1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

1.1.2017 sonrası c sınıfının durumu ne olur?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve demir2013 tarafından 12 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. demir2013 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sektöre termik santralde tam zamanlı c sınıfı olarak girdim.1.1.2017 de sona erecek olan çok tehlikeli yerlerde c sınıfı çalışabilir maddesi gereği bahsedilen tarihte işyeri ile olan bağım zorunlu olarak sona erecek.bu noktada tavsiyesi olan tecrübeli arkadaşlar ne söyler...
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  @demir2013 yukarıda yazdığınızda yanlışlıklar var.
  1- C sınıfı uzmanlar 01.01.2017 tarihine kadar tehlikeli sınıfta B sınıfı uzman yerine görevlendirilebilir.
  2- Çok tehlikeli sınıfta 1 tane işyeri tehlike sınıfına uygun uzman yani A sınıfı var ise herhangi bir süreye bağlı kalmadan tam zamanlı olarak çok tehlikeli sınıfta görevlendirilmeye devam edebilirsiniz.
  Kazasız Günler
 3. demir2013 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  orkun hocam .santralde 800 den fazla kişi var. A , B ve C (ben olmak üzere) sınıflarından birer kişi mevcut.2017 sonrası için C sınıfı uzmanın durumunda herhangi bir değişiklik olmaz aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilir diyorsunuz doğru mu anladım..
 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Aynen, Tehlikeli sınıfta yer alan işyerine tek başına baksaydın 01.01.2017 tarihinden sonra bakma yetkin kalmayacaktı. Fakat çalıştığınız yer çok tehlikeli iş yeri 250 kişiye bir tam zamanlı uzman lazım, bu görevlendirilecek tam zamanlı uzmanlardan sadece 1 tanesinin işyeri tehlike sınıfına uygun ( A sınıfı sertifikaya sahip) olması yeterli olup diğer tam zamanlı görevlendirilecekler uzmanlarda sertifika sınıfı aranmıyor.
 5. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman
  Bu sürenin tekrar uzatılacağını düşünüyorum. Çünkü aktif çalışan uzman sayısı hala yetersiz.
 6. demir2013 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  teşekkür ederim.
 7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Bende ;)
 8. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Orkun Bey, sanırım yanlış bilgi verdiniz. Sınıfına göre ne kadar uzman gerekiyorsa çalıştırmak zorundasınız. Örneğin, çok tehlikeli sınıfta 1.000 çalışanın olduğu işyerine 4 tane A sınıfı uzman gerekiyor. Yani 1 A grubu + 3 diğer grup olmuyor.
 9. Ş.Soner Mutlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48558
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  orkun beyin verdiği bilgi doğrudur. mehmet bey aşağıda yönetmelik maddesini gönderiyorum.
  kazasız günler dilerim.


  İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile


  Çalışma Usûl ve Esasları

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, (Değişik ibare:RG:15/2/2016-29625) tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

  (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.