1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

01.01.2016 da iş güvenliği uzmanları maaşları

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kaynağınızı deşifre edermisiniz? :)
 2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Sağlam kaynak ya bir OSGB'nin sahibi ya da ortağı.

  Daha doğrusu bu zaman artışı etkileri ne olacak denirse;
  1- İş Güvenliği Uzmanlarının üzerindeki ezici yük azalacağı için İş Güvenliği Uzmanlarının iş yapma olanakları artacak. Bu durumda İş Güvenliği Uzmanlarının işleyişe olan katkısı olumlu olarak artacak.
  2- İş Güvenliği Uzmanlarının sisteme olan katkısı ve etkisi artacağı için iş kazalarında azalma, çalışma koşullarında iyileşme olacak.
  3- Arz talep dengesi gereğince İş Güvenliği Uzmanlarının ücretleri artacak.
  4- Bu düzenlemenin tek olumsuz etkisi OSGB'lere olacak. OSGB'nin 1 olan İş Güvenliği Uzman gideri 3 olacak. Bu nedenle bu zaman artışına tek itiraz OSGB'lerden olacak.

  Bu durumda zaman artışına karar verenlerin yukarıdaki ihtimalleri dikkate alarak karar vermeleri gerekiyor.
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İlk ağlayanlar osgblerin satışçıları olacak patronuna gidip abi ben bu fiyatlara iş alamıyorum kimse bu paraları vermeye yanaşmıyor sonra osgb sahibi ya kar oranını düşürecek ya da çalışanın en ucuzunu arayacak, sigortasını asgariden yatırmayı gerisini elden vermeyi ve firmalara tabanvay gitmesini isteyecek. İlk seçeneğe osgb sahiplerinin yanaşacağını sanmıyorum. Paraya inanılmaz ihtiyacı olan çoluğunu çocugunu düşünen iş güvenliği uzmanı ise osgb sahibinin teklifini kabul edecek aksi durumda işsiz kalacak. Gönül isterki piyasada para olsun herkes birbirine gönül rahatlığı ile dağıtsın ama böyle bir bolluk yok. Dolayısı ile osgbler ya batacak yada kemeri iyice sıkacak kemer sıkma politikasıda her zaman işçiyi etkiler maalesef...
 4. hasan ç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Milelt vekili arkadaşlar. pm gönderiyorum size.. yeni çıkacak bir kanunda iş güvenliği ibaresinden dolayı yanlış anlaşılmış. buraya yazmıştım kanunu fakat siliyorum.

  edit. Cumhur beye gönderdim. Fakat Oğuzhan bey size gönderemedim beceremedim. :)
 5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Bugunler de tarafıma gelen güzel bir mail...

  ÖNEMLİ-ÖNEMLİ-ÖNEMLİ-  Saygıdeğer iş güvenliği uzmanı meslektaşlarımız;  Birçok yerde konuşulan İş güvenliği uzmanlarının maaşları konusunda bence herkes ortak tavır almayız. İş güvenliği uzmanları olarak maddi ve manevi sorumluluklar alıyorsak bunun karşılığında hak ettiğimiz ücretleri almalıyız. Bu mesleğin sorumlulukları çok fazla. Maddi sorumlulukların yanında manevi, insanı sorumluluk var. Devlet bizlere çalışanların canlarını emanet ediyor olumsuz sonuçlarda da hesap soruyor. Bizden hesap sorulurken çalıştığımız firmalar kenara çekiliyor. Şimdi arada birkaç arkadaşımız hayır çalıştığımız OSGB’ ler de sorumlular diyebilirler ancak başımızdan bir kaza geçtiğinde ilk önce uzmana dava açar devlet. OSGB’ler bu konudan çok kolay sıyrılabiliyorlar, en fazla OSGB’nin sorumlu müdürüne sen düzeni, işleyişi kontrol etmiyor muydun? Diye sorarlar küçük bir cezayla kurtulurlar.

  OSGB’lere işyeri hekimlerine neden bu kadar çok para veriyorsunuz diye sorulduğunda Doktorlar daha azına çalışmıyorlar cevabını alıyorsunuz.

  Peki, soruyorum arkadaşlar kaç tane iş güvenliği uzmanı hakkında dava açıldı ve ceza aldılar? Yüzlercesinin hakkında dava var ve birçoğu ceza aldı.

  Kaç tane işyeri hekiminin hakkında dava açılmış ve ceza almış? Benim araştırmalarıma göre 0, hiç ceza alan işyeri hekim duymadım.

  İşyerlerinde evrakların %90ni kim hazırlar? -İş güvenliği uzmanları

  İşverenler devamlı uğraşmak zorunda olan, çalışanlara laf anlatmaya çalışan kim? -İş güvenliği uzmanları

  Sorun olduğunda kimin hakkında dava açılır? -İş güvenliği uzmanları

  Sayın iş güvenliği uzmanı meslektaşlarımız peki siz niye hakkınız olandan daha azına çalışıyorsunuz?

  Tabi doktorlara sorarsanız onlar inanılmaz sorumluluk alıyorlar, hastaya bakıyorlar ilaç yazıyorlar yıllarca hastaya bakabilmek için okudular. Peki, o zaman hastanelerde çalışırken aldığınız ücretlerin 2-3 katını nasıl, hangi maksatla talep ediyorsunuz. Hastaların kategorilerimi değişti yoksa sizler mi değiştiniz?

  İş güvenliği uzmanı meslektaşlarımız, peki bizim okuduğumuz okullar neydi, harcadığımız yıllar neydi? Sanki siz okurken biz güneşleniyorduk. Doktor diyor ki biz insanın yaşamını kurtarmak için okuduk. Peki bir inşaat mühendisi o hastaneyi inşa etmeseydi kaç hastaya yardım edebilirdin? Bir makine mühendisi kullandığın alet edevatı tasarlamasaydı kaç hastayı kurtara bilirdin? Bir mühendis olmasa okuduğun kitapların kaçı basılabilirdi? Sayın doktor sadece kendi mesleğini büyük görme biz olmasaydık siz, siz olmasaydınız biz olmazdık.

  Osgb’si olan bir arkadaşım iş güvenliği uzmanlarına çok maaş veremeyiz, bizim masrafımızı çok diyor. Esas masrafı size yapan doktorlarınız bunu bilin.

  İş güvenliği uzmanı arkadaşlarımız;

  Lütfen artık yaptığımız mesleğin hakkını isteyin, düşük ücretlere çalışmayın.

  Bir c sınıfı uzman en az 2500tl

  Bir B sınıfı uzman en az 5000tl

  Bir A sınıfı uzman en az 7000tl, kazanmalı.

  Bence bu fiyatların altında kabul etmeyelim. İş yerinin durumuna ve çalışma şekline göre üstünü herkes kendisi belirlesin.

  Tecrübesizlere gelince mesela OSGB’e B sınıfı uzman işe girerken anlaşmalı başlasın 3 ay yukarıdaki ücretlerin %25 düşüğüne ve tehlikeli ve az tehlikeli (2018 yılına kadar çok tehlikeli iş yerlerine bakılabileceği hesabına göre) işletmelere e-katip üzerinden atama yapılabileceği, çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerine 3 ay gözlemci olarak bakabilecek şekilde anlaşma yapabilirler. 3 ayın sonunda ücretler normal seviyeye gelecek şekilde anlaşma yapın.

  C sınıfı uzmansa 3 aylık deneme süresi koysun %25 düşük miktarla.

  Ama kesinlikle süre koyun,

  OSGB harici firmalarla direkt anlaşma yaparsanız zaten firmalar sizin tecrübenize bakar, ona göre işe alır.

  Arkadaşlar sırf para kazanmak için bu işe girmeyin birçok risk ve sorumlulukları var bu işin. Birinizin kabul ettiği düşük ücret başka bir uzman arkadaşınızın hakkını yemek oluyor.

  Bu yazıyı bir grup uzman arkadaşla beraber hazırladık. İş güvenliği uzmanlarının yaptıkları işe karşı hakkettikleri ücretleri alabilmeleri umuduyla herkese kazasız günler dileriz.

  Saygılarımızla
 6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Çağlar Bey'in paylaştığı yazıda doğrular yazılmış. Dikkate alınması ve uygulamada örnek alınması gerekiyor.
 7. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir c sınıfı uzman en az 2500tl

  Bir B sınıfı uzman en az 5000tl

  Bir A sınıfı uzman en az 7000tl, kazanmalı.
 8. sebahatkhn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Günaydın,
  Tehlikeli sınıfta çalışmaktayım, İş hekimimizin aylık ziyaretlerinde süre uzatılınca ne iş yapacak diye düşünüyorum. Bir fikriniz varsa yazabilir misiniz?
  Firma çalışanlarına hijyen eğitimi verdi,
  Bizde iş hekimimizin yaptığı rutin işler;eğer ay içinde yeni başlayan bir eleman var ise elemanın raporlarını kontrol edip onaylama, birde hastamız var ise onu kontrol etmesi (Poliklinik hizmeti vermemesi gerektiğini biliyorum ama başka yapacağı iş bulamıyorum)
 9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Günaydın !!!
  İş yeri Hekiminin yapması gerekenleri siz fazla benimsemişsiniz gibi, yani süreside arttı daha adama naptırabilirim diye :D
 10. trapezuslu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şunları yaptırabilirsiniz/yapabilir;
  "
  a) Rehberlik;
  1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında çalışanların sağlık gözetimi ve çalışma ortamının gözetimi ile ilgili işverene rehberlik yapmak.
  2) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak işyerinin tasarımı, kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi konularının iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş sağlığı kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
  3) İşyerinde çalışanların sağlığının geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde
  bulunmak.
  4) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak, ayrıca işin yürütümünde ergonomik ve
  psikososyal riskler açısından çalışanların fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile çalışanın uyumunun sağlanması ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmak ve bu araştırma sonuçlarını rehberlik faaliyetlerinde dikkate almak.
  5) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletler dahil olmak
  üzere işyeri bina ve eklentilerinin genel hijyen şartlarını sürekli izleyip denetleyerek, çalışanlara yürütülen işin gerektirdiği beslenme ihtiyacının ve uygun içme suyunun sağlanması konularında tavsiyelerde bulunmak.
  6) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.
  7) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmadığı halde çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.
  8) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.
  b) Risk değerlendirmesi;
  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.
  2) Gebe veya emziren kadınlar, 18 yaşından küçükler, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı olanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, malul ve engelliler, alkol, ilaç ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi özel politika gerektiren grupları yakın takip ve koruma altına almak, bilgilendirmek ve yapılacak risk değerlendirmesinde özel olarak dikkate almak.
  c) Sağlık gözetimi;
  1) Sağlık gözetimi kapsamında yapılacak işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler ile ilgili olarak çalışanları bilgilendirmek ve onların rızasını almak.
  2) Gece postaları da dâhil olmak üzere çalışanların sağlık gözetimini yapmak.
  3) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda;
  az tehlikeli sınıftaki işlerde en geç beş yılda bir, tehlikeli sınıftaki işlerde en geç üç yılda bir, çok tehlikeli sınıftaki işlerde en geç yılda bir, özel politika gerektiren grupta yer alanlardan çocuk, genç ve gebe çalışanlar için en geç altı ayda bir defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.
  4) Çalışanların yapacakları işe uygun olduklarını belirten işe giriş ve periyodik sağlık muayenesi ile gerekli
  tetkiklerin sonuçlarını EK-2’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek.
  5) Özel politika gerektiren gruplar, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı alanlar, kronik hastalığı, madde bağımlılığı, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi çalışanların, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı almış çalışanın olması durumunda kişinin çalıştığı ortamdaki diğer çalışanların sağlık muayenelerini tekrarlamak.
  6) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını planlayarak işverenin onayına sunmak ve alınan sonuçların çalışanların sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak.
  7) Çalışanların sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri halinde işe dönüş muayenesi yaparak eski görevinde çalışması sakıncalı bulunanlara mevcut sağlık durumlarına uygun bir görev verilmesini tavsiye ederek işverenin onayına sunmak.
  8) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmalarının yanı sıra gerekli hijyen
  eğitimlerini vermek, gerekli muayene ve tetkiklerinin yapılmasını sağlamak.
  9) İşyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak, uygulamaların takibini yapmak ve EK-3’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak.
  10) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Bir başka işverenden iş görmek için işyerine geçici olarak gönderilen çalışanlar ile alt işveren çalışanlarının yapacakları işe uygun olduğunu gösteren sağlık raporlarının süresinin dolup dolmadığını kontrol etmek.
  ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
  1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
  2) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması
  çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek.
  3) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve çalışanlara genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında eğitim vermek, eğitimin sürekliliğini sağlamak.
  4) Çalışanları işyerindeki riskler, sağlık gözetimi, yapılan işe giriş ve periyodik muayeneler konusunda
  bilgilendirmek.
  5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve sağlık gözetimi sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu iş güvenliği uzmanı ile işbirliği halinde EK-3’teki örneğine uygun olarak hazırlamak.
  6) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri İSG KATİP sistemi üzerinden Genel Müdürlüğe bildirmek.
  d) İlgili birimlerle işbirliği;
  1) Sağlık gözetimi sonuçlarına göre, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde çalışma ortamının gözetimi kapsamında gerekli ölçümlerin yapılmasını önermek, ölçüm sonuçlarını değerlendirmek.
  2) Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak.
  3) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi ve eğitim sağlanması için ilgili taraflarla işbirliği yapmak.
  4) İş kazaları ve meslek hastalıklarının analizi, iş uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik programlar ile yeni teknoloji ve donanımın sağlık açısından değerlendirilmesi ve test edilmesi gibi mevcut uygulamaların iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi çalışmalarına katılmak.
  5) Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliğine göre meslek hastalığı ile ilgili sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye yetkili hastaneler ile işbirliği içinde çalışmak, iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına yakalanan çalışanların rehabilitasyonu konusunda ilgili birimlerle işbirliği yapmak.
  6) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak.
  7) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerinin
  hazırlanmasında iş güvenliği uzmanına katkı vermek.
  8) Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını iş güvenliği uzmanıyla birlikte hazırlamak.
  9) İşyerinde görevli çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak."
 11. hseyin_kimya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bu işin özgünlüğü içerisinde eğer sahada gerçekten aktif olan ve risk alan uzmansa hiçbir zaman iş yeri hekiminden daha az bir ücrete imza atmamalıdır...
 12. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  süreler arttı maaşlar ne durumda, osgb teklifleri ne durumda bilen gören var mı arkadaşlar 3. aya girdik artık yavaştan oturmuştur diye soruyorum
 13. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hocam ilk zamanlar düşüktü lakin uzman bulamıyorlar c ler 2500 civarında b ler 4000 civarına cıktılar, insallah kendimizi daha cok geliştirir iş kazasını en azına indiririz
 14. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  peki iş yerlerine verdikleri teklifler de değişiklik oldu mu ? örneğin 50 den fazla çalışanı olan firmalar için ne teklif ediliyor kişi başı tehlike sınıflarına göre?
 15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Şu anda ciddi anlamda İş Güvenliği Uzman talebi yaşanıyor, devamlı teklif mesajları geliyor. Fiyatı yükseltmek için 10.000 TL yazıp yolluyorum. Dönüş yapan olmadı, ama olsun. En azından fiyatı yükseltmiş oluyoruz.
 16. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Ciddi Bakanlık denetimi ve ceza uygulanmadan düzeleceğini düşünmüyorum.İnşaat iskelelerinde cambazlık yapıyor halen işçiler.İşçide Baret yok emniyet kemeri yok kontrol eden de yok.
 17. sedahatip İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  881
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  maaş olayı kişiden kişiye değişir. sınıflamak ise çok yanlış bazo c sınıfı uzmanlar a sınıflarına taş çıkartıyor.. herkes hakettiği yerde bi şekilde oluyor.
 18. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Seda Hanım,
  İşverenlerin uzman alırken sınıf ayrımı yaparken tecrübeli uzman ile tecrübesiz uzman olarak da ayırım yapması gerektiğine aynen katılıyorum.

  Hatta bir firma İş Güvenliği Uzmanı alırken;
  1-Uzmanlık sınıfının,
  2- Uzmanlıktaki iş tecrübesinin,
  3- İş hayatındaki iş tecrübesinin, (Ofis ortamı haricindeki)
  4- İş hayatındaki özel sektör iş tecrübesinin,
  4- Mezun olduğu bölümün dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Her kriter için ayrı ayrı puanlama yapılarak uzman alımının yapılması gerekiyor.

  Bu kadar kritere göre değerlendirme sonucunda seçilen İş Güvenliği Uzmanının da alt limit olarak C Sınıfında 4.000 TL B Sınıfında 6.000 TL A Sınıfında da 9.000 TL fiyatla çalışması gerektiğine inanıyorum.
 19. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  cumhur bey güzel düşünceye sahipsiniz
 20. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  OSGB'de çalışan arkadaşlar, tehlike sınıfına göre şu andaki piyasa fiyatları hakkında yaklaşık rakamları yazmanız mümkün mü?