1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

01.01.2016 da iş güvenliği uzmanları maaşları

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yusuf hocam dediklerinize katılıyorum. Fakat şu yukarıdaki mavi renklendirdiğim kısımlara bir elektrik elektronik mühendisi olarak katılamıyorum. Benim iş güvenliği uzmanlığı yapmama azıcık sebep olan şeylerden biriside mühendis maaşlarında ki adaletsizlikti. Odanın belirlediği maaşları hiç bir işveren vermiyor. Bu durum doktorlar içinde geçerli. Bizim iş yerine odalarından şu kadar maaş vermek zorundasınız diye yazı gönderiyorlar fakat dinleyen yok. Neden iş güvenliği uzmanıyım? Yanlış anlaşılmasın ben bu işi zorunda olduğum için değil sevdiğim için yapıyorum ve şu anki konumum bir c sınıfı uzmana göre herhalde Türkiye de pek emsali yoktur diye tahmin ediyorum. 12bin personeli olan bir şirkette 1 bucuk senedir isg departman koordinatörüyüm. Öncesinde aynı şirkette 1 sene sadece uzmandım. Altımda şu anda 4 A sınıfı 9 C sınıfı uzman, 8 doktor bulunmakta. Fakat aldığım maaş yukarıda da belirtildiği gibi normal bir C sınıfı uzman maaşı. Bu gerçekten komik. Nedeni de sadece C sınıfı uzman olmam. (altımdaki C ler daha düşük maaşlı çalıştıklarından 2-3 ay içinde 3 C sınıfı ayrıca 1'de B sınıfı uzmanımız istifa etti. A'lar benden fazla alıyor.) B sınıfı olana kadar sabrediyorum. Bu süre zarfında 2 büyük şirket ile iş görüşmesi gerçekleştirdim. İsimlerini vermeyeceğim. Bir tanesi Türkiye'nin en büyük ve en ünlü inşaat firmalarından bir tanesi. Tabiri caizse köle arıyorlardı. Kesinlikle çalışma saatlerine uymuyorlardı ve bana gece gündüz inşaatta olacağımı, bayram seyran hafta sonu dinlemeden çalışacağımı söylediler. Başta tamam dedim fakat sonraki görüşme için çağırmadılar. İyi ki çağırmamışlar. Zaten kabul edemezdim. Eden iş güveliği arkadaşa da sabırlar diliyorum. Bir diğeri de traktör üreten uçak fabrikası. 5 aşamalı elemenin 4. sünde takıldım:) Zannediyorum şu anda koordinatör olmam sıkıntı yarattı. Yada istediğim maaş fazla geldi, bilmiyorum. Birde böyle bir şey var başvurduğunuz yere fazla da gelmemeniz lazım. Bu yüzden şu anda B olana kadar sabrediyorum. İzmir'den bir tanıdıktan teklif aldım. İnşallah seneye onu değerlendireceğim. 4500tl ye B sınıfı istiyorlar. İzmir'de kendime ait bir evim de olduğundan maalesef teklif cazip geldi.

Benim ve bir çoğu kişinin de düşündüğü gibi bu konuda havuz sistemi yapılmalı. Devletin havuzuna ödenen, tehlike ve işçi sayısına göre belirlenmiş belli bir parayla, devlet kontrolü ile atanmış uzmanlar yapsa, iş layığı ile yapılır. Fakat büyük işverenlerin (keza bizde öyle) devlet büyükleri ile yakın irtibatta olmaları bunu etkilemekte olduğunu düşünüyorum. Ben taşeronlar için dedikleri kadro muhabbeti gibi bir şey çıkması gerektiğini düşünüyorum.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba,
    havuz sistemi yine kongrede soruldu ve olmayacağı bakanlık yetkililerince açıkça belirtildi. ayrıca büyük işverenlerin aslında işine gelir, mevcut uzmanlarına daha iyi maaş veriyorlar, kobiler çok daha az veriyor.neden adam daha az vermek istemesin ki!

kendi topluluğumuzun suçunu başkalarına atmayalım. eğer uzmanlar 3 kuruşa ok demez kendilerince bazı sürekli talep eder ve altına çalışmazlarsa, şirketler o rakama çıkacaktır.bu tamamen uzmanların suçu. ama kök nedeni , iş bulamayan uzman olsun yaklaşımı. çok itiraz ettik o zaman şimdi görüyoruz.

havuz zaten başlı başına hatalı bir mantık. tamamen siyasete dönecek iş. ayrıca benim ayrı uzmanlık alanlarım var, ergonomi gibi. benimle aynı sınıfta ama benim ek yetkinliklerime sahip olmayan biri benimle aynı maaşı alacaksa ben niye kastım bu kadar? kendimi geliştirdim? ya da bundan sonra neden daha fazla geliştireyim?

bu tarz şeyler memurluktaki gibi gelişimi durdurur insanları köreltir.

ayrıca madene bakan adam da benden çok almalı. benim riskimle onunki bir mi? hani dava riskini geçtim, adamin kendisinin de hayati tehlikesi var. tabii ki benden çok alacak o adam ,
    ona 8000 versen 10.000 versen anca riski, kompanse eder.

branşlaşma işine girmiyorum . yıllardır fikrim nettir. bilen bilir. çok da kavga çıktı bundan. bence çok gereklidir. benim madene bakmama izin veren adamın niyetini dorgularım. benim sonradan öğrendiğimle maden mühendisininki bir değildir. ne kadar koşsam yeterince arkasından yetişemem.

kendi alanımda da bir madenci- jeolojisi yeterince bilgili değil. öğretmek başlı başına 2-3 sene