1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

01.01.2016 da iş güvenliği uzmanları maaşları

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    C ler yaklaşık 2.500-3.500 arası
    B ler yaklaşık 5.500-6.500 arası
    A lar yaklaşık 7.500-8.500 arası
    alıyorlar. fiyatları yükseltin arkadaşlar inanın 2 ayda çok şey değişti
  2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Arkadaşlar, rakamları gördünüz. İlk görüşmede her zaman üst rakamı söyleyin, hatta pazarlık payı eklemeyi de unutmayın.

Hepimize kolay gelsin.
  3. Odatesi İSGforum Üyesi

Kaynak:http://www.recepguner.com/2016-uzman-maas/

Özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde şu soru gelmektedir:

“İş Güvenliği ve İşyeri Hekimi hizmet sürelerinde erteleme söz konusu mu?”

Bilindiği gibi işyerlerinin hizmet alması gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi süreleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren neredeyse 2 katından fazla hatta çok tehlikeli işyerleri için 3 katından fazla artmaktadır. 1 Ocak tarihine sayılı zaman kalmışken Çalışma Bakanlığında sürelerin ertelenmesine yönelik her hangi bir çalışama haberi gelmemiştir. Büyük bir ihtimalle 2016 yılında yeni süreler uygulamaya konulacaktır.

“Yeni yılda uzman maaşları nasıl değişecek ?”

Yeni yılın yaklaşmasıyla beraber İSG hizmet sürelerinin katlanması durumunun Uzman maaşlarına nasıl yansıyacağını en merak edilen konuların başında gelmektedir. 2016 yılında iş güvenliği uzmanına olan ihtiyaç neredeyse 2 katına A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına olan ihtiyaç neredeyse 3 katına çıkacaktır. Bu durumun işyerlerinde büyük bir uzman ihtiyacı doğuracağı aşikardır. Daha önce sertifikasını alan ama kullanmayan bir çok kişi uzmanlık yapmaya başlayacaktır ama gene de bu durum işyerlerinin talep ettiği hizmeti tam olarak karşılayamayacaktır. Her ne kadar beklenen talebin çok büyük olmasına rağmen 2016 yılının ilk kısmında uzman maaşlarının çok artmayacağı ama zamanla yükseleceği ve hakkettiği seviyeye geleceği bir gerçektir.

“Yeni Süreler Hemen Uygulanmaya Başlar mı?”

Sürekli bir erteleme ve öteleme beklentisi yüzünden çoğu işyeri yeni süreleri uygulamaya başlamayacaktır. Ama her hangi bir erteleme olmaması ve denetimlerle idari para cezalarının uygulanmaya başlanması ile yeni süreler işyerlerinde uygulanmaya başlayacaktır. Bu noktada önemli olan İSG hizmet sağlayıcılarının ve Bakanlığın sağlam bir duruş sergilemesi ve yapılan değişikliğin asıl işyerinin yararına olduğunu konusunda işvereni bilinçlendirmesi gerekmektedir.

“İş Güvenliği Uzmanlarını Devlet mi Atamalı ?”

İş güvenliği uzmanlarının belirli bir ücret karşılığında işverene hizmet sundukları göz önüne alındığında, alınmayan tedbirlerin Bakanlığa bildirilmesi, işin durdurulması, gerekli önlemlerin aldırılması gibi uygulamaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin pek de mümkün olmadığı görülmektedir. İş sözleşmesinin ana unsurlarından biri “işverene bağımlı çalışmak” iken, iş güvenliği uzmanlarının mesleki bağımsızlık içerisinde hareket etmesini beklemek makul görülmemektedir. Kanaatimizce iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin devlet tarafından bir fondan karşılanması hem uzman ve hekime işveren karşısında iş güvencesi sağlarken hem de iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alımının maliyetinden kaynaklanan haksız rekabet ortamının bir nebzede olsa önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yalnız bu noktada iş güvenliği uzmanlarının yerinin doğru çizilmesi gerekmektedir. İş güvenliği uzmanları devlet adına denetim yapan personelden ziyade işverenin teknik bilgisine başvurduğu danışman olarak kadro almalıdır.

Konu ile ilgili diğer yazılar:

İş Güvenliği Uzmanı Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

Uzman ve Hekim Sürelerine Erteleme Gelecek mi?

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim Sistemi
  4. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    C'ler tamam da A ve B sınıflarında bu maaşları alan çok az insan var.Özellikle osgb lerde maaşlar çok düşük
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Haklısınız.Piyasada aldığım duyumlar belgelerin kiraya verildiği şekilde.Uzmanlık ek gelir olarak düşünülüyor.Uzman arkadaşlar bu anlayışla devam ederse maaşların yükseleceğini düşünmüyorum.
  6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Şu anda geçiş aşamasındayız. Yılbaşındaki zaman artışı sırasında OSGB'lerin İŞ Güvenliği Uzman maliyetleri 1'den 2'ye çıktı. Fakat OSGB'lerin tamamı bu durumu hemen müşterisine yansıtamadı. Bunun yerine İş Güvenliği Uzman'ında kesmeye yeltendi. Oysa arz talep dengesi gereğince de İş Güvenliği Uzmanlarının maaşları en kötü ihtimalle kendiliğinden % 50 yükselmesi gerekiyordu.
    Bu değişim bir anda olmuyor, ama adım adım bu değişim olmak zorunda. Ekonomik mantık ve arz talep ilişkisi bunu söylüyor. Özellikle C'lerin B'ye bakma yetkileri, B'lerin A'ya bakma yetkileri sona ermeye doğru bu değişimi daha net olarak göreceğiz.
  7. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar benim anlamadığım şuan A ile B aynı işi yapıyor neden hala fiyatları farklı tutuyorsunuz bence A ile B nin aldığı fiyat aynı olmalı yani B sınıfı uzman fiyat verirken aynen A gibi fiyat vermeli çünkü aynı tehlike sınıfında çalışıyorlar
  8. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Hüseyin Bey,

Sizde A sınıfı uzman olunca nedenini anlarsınız.

Örnek verirsek, bir tamirhanede hem usta çalışıyor, hem de çırak çalışıyor. Her ikisi de aynı işi yapar gibi görünüyor. Ama siz aracınızı tamir ettirirken arabanın başında çırağı değil ustayı görmek istersiniz, hatta çırağın arabanıza yaklaşmasını bile istemezsiniz.

Başka bir örnek verirsek, bir araba almak istiyorsunuz. İstediğiniz özellikleri taşıyan BMW marka aracın fiyatı 150.000 TL, Honda marka aracın fiyatı 120.000 TL. BMW firmasına gidip de sizin aracınız neden pahalı diye soran varmı bilmiyorum. Sizce soran var mıdır?
  9. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ne ustası ne çırağı cumhur bey şimdi A sınıfı usta B sınıfı Çırakmı oluyor yani güldürmeyin beni A sınıfının nasıl alındığını biliyosunuzdur sanırım .
  10. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Hüseyin Bey,

Siz kabul etmek istemeseniz de A Sınıfı Uzman Usta, B Sınıfı Uzman çırak, C Sınıfı uzmanlar stajer gibi oluyor, yaşadığımız hayatta gerçekleşen durum bu.

Yalnız bu durum İş Güvenliği işinde çalışan tecrübeli uzmanlar için geçerli. Benim tanıdığım A Sınıfı Uzman olup, sadece ofis ortamında çalışmış İş Güvenliği Konusunda hiç bir bilgisi olmayan tanıdıklarım da var.

(Aşağıdaki kısmı daha önce yazmıştım.)

Bu durumda çözüm işverenlere düşüyor. İşverenler, İş Güvenliği Uzmanı alırken;
    1-Uzmanlık sınıfının,
    2- Uzmanlıktaki iş tecrübesinin,
    3- İş hayatındaki iş tecrübesinin, (Ofis ortamı haricindeki)
    4- İş hayatındaki özel sektör iş tecrübesinin,
    5- Mezun olduğu bölümün dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Her kriter için ayrı ayrı puanlama yapılarak uzman alımının yapılması gerekiyor.

Bu kadar kritere göre değerlendirme sonucunda seçilen İş Güvenliği Uzmanının da alt limit olarak C Sınıfında 4.000 TL B Sınıfında 6.000 TL A Sınıfında da 9.000 TL fiyatla çalışması gerektiğine inanıyorum.
  11. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sizin branşınız nedi
  12. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Ben A Sınıfı Uzmanlık yanında
    9001 Kalite Sistemi Uygulama Sorumlusu
    Jeofizik Mühendisi
    Elektrik Teknikeri
    Elektrik Teknisyeni

Çalışma ortamı olarak 2 yıl devlet sektörü 21 yıl özel sektörün birçok kademesinde görev yaptım.

Ülkemizin yaşadığı sorunların çözümünde de çalışmalarım, milletvekili adaylığım var.
  13. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence söyleminiz hiç doğru olmamış, bizler ayırımı az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak ve aynı zamanda sektör bazlı ( çünkü örneğin ben B sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım ve Kimya Mühendisiyim ve bu zaman kadar sadece kimya tesislerinde görev yaptım, inşaatlarda çalışan bir çok C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı inşaatı benden daha iyi bilir, bende patlamadan korunma dokümanını bilirim, SEVESO yu bilirim, yangını bilirim, ateşli izin sistemini bilirim, HAZOP u bilirim ama inşaattaki uzmanlar da bunları bilemez) yapmalıyız aslında,
    he illaki usta çırak olarak görecekseniz ben kimya tesislerinde ustayım inşaat işlerinde stajyer, siz A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak örneğin tersanede hiç çalışmadıysanız tersanede A Sınıfı Uzman olarak stajyer sayılırsınız.
    C Sınıflarını küçümsemeyin sizde C Sınıfı oldunuz belki de B Sınıfı olmadan acayip bir sınavla A sınıfı oldunuz, sorumluluğunuz arttı sadece, dersiniz ki ben az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışacağım o zaman C Sınıfı ile aynı yerde olursunuz.
  14. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Gürcan Bey,

Size katılıyorum, herkes aldığı eğitimde ve çalışıp tecrübe sahibi olduğu işte diğer kişilerden daha iyidir. Buna kimse hayır demez. Ama fazla detaya girmememiz gerekiyor. Detaya girer en iyi kim dersek, konuya göre detaylar değişir ve detayların içinden çıkamaz, boğuluruz. Şunu da ekleyeyim, ben A sınıfı uzmanın ama kimya konularında, kimyasal reaksiyonlar konusunda kimya bölümü mezunu C sınıfı uzman benden daha iyidir. Doğruya doğru.
  15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Biz burada bir birimizle yarış yapmıyoruz. Birimizin bir eksiği olduğunda veya bir sorun yaşadığında, ona destek olup, onun eksiklerini tamamlayıp, önümüze çıkan engellerin aşılmasında, bir araya gelip çözüm üretmeye çalışıyoruz. Hepimiz aynı taraftayız. Aynı tarafta olmanın ötesinde, aynı takımda oynuyor, karşımıza çıkan rakipleri hep birlikte yenmeye çalışıyoruz.
  16. Kafi Can Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131546
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C Sınıfı İsg Uzmanları için OSGB lerin 1500 tl yi bize lutuf olarak gördüğü (ne yazık ki bunun suçlusu da 1500 tl maaşı lutuf olarak gören bizleriz) bir ülkede yaşıyoruz... Şu an ekmek fırınında çalışan, ekmekleri bakkalara dağıtan personel ayda 1850 tl maaş almakta. yani şu an C sınıfı isg uzmanları olarak vasıfsız elemanlardan daha değersiz bir pozisyonda bulunmaktayız , üstüne bir de ciddi sorumluluklar altına giriyoruz...

C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sınavlarına bu işi yapmak için hazırlanmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem , ne paralarını ne de zamanlarını ziyan etsinler. Ancak bileğimde bir bilezik bulunsun ( altın demek abartı olur ülkemizin şu koşullarında ) diye çabalayanlar için ; her şeye rağmen yine de bir artıdır.
  17. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence eksik yazmışsınız A sınıfı olarak B ve C sınıfınıda kapsadığınızdan siz aynı zamanda B sınıfı uzman vede C sınıfı uzmanda oluyorsunuz bu saydıklarınızın yanında
  18. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A,B,C sınıfı uzman ayrımı yakında sonlanacak bir konudur. Sektörel uzmanlık piyasada yerini bulacaktır. Piyasada A sınıfı uzman 10-50 sayısı arasında anca diyelim. Diğer A sınıfı uzmanım diyen arkadaşlarımız kendi mesleklerini ayırmak koşuluyla, A sınıfıyım demesinler. Sınıf ayrımına hiç girmesinler. Çok cengaver C sınıfı uzmanlar var piyasada sahte A sınıfı uzmanlar yanlarında stajer kalır. İş güvenliği derya deniz olayı A,B,C olarak basitleştirmeyelim ve profesyonel olalım. İş güvenliği uzmanı yaptığı işi bilmeli, detaylandırmalı ve hakim olmalıdır. Mesleklerinize doğru yönelin, bir konuda uzmanlaşın her konuda değil. Her konuda uzmanlaşma kaliteyi düşürür. Saygılarımla.
  19. Yusuf Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, hayretler içerisindeyim. Ne demek A, B ve C sınıf farklılığı yok? Lütfen ciddi olalım. Bu farklılık insanlık farkı değil, sertifika farkı ve bu fark resmi olarak da yürürlükte. İptalini mi isteyelim? İstediğimiz kadar yazalım çizelim değişmez arkadaşlar. Beğenen olur beğenmeyen olur, mantıklı bulan, mantıksız bulan olur, ama iş güvenliği uzmanlığı sertifikalarında sınıflar basamak basamak değişiyor.

O zaman, elektrik teknisyeniyken veya teknikerken elektrik mühendisi olmak isteyen kişiler, elektrik mühendisleriyle, "siz ne iş yapıyorsunuz, asıl işi biz yapıyoruz" şeklinde tartışsınlar, sizce doğru olur mu?

Harb okulundan doğrudan subay çıkan bir asker ile, uzmanlıktan subaylığıa tırmanmaya çalışan bir asker bir tutulup tartışılması mı lazım. Ne diyeceğiz peki, subaya hadi canım sende ne askerlik yaptın, asıl asker uzman olarak çalışan mı diyeceğiz, lütfen komik duruma düşmeyin arkadaşlar.

İş güvenliği uzmanları arasında eğitim farkı olduğu değil, sertifika farkı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. MYO mezunu da, lisans mezunu da, yüksek lisans mezunu da iş güvenliği uzmanı olabiliyor.

Hiç kimse kusura bakmasın, hiç bir A sınıfı uzmanının, A sınıfı uzmanı olması nedeniyle çekinmesi beklenmemelidir. A sınıfı uzmanlık, uzmanlar arasında en üst seviye olarak değer verilmelidir. C sınıfı olmasına rağmen, A sınıfı bir uzmandan çok daha aktif olan ve kendisini geliştiren uzmanlar elbette olacaktır. Kendisini mesleki donanım olarak geliştiren herkes bir gün emeklerinin karşılığını alacaktır.

Bu arada şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki, bugün C sınıfı da olsa B sınıfı olsa da tüm uzmanların yarın A sınıfı uzman olmasını canı gönülden diliyorum.

Ben de C sınıfı uzman olarak çalışırken, bir sınavla A sınıfı uzman oldum ve çalışıyorum. Siz olsanız bu fırsatı kullanmaz mıydınız? Bu şekilde bir imkan olup da değerlendirmeyecek 1 tane B ve C sınıfı uzman çıkacağına ihtimal vermiyorum.

Daha nelerle vakit geçiriyoruz. bu tartışmalarımız devam ettikçe ne bir odamız olur ne de ortak payda da buluşmamız.

Birçok kişinin farkında olmadığı bir detayı paylaşmak istiyorum sizinle. Sadece A sınıfı değil, A, B, C iş güvenliği uzmanıyla. Bir elektrik mühendisi, bağlı olduğu elektrik mühendisleri odasının belirlediği ücret skalasının dışında iş almıyor, yapmıyor. Sizce neden Türkiye genelinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinde bir standart yok?

Biz iş güvenliği uzmanları ise değil ücret skalası, daha aramızda A, B ve C sınıfı olduğunu kabul etmiyoruz.

C, B sınıfına bakabiliyor; B, A sınıfına bakabiliyorsa, iş alabiliyorsa baktığı sınıfa göre ücret alsın; buna kim karşı çıkıyor.

Lütfen biraz aklı selim olalım.

Bence ücretlerden önce, iş güvenliği uzmanlarının bir odasının kurulması ve bu odanın belirleyeceği standartlara göre ücret almayı konuşalım.
  20. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    oda ve standardizasyona katılıyorum. tecrübe ise farklı bişey. tecrübesi olmayan sadece konuşur.