1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

1 çalışan için acil durum eylem planı ve eğitim

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Serkan Çokeker tarafından 13 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba.
    Mesleğe yeni yeni adım atıyorum.Mevzuatlara hakimim ama bu ilk deneyimim olacak.Bu yüzden ilk deneyimimi kendi dükkanımızda atmaya karar verdim.
    Babama ait (tek başına çalışıyor) tehlikeli sınıfta yer alan Oto Kaporta dükkanı için Risk değerlendirmesi+Acil durum eylem planı + eğitim yapmayı planlıyorum. Risk değerlendirmesinde problem yok. Ancak acil durum eylem planını 1 çalışanda nasıl yapacağız.Eğitim de aynı şekilde 1 kişiye mi anlatacağız.
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

İşyerlerinde Acil durum hakkında yönetmelik

Yukardaki yönetmelik maddelerini incelediğimizde 1 kişi çalışan ve tehlikeli sınıfında faaliyet gösteren işyeri için acil durum ekipleri kurmana gerek yok.Çünkü yönetmelik tehlike sınıfta yer alan işyerleri için 40 çalışana kadar bu ekipleri kurmanı istiyor.ama yinede yangın,iş kazası,elektrik çarpması,acil durum telefonları ve ilk yardım ile ilgili planlar ve yapılması gerekenler hazırlanması gerekmektedir.
  3. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Teşekkürler.
    Yönetmelikte anlam düşüklüğü var sanırım .Tehlikeli sınıfta 40 çalışana kadar yangın ve arama-kurtarma-tahliye ekibi kurulur diyor. Bu ekibi kurmak için minimum kaç çalışan olması gerektiğini yazmamış. Örneğin 10-40 çalışan arası bu ekipler kurulur,40 ve üzeri olduğunda ekiplerdeki sayılar artırılır gibi.
    Peki eğitimde nasıl olacak. Yönetmelikte işveren her çalışan için isg eğitimi verdirir diyor.Tek çalışanda (işveren tek çalışıyor ise) nasıl bir yol izlenmeli.

4. aslında çok karıştı bu eğitim konusu . Taslakta geçen maddeler ;

(3) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır.
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

Eğitim süreleri
    MADDE 11 - (1) Çalışanlara verilecek eğitimler;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak düzenlenir.

Eğitim verecek kişiler, kurum veya kuruluşlar
    MADDE 13– (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile en az beş yıl mesleki tecrübesi olan mühendis, mimar, teknik eleman, tekniker ve benzeri teknik sınıfta yer alanlar ile tabip, eczacı, biyolog, psikolog, hemşire, sağlık memuru ve benzeri sağlık sınıfında yer alanlar,

b) Eğitimler, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınan ortak sağlık ve güvenlik birimi, iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği eğitim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca birinci fıkranın (a) bendinde sayılan kişiler
    tarafından verilir.

EĞİTİM KONULARI VE EĞİTİCİ TABLOSU

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ç) İşyeri temizliği ve düzeni,
    d) Ergonomi,
    e) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    f) Kişisel koruyucu donanım kullanımı.
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik risk etmenleri,
    ç) İlkyardım ve kurtarma.
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal ve fiziksel risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f) İş kazalarının sebepleri,
    g) Kaza ve yaralanma sebepleri ile korunma prensipleri ve tekniklerinin uygulanması.
    ğ) İş hijyeni
    daha fazla bir bilgim yok . Eğer eğitim verecekseniz burada görünen tek çözüm bir yada birkaç gün sigortalı görünüp eğitim vermeniz .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ağustos 2013 ---
    bu konuda ufak bir karışıklık var .

bu yazdıklarım taslak olarak görülüyor bakanlığın sitesinde geçerli olan bu mu ?

not : 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazete'de Yönetmelik yayımlandı. yani geçerli olan bu :)