1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

01.01.2016 da iş güvenliği uzmanları maaşları

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzman maaşlarını çok düşük tutmuşsun...
  2. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ordaki parametrelerin hepsi değişken değiştirebilirsiniz
  3. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB

Hekim maaşının 8 bin olduğu yerde A sınıfı 3.5 çok az olmuş
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar excelde maaşları firmanızda uygulanan maaşlara göre değiştirip uygulayın
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bunun yerine şikayet zorunluluğunun kaldırması opsiyonu neden göz önünde bulundurulmuyor?? onun yerine devlete girip memur olmak saçma. kaldı ki memur olmak isteyen kpss yoluna gitmeli. bizim işimiz rehberlik ve şikayet etmek zorunda olmamalıyız
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2015 ---
    gitmeyin adamın üzerine :) değiştirip kullanın
    ama bir bakarsanız çevreye gerçekler buna yakın.
    Hak ederek 8-10 yıldır isgnin içinde olup A uzman olmuş kişi sayısı az. olanlar da iyi maaş istiyor.
    ama şu sınıf atlama hakkı verildiğinde değiştirip yıllarca masa başı iş yaptıktan sonra A olmuş çok kişi var. onlar da 2-3 bin tlye çalışıyor. aslında bilgi birikimi olmadığı için C ile aynı bilgi sviyesinde. hatta bazı clerden de geride.
    eh o adam da 10000 alamaz
  6. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Şirketimizin 2016 bütçe planlamasını yaparken tüm Türkiye'de şu anda çalıştığımız 50'ye yakın OSGB ile görüştük. Genel görüş, fiyatları en fazla %30-40 arttıracakları yönünde, tekliflerini de bu doğrultuda veriyorlar.

OSGB'ler böyle bir artış öngörüyorsa uzman ücretlerinde de çok fazla artış beklememek gerekir ki zaten çoğu OSGB 1500 liraya sertifikasını "kiralayan" uzman bulabiliyor. Her ay düzenli işyeri ziyareti istediğimizde verdikleri fiyatlar bile farklı. Her ay gelirsek şu kadar, sadece sözleşme yaparsak şu kadar şeklinde.
  7. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
    bu ne saçmalıkya 1500 nedemek sen git çalış o fiyata
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2015 ---
    3 5 7 sistemi olmalı piyasayı mahvetmeyin
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2015 ---
    aslı astarı olmayan şeylerede çocuk gbi kanmayın kendine güvenen 3 ede çalışır 5 ede
    1500 ne ya kim diyo bunu hangi kanunda var
  8. seyffullah İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20733
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb ler maalesef biz uzmanlar ve hekimler üzerinden emek sömürü yapmaktadır, maalesef bazı uzman arkadaslarımız bilmeden bu çarkın esiri olmaktadır, lütfen kendi pazarlamanızı kendiniz yapınız gerekirse serbest meslek erbabı makbuzu kesiniz verginizi ödeyiniz, 2016 yılında en az maaşların 2 kat artması gerekmektedir uyanık olunuz kendiniz kullandırtmayınız
  9. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Evet her şey İş Güvenlik Uzmanları olarak bize bağlı. En azından hepimiz yukarıda da yer alan 3 5 7 veya benzeri bir kritere sahip çıkarsa ve yapılan görevler sırasında hepimiz en doğruyu yapmak için çaba harcarsak, hem İş Güvenliği Uzmanları olarak çalışma şartlarımızın iyileştiğini, hem de toplum olarak İş Sağlığı ve Güvenliği'ne verilen önem ve değerin de arttığını görebiliriz.
  10. Alper Ceylan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96001
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu sertifika "kiralama" opsiyonu yüzünden bugüne kadar almamız gereken maaşları alamadığımızı düşünüyorum. Ancak 1 Ocak sonrasında doğacak "sahada fiilen çalışacak" uzman açığı sebebiyle gerçekten bu işi yapan, sahada olan tecrübeli iş güvenliği uzmanlarının değerinin artacağını düşünüyorum.
    Ancak açıkçası ben piyasanın ne civarda olduğunu somut olarak bilmiyorum. Osgb'de çalışıyorum, çalışırken de başka herhangi bir osgb'de başka bir A sınıf uzmana ne maaş ödendiğini bilmiyorum.
    Çalışılan şehire bağlı olarak durum değişkendir mutlaka ama 3.5-5-7-10 rakamları duyuyorum, okuyorum forumlarda. 3.5 ile 10 çok farklı rakamlar. Biz iş güvenliği uzmanları olarak belli bir fiyat politikasını osgblere ve/veya işverenlere sunmalıyız diye düşünüyorum. Ama pek de mümkün görünmüyor maalesef...
  11. NİYAZİ KÖSEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97984
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben size katılmıyorum. Devlet bir çırpıda almasın. önce bir fon oluşturmalı. işsizlik fonu gibi iş sağlığı ve güvenliği fonu maaşlar bu fondan karşılayabilir. her firmadan otomatik çalışan başına ücret tahsili yaparsa ortada kaçak firma kalmaz. yani görevlendirmeyen firma kalmaz. devlet otomatik işyeri hekimini ve iş güvenliği uzmanını görevlendirir. Ama yetkililer bu işe girmek istemiyor bence.
  12. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
    iş güvenliği uzmanları için alt maaş limiti vb herhangi bir sınırlama var mı acaba arkadaşlar?
  13. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir kaç gündür osgb lerden iş teklifi geliyor. bende inadına önce maaşı söyleyin diyorum. bana dedikleri hep aynı c sınıfı uzman için en fazla 1500 tl ki oda tecrübeli uzmana veriyorlarmış.. yeni başlayanlar 1200 tl dedi daha bir saat önce konuştuğum bir osgb
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1500 tl açlık sınırıdır...
  15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bu zaman artışının olacağı önceden belliydi. Arz talep dengesi gereğince İş Güvenliği Uzmanlarına olan talep en az iki kat olmak üzere yerine göre üç kat olarak artacağı için İş Güvenliği Uzmanları maaşlarının da en az %50 olarak artacağı kabul edilmeliydi.

Bu durumda işveren, bireysel çalışan İş Güvenliği Uzmanından memnunsa en % 50 zam yaparak aynı İş Güvenliği Uzmanı ile çalışmasına devam etmesi gerekiyor.

OSGB'ler açısından baktığımızda bir iş yeri için bir İş Güvenliği Uzmanı yeterliyken artık en az iki adet İş Güvenliği ile çalışmak zorunda. Bunun yanında arz talep dengesi gereğince İş Güvenliği Uzmanı maaşının en az % 50 arttığını kabul edersek, OSGB için 1 olan maliyet 3'e çıkmış oluyor. Bu durumda OSGB'lerin verdikleri hizmette en az üç kat fiyat artışı yapmaları gerekirdi. Ama ne mevcut şartlar nedeni ile maalesef böyle bir işleyişi yapan OSGB olduğunu zannetmiyorum.

Bu durumda ne olacak? Tecrübeli İş Güvenliği Uzmanlarına olan ilgi ve talep artacak. Birinci amacı ticari kazanç olan OSGB'ler zamanla işleyiş dışında kalacak. Bireysel çalışan İş Güvenliği Uzmanları sayısında zamanla artış olacak. Bireysel çalışan İş Güvenliği Uzmanları daha dikkatli ve daha doğru iş yapınca da gerek çalışma şartlarımızın ve gerekse ülke ve işveren olarak İş Sağlığı ve Güvenliğine verilen önem ve değerin arttığını hep birlikte göreceğiz.
  16. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    [
    3 5 7 hangi kanunda yazıyor?
  17. kaanmert İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98171
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bende A sınıfı uzmanım.İşin ucunda hapis riski gibi çok ağır riski olan bir iş için kendinizi az paralara kullandırmayın.Eğer bizler uzmanlar olarak ortak bir paydada bulaşabilirsek en azından A sınıfları için minumum 6000 gibi rakam isterse herkes OSBLerden o zaman OSGB patronlarıda 3000 liraya A sınıfı çalıştıyoruz havasını estirmezler ve emek sömürüsü yapamazlar...
  18. ahmet çimendere İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben uzman adayı bi öğrenciyim şu anda c sınıfı bi uzmanın ortalama maaşı ne kadar ?
  19. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmamizda c sinifi uzman maasi 2250tl. B sinifi 3500tl. Bunlar ocak ayinda yuzde 5-10 artacak o kadar.
  20. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazdiklarim deneyimliler icin gecerli