1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

0cak Ayında 119 İş Kazası Meydana Gelmiştir!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2012 yılı Ocak ayı içerisinde,Toplam 119 İş kazası olmuştur.Bu iş kazaları sonucunda;64 kişi yaşamını kaybetmiş ve 304 kişi yaralanma suretiyle,uzuv kaybı,yanma, gibi sebeblerden hastaneye sevkedilmiştir.

  İş kazaların sıklıkla olduğu İş kolu inşaat ve maden sektöründe ise;
  -İnşaat sektöründe 37 iş kazası meydana gelmiş,bu kazaların sonucunda 21 kişi hayatını kaybetmiştir.
  -Maden sektöründe 22 iş kazası olmuş, 7 kişi hayatını kaybetmiştir.
  -Fabrika ve İmalatanelerde ise 24 İş kazası meydana gelmiş, 16 kişi hayatını kaybetmiştir.
  -İş kazalarının yoğunlukla yaşandığı sektör kolları ise,İnşaat,maden,fabrika,küçük ve orta ölçekte imalathaneler olarak sayabiliriz..
  -İnşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının çoğunluğu Yüksekten Düşme olarak gerçekleşmiştir.İnşaat sektöründe 20 iş kazası Yüksekten Düşme suretiyle meydana gelmiştir.
  -İş kazalarında dikkatimizi çeken diğer bir husus servis araçlarının iş çıkışı yada iş başı saatlerinde trafikte yapmış oldukları kazalardır.Konyada 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası, dikkati çeken kazalardan birisidir.
  -Diğer bir husus ise Basınçlı tüp ve kazanlara bağlı olarak patlama suretiyle gerçekleşen iş kazaları meydana gelmesidir.
  -En çok İŞ KAZALARININ meydana geldiği İller sırasıyla;Malatya,Urfa,İstanbul,Ankara ve Maraş,İzmir,Kırıkkale’dir.
  -En çok Ölümlü İş Kazalarının meydana geldiği iller,İstanbul,Antalya,Balıkesir ve Konya illerimizdir.
  Ocak ayı içerisinde meydana gelen aylık iş kazalarının günlük ortalamasını aldığımızda, 4 adet/gün İş kazası meydana geldiğini görürüz.İş Kazalarında dikkatimizi çeken ve haber detaylarını nazara alarak yaptığımız değerlendirme sonucunda;
  • İnşaat Sektörü, İş kazalarında 1.sırada ve Yüksekten Düşmeye bağlı kazaların en sık yaşandığı iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır,
  • Fabrika ve İmalathanelerde meydana gelen iş kazaları; kişilere bağlı dikkatsizlik,bilgisizlik ve Makine Akipmanlarının periyodik kontrollerinin yapılmaması sonucu meydana geldiği,
  • İşçileri taşıyan servis araçlarının yapmış oldukları trafik kazalarında hem maddi kayıp hem de ölüm ve yaralanlanmaların sıklığı dikkatimizi çeken diğer bir husus olarak öne çıkmaktadır.
  • Madencilik sektöründe;kömür ocaklarında göçük ve kavlak düşmesi,mermer fabrikalarında kesilme suretiyle yaşanan uzuv kayıpları,dikkatsizlik ve dalgınlık sonucunda kum ve taş yığınlarının altında kalma gibi ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalar meydan gelmiştir.
  Tüm bu verilerin ışığında,işyerlerinde tüm önlem ve tedbirler alınsa dahi tehlike ve riskler hiçbir zaman bitmecektir.Bunun için işyerlerinde gerekli iş güvenliği politikasının oluşturulması,denetim ve kontrollerin artırılması ve bu sayede çalışanlarda sağlık ve güvenlik kültürünü alışkanlık haline getirerecek eğitim ve disiplini oluşturmak elzem hale gelmektedir. Bu güvenlik kültürü işçiden başlıcak,üretime ve işletmeye kadar uzanacak geniş bir çalışma,mühendislik disiplini ve denetimlerden geçmektedir.
  Yukarıda bahsi geçen istatistiki çalışmalar İnternet,yazılı ve görsel basında haberi yapılan ve takip edilen iş kazalarının irdelenmesi sonucunda hazırlanmıştır.Eksik yada gözden kaçmış bilgi olabilir.

  HSE Engineer
  hseengineer.net
  BU YAZI hseengineer.net’e aittir.Kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

  Ekli Dosyalar:

  • manset.jpg
   manset.jpg
   Dosya Boyutu:
   4,8 KB
   Görüntüleme:
   40