış olmasın . Eger durum böyle olursa sahsen ben Osgb de çalışmayı hiç düşünmem. Aslında bütün uzmanlar maaş hususunda dikkatli anlaşma yapmalı.Düşünün 1250 ye B sınıfı uzman var Tam zamanlı .
  4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Ekonomide arz talep diye bir denge vardır. Piyasaya arz edilen ürün veya hizmete olan talep azalırsa, o ürün veya hizmetin değeri düşer. Bunun yerine arz edilen ürün veya hizmete olan talep artarsa, o ürün veya hizmetin değeri artar.
    1.1.2016'dan itibaren de İş Güvenliği Uzmanlarına olan ihtiyaç en az iki kat olmak üzere çok tehlikeli iş yerlerinde yaklaşık dört katına çıkacak. Yine ekonomiden gidersek, İş Güvenliği Uzmanlarının sayısı değişmediğini kabul ettiğimizde, İş Güvenliği Hizmetini alma talebi en az yüzde yüz en çok yüzde dörtyüz (Yaklaşık) olmak üzere artacak. Bu durum, İş Güvenliği Uzmanlarının alacakları ücretlerinde artmasını gerektirmektedir.
  5. Eğer bir değişiklik veya erteleme olmaz ise,
    Firmaların 2016 yılının ilk 6 ayında değişiklik olacak yada ertelenecek bekleyişi ile kulaklarının üstüne yatacaklarını (erteleme ve değişikliğe alıştılar çünkü),
    ilk 6 ay içerisinde değişiklik olmaz ve cezalarda uygulanır ise,
    (çevresinden ceza ödeyenler olacaktır ve bunu duyacaklardır) bu nedenle firmaların değişiklik olmayamayacağını kabullenecelerini,
    yıl sonuna kadar uzman arayışı içinde olacaklarını,
    hatta acilen uzman lazım tecrübe , dil vs farketmez belgesi olsunda ne olursa olsun (ucuza çalıştıracağını ve bu şekilde yasayı savuşturacağını umarak) şeklinde ilanları göreceğimizi öngörüyorum.

Dediğim gibi Bakanlık geri adım atmaz ise, İş Güvenliği Uzmanlarının Ücretleri kişiye göre 1,5-2-3-4'e katlar diyebilirim.
    1.1.2016 Özellikle şuan çalışan uzmanların tekrar masaya oturmasını sağlayacak sağlam bir koz olarak görülebilir.
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Uzmanlar bir taban belirlemeyip asgari ucrete he derlerse ücretler daha cok uzun yıllar artmaz hele hele asgari ücret 1300 lira olursa
  7. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    B sınıfı uzman 1000 liraya çalışırsa bu durum böyle devam eder...
  8. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    C sınıfı taban : 2500
    B sınıfı taban : 4000
    A sınıfı taban : 5000 olmalı bence ve illere göre de artış göstermeli
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hala ısrarla söylüyorum bizi ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI atamalı ve maaşlarımızı oradan almalıyız. Firmada tam zamanlı dahi çalışsak, maaşımızı devlet ödemeli ki işimizi tam yapalım, gerektiğinde işvereni şikayet edelim.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle çoğu osgb iflas edecektir. Çünkü fiyatların yükselmesi ile bir çok firma mevcut çalıştığı firma dışında osgb’ler ile görüşecek bu osgb firmaları da yaşamak için fiyatı katledecek gerekirse maliyetine satacak. Osgb işverenleri neden bu kadar sıkıntı çekiyorum diye düşünmeye başladığı an, ucuza çalışan uzmanların peşine düşecek. Abi ben süper risk analizi yaparım ben işimi düzgün yaparım o yüzden bana fazla maaş vermelisin diyen uzmanların vay haline.. Her devrin bir kazananı vardır süreler artarsa seneye yanına doktor alan uzmanlar kapı kapı dolaşırsa iyi paralar kazanabilir. Aslında bakanlık bana kalırsa osgb’lerin inlerine giriyor. Osgb pişmanlıklarını dolaylı yoldan çözecekler…
  11. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Nilay Hanım doğru söylüyor. Maaşımızı çalıştığımız firmadan aldığımız sürece yaptırım gücümüz tam olamaz. Yerine göre işverenin baskısına boyun eğmek zorunda kalırız. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı tüm İş Güvenliği Uzmanlarını kendi kadrosuna almalı, her firmadan da verilen iş güvenliği hizmetine göre bir ödeme tahsil edip, bir kısmını İş Güvenliği Uzmanlarına ödemeli.
  12. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    maaşımızı devletten almak demek şu andaki yaklaşık 100 bin olan sayının hepsine devlet kadrosu açmak demektir ve hepsinin sosyal haklarını vermek ve sgklarını ödemek demektir. Bu devlet tarafından bir çırpıda yapılacak bir iş değil arkadaşlar. Bu şu anda hayalden öte gitmez.Acı ama gerçek
  13. gba İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ama doğrusu budur. Maaş aldığınız patronunuzu şikayet edebilirmisiniz? bu kanun samimiyetle uygulanacakmı?
  14. Öbür türlüde durumu suistimal eden igu ları ortaya çıkabilir. Uzmanın müfettiş gibi işverenin başında bulunması doğrumu acaba? cezadan korkan işverenlerin vermek istediği rüşvet havada uçuşur malesef. Uzman devlet memuru olursa üzerinde bu seferde siyasi baskı ortaya çıkacak. Ordan bundan müdürne telefon. Sana telefon. Görmezden gel. Buraya elleme. Ben şahsen devlet memuru olmak istemem. Bence şu anki durumda iyileştirme yapmak en iyisi. Şikayet etme mecburiyeti ve iş kazası sonrası uzmanın yargılanması işin içinden çıkartılsın. Kazadan işveren ve vekilleri sorumlu tutulsun. İş güvenliği uzmanı işveren ve vekilleri için kütüphanedeki bir kitap gibidir. Okumak istemeyene zorla okutamazsın. uzmanın işverenin peşinde şu önlemleri al şuraları tehlikeli ne olursun önlem al şeklinde koşması koşmaya mecbur bırakılması esasen yanlış olan. Adamın yapmak istemediğini yaptırmaya çalışıyoruz. Çok saçma. İşvereni ikna edecekmişiz. Yapmazsada şikayet edecekmişiz. İşveren bizi ikna etsin çalışmalarının güvenli olduğuna. Esasen işveren hangi önlemleri alsam daha faydalı olur şeklinde sürekli uzmanla iletişim kurması gerekiyor.

Maaş olayları diğer mesleklerde olduğu gibi serbest piyasadır. Buna devlet karışmak istemez ki. Ancak çok ısrar edilirse asgari ücret belirleyebilir. Bu seferde diğer mesleklerede asgari ücret belirlemesi şartı ortaya çıkacağı için buna yanaşmak istemezler.

Son 4-5 yıldır neler neler değişti bir eskiye bir yeniye döndük durduk. Değişen mevzuatı takip etmekle yorulduk. Daha neler neler göreceğiz bakalım.
    Hakkımızda hayırlısı olsun bakalım.
  15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Eren Bey'de doğru söylüyor. Bizim görevimiz gözlem yapıp tehlikeleri belirlemek ve bildirmek olmalı. Bildirim yapıldığı halde işveren gerekli önlemleri almadığından dolayı İş Güvenliği Uzmanı suçlu duruma düşmemeli. Zaten tehlike tespit edildiğinde bu tehlikeyi yok edecek önlemi almak İşverene ait bir görev.
  16. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Artık sadece bildiren değil, sahada yaptıran iş güvenliği uzmanları isteniyor. Sadece söyleyenleri kimse umursamıyor. Zaten kimsenin iş güvenliği uzmanı ne iş yapar bildiği de yok.
  17. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Osgb'ler fiyatı 3,5 kat artırır. Bakanlık isg sözleşmesi yaptırmayanlara sistemden direkt 15000 tl ceza keser. Müşteriler eyvallah der. Uzman sıkıntısı yaşanınca maaşlar artar. Bi güzel çalışırız.
  18. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    şu ana kadar kesilmeyen cezaların affa uğraması kuvvetle muhtemel. piyasada batacak firmalar epeyce çok dolayısı ile bir af beklentisi üst seviyede bu konu hakkında BİLGİSİ olan var mı?
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Asgari ücreti 1300 tl yap (Buna karşı değilim) sonra iş güvenliği cezalarını gönder daha sonra osgb maliyetlerini 4 kat arttır paralel olarak isg katip sözleşmesi olan firmalara yansıt. İşyerim olsa hiç düşünmem kapatırım. He fiyatların artması iş güvenliği uzmanlarına mobing olarak geri dönecektir Bu kadar para veriyorum çalışşşşşş demeyeceklerinin garantisi var mı? Ben olsam yüklenirim :)
  20. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fikir vermesi açısından bi çalışma. parametreleri değiştirerek bişeyler çıkar ortaya

Ekli Dosyalar: