1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"1.Çalışma Hayatında Psikolojik Taciz (Mobbing) Panel ve Çalıştayı” Sonuç Bildirgesi

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve efecan tarafından 9 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  23 Mayıs 2012'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) tarafından düzenlenen 1. Çalışma Hayatında Psikolojik Taciz (Mobbing) Panel ve Çalıştayı yapıldı. Akademisyenler, kamu otoritelerinin temsilcileri ve sosyal tarafların temsilcilerinin yer aldığı dört farklı gruptan oluşan çalıştayda "Çalışma psikolojisi boyutuyla mobbinge yaklaşım ve öneriler", "Mobbing sürecinde bireysel ve kurumsal mücadele", "Mobbingle mücadelede yasal çözüm arayışları", " Mobbingle mücadelede sivil toplum kuruluşlarının rolü" konuları tartışıldı. Prof. Dr. Pınar Tınaz tarafından okunan Çalıştay kapanış sonuç bildirgesinde vurgulanan hususlar, özetle aşağıda yer almaktadır:

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 22 Mayıs 2012 tarihi itibariyle Mobbing komisyonu kurulmuş olup, Çalışma Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu, Devlet Personel Başkanlığı, TİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN ve KESK’in katılımıyla işyerinde psikolojik tacizin önlenmesine yönelik olarak ülke çapında politikaların belirlenmesine katkı sağlamak, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini koordine etmek ve yönlendirmek, ihtiyaç duyulan konularda araştırma ve inceleme yapmak/yaptırmak, rapor, rehber ve bilgilendirme dokümanları hazırlamak ve kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yapmak olarak belirlenmiştir.
  • ÇASGEM tarafından düzenlenen 1. Çalışma Hayatında Psikolojik Taciz (Mobbing) Çalıştayı'nın ilk hedefi, mobbing ile mücadelede kurumların konuyu sahiplenmesine ilişkin çalışmalar yapmaktır.
  • ALO 170 Hattına gelen mobbing şikâyetleri, ilgili kurumlara bildirildikten sonra kurum içi gelişmelerin takip edileceği bir sistem geliştirilmelidir.
  • Mobbing, cinsiyet, hiyerarşi, kıdem vb. farklılıklar gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir çalışma hayatı sorunudur.
  • Mobbing, imtina ederek kullanılması gereken bir kavramdır (imtina etmek fiili ile anlatılmak istenen kavramın gelişigüzel ve yanlış kullanılmamasıdır).
  • Konunun aşırı magazinleştirilmesi, bilgi kirliliğine neden olmaktadır. Bu konuya ayrıca özel dikkat gösterilmelidir.
  • Mobbing kavramı, bugün ülkemizde iş ortamında yaşanan her türlü olumsuzluğa ve baskıya genel bir ad olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
  • Türkiye'de mobbing algısındaki eksik yönler ve mevcut problemler çok iyi değerlendirilmelidir.
  • Mobbingin önlenmesinde risk değerlendirmesi önemlidir.
  • Bireysel mücadeleden ziyade kurumsal mücadele, mobbingin önlenmesinde önem arz etmektedir.
  • Kurumsal yönetmelikler kapsamında konuya ilişkin yaptırımlar konmalıdır.
  • Mobbinge izin verilmeyen bir kurum kültürünün oluşturulması sağlanmalıdır.
  • Kurum çalışanları, tepe yöneticilerden başlamak üzere bilgilendirilmelidir.
  • Tüm çalışanlara eğitim verilmek suretiyle kurumun da gereksiz yere suçlanmasına sebebiyet verilmemelidir.
  • Kurumlarda, muhtemel bir mobbing sürecinde personelin nasıl hareket edeceği, ne yapacağı ve nasıl bir yol izlemesi gerektiği belirlenerek yazılı olarak çalışanlara duyurulmalıdır.
  • Aday personele ve görevde yükseleceklere mobbingin önlenmesi, sürecin yönetimi ve sonrasında yapılması gerekenlere ilişkin eğitim verilmelidir.
  • Mobbinge ilişkin yapılan akademik çalışmalarda, sağlık sektörü çalışanlarının mobbinge en fazla uğrayanlar olduğu düşünüldüğünden konuya önem verilmesi, farkındalığı arttırıcı ve bilgilendirici çalışmalar yapılmalıdır.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ALO 170 hattında çalışanların mobbing konusunda mutlak surette bir sertifikasyon programına tabi olmaları gereklidir.
  • Toplumsal farkındalığın artırılması çalışmaları sırasında sivil toplum kuruluşlarının da çeşitli aktivitelere katılmaları önemlidir.
  • Mobbing konusunda ayrı özel yasaya gerek yoktur. Bu hususta yasal eksiklik yoktur. Uygulamada ortaya çıkan tereddütleri giderecek ve denetimi etkinleştirici ve cesaretlendirici teşviklere ve eğitime ihtiyaç vardır.
  • Mobbing konusunda ÇASGEM tarafından sertifikasyon eğitimleri verilerek eğiticilerin yetiştirilmesi sağlanmalıdır.
  • Türk Ceza Kanunu dışında tanım yapılırken genel çerçeve çizilmelidir.
  • Mobbing davalarında bilirkişilik, mutlak surette mobbing konusunu akademik çalışmış veya bu konuda bir sertifikasyon programına katılmış ve ilgili mesleklerin mensubu kişiler tarafından yapılması için gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.
  • Mobbing inceleme uzmanı yetiştirecek bir sertifikasyon programının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kurulması önemlidir.


  Prof.Dr. Pınar TINAZ İş Psikologu İsmail AKBIYIK
  ÇASGEM Başkanı

  ÇASGEM
 2. özgür çıtak İSGforum Üyesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, mobbing (çalışma hayatında psikolojik taciz) ile ilgili Mart 2011’den bugüne kadar Alo 170’e 2 bin 982 çağrı geldiğini söyledi.

  Bakanlık eğitim ve araştırma merkezinin ilk çalıştayında konuşan Etyemez, işyerinde psikolojik taciz mağdurlarına talepleri doğrultusunda ‘Alo 170’ üzerinden psikolojik destek de verildiğini belirterek, özetle şu bilgileri verdi: “Alo 170’e gelen 2 bin 982 mobbing şikayetinin dağılımına bakıldığında 1802’sinin yani 3’te 2’sine yakınının özel sektörden geldiği görülüyor. Kamuda ise bugüne kadar 1180 başvuru yapılmış olup, ilk 3’te sırasıyla yüzde 17 ile hastaneler, yüzde 15 ile Milli Eğitim Bakanlığı, yüzde 8 ile de üniversiteler yer alıyor.”

  Kaynak : Hurriyet