1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

1 ay önce göreve başladığınız ve ayda hizmet verme süreniz 2 saat olan bir işletmede ölümlü iş kazas

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve ekecık tarafından 4 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar Merhaba.
    1 ay önce göreve başladığınız ve Ayda hizmet verme süreniz 2 saat olan bir işletmede ölümlü iş kazası olursa nasıl bir ifade ve savunma verilebilir.İş güvenliği uzmanı suçlanabilir mi?
    Düşüncelerinizi bekliyorum.
    İyi Çalışmalar.
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı Kanun'un hiçbir maddesinde ve bu yasaya bağlı yönetmeliklerde iş güvenliği uzmanının yasal yükümlülüklerinin işyerinde çalışma süresine bağlı olarak değişebileceğine dair bir hükme rastlamadım. Yani, bir işyerinde ölümlü iş kazası olması durumunda iş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışması veya ayda iki saat çalışması 6331 sayılı Kanun çerçevesindeki sorumluluklarını değiştirmez. Eğer kazanın oluşumunda iş güvenliği uzmanının Kanun'da yazılı yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklı bir kusuru varsa hizmet verme süresinin kısa olması bu kusuru ortadan kaldırmaz.
  3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2 saatlik sürede eğitim veremezsiniz. Ki zaten sizin sorumlu olduğunuz konu uzmanlık konusu. Eğitimden sorumlu olmadığınızı düşünüyorum. Ve zaten her eğitim oturumu en az 4 saat olmak zorunda. Eğitim veremezdiniz ama yıllık eğitim planını hazırlayabilir yada bunun için görüşme yapmış olabilirdiniz. Eğitim vermediniz diye sorumlu tutulacağınızı düşünmüyorum. Fakat işveren eğitim konusunda her şekilde sorumludur. Unutmayınki siz maaşla çalışan bir işçisiniz. İşveren sizi beğenmezse istediği gibi değiştirebilir. Dolayısıyla İŞVEREN HER ŞEKİLDE SORUMLUDUR. Hangi sektör, inşaat maden tersane?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2014 ---
    Ölüm sebebi nedir? Tespit öneri defteri var mıydı?
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Yanlış hatırlamıyorsam bununla ilgili bir yargıtay kararı vardı. Uzman işe başlıyalı 1 ay yada 2 ay olduğundan dolayı hakim düşünceli davranıp iş güvenliği uzmanında suç yoktur, bu kadar kısa sürede bahsedilen önlemleri alması zor olduğundan uygun değildir diye hükmü vardı. Yine o kararı formdaki bir arkadaşımız paylaşmıştır.
    Birde söyle durum var, E-katip'i hazırlayan arkadaş iyi düşünmüş çünkü orda en az 2 saat yazıyor, madem riskliydi o zaman 60 saat yada gereken zaman kadar çalışsaydın der. Sizde öneri defterine yazın burada ayrılması gereken zaman ayda 15 saat:=) işveren onaylamayacağı için işimi laikiyle yapamadım engellendım dersen belki hani:=)) Birde bakanlık en az 2 saat dediğinden işverenide bu şekilde yönlendirmiştir dersen hani birşeyler olabilir:=)
    Birde ben hazırladığım sözleşmede hangi günler ne kadar süreyle çalışacağımı belirtiyordum, ayrıca ek madde koyup çalışma planı veriyordum:=)
  5. Mustafa06isg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    M.Serkan Balkan bey çalışma planı örneği ve sözleşme örneğini mail olarak göndere bilir misiniz mustafa06isg@hotmail.com saygılar..
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Serkan bey;
    Aslında hakimin bu karara varması için uzman arkadaşımızın da öneri defterine veya RD'deki DÖF kapatma süresine bu maddeyi eklemesi gerekir diye düşünüyorum. Hani hakim veya savcı bakacak, öneri defterinde bu tehlike uzman tarafından sezilmiş ve gerekli önlemler ve yapılması gerekenlerin belirli bir sürede kapatılması iş verene bildirilmiş olsa ve tam da bu süre içerisinde bu kaza meydana gelse hakimin bu mantıkta olması doğaldır diye düşünüyorum.
    Eğer hatırlıyorsanız, o olaydaki durumun öneri defterinde olup olmadığı konusunda bilgi paylaşımında bulunur musunuz?
    Saygılar
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Öneri defterini hakim değil, bilir kişi inceler rapor hazırlar. Ama öneri defteri işe başlar başlamaz olmazki. Önce dolduracaksın sonra notere adam onaylatıcak yada işkura sonra gelicekde sizde yazıcaksınızda. Hukuk olarak 1 ayda daha yeni başlamış uzmandan işini icra etmesi beklenemez.
    "Ayrıca o konuda öneri defteri yoktu ama. "
    Risk analizinide 1 ayda yapamaz DÖF'lere hiç başlıyamaz. Birde söyle düşünmek lazım hadi hepsini yazdı ama belirtmedi hiç ummadığı yerden kaza oldu. O yüzden hakim çalıştığı süreye bakarak karar vermesi en doğru olanı, haksızlık olmamamalı.

Ben sorumluluğun bizde olmasınıda anlamıyor, bütün yönetmeliklerde başlarken hep "işverenin" diye başlarken nasıl ok bize dönüyor hayret:=)) Ayrıca biz bile inanmişiz hep iş güvenliği uzmanı hapse girerse, bu işyeri hekimleri neden girmiyor?? Ayni yönetmelik maddesi onlar içinde geçerli, onların yönetmeliğindeki maddelerle bizimkide hemen hemen aynı. Risk analizide yapar diyor, öneri defteride doldurur. Bu algıyı yaratan işyeri hekimlerini açıkcası sevmiyorum, diğer sağlık memurlarını hiç sevmiyordum neyseki kaldırdılar:=)) . Bizde bile alğı biz suçluyuz olduysa gelen hakim savcıda konuya öyle bakıcak.
  8. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer ifade vermeye çağırırlar ise yanınızda işi bilen bir avukat olsun mutlaka :) Yanlış ifade adamı ipe götürür, her kelime önemli. :)
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Serkan bey.
    Öneri defterine savci bakacak suçlamaya gore hakim karar verecek. Bilirkişiler de olay yerine ve deftere bakarlar. Uzatmamak için ve anlayacagini düşünerek kisa kesmistim.neyse.
    Sorumluluk elbette mevzuatimizda işverene aittir. Ama ben burada acik olduğunu düşünüyorum. Ornegin inşaatta catidacalisan bir iişçiye kemer takmasini soylemesem ve düşse ölse, teknik birtakım özel koşulları önemsemeden kaza olsa bunun sorumlusu kimdir? Bütün sorumluluk isverende diye bosvermis yapmak ne kadar doğru? Eğitim de

vermeyelim, hatta işyerine de gitmeyelim. Ne de olsa işveren herşeyden sorumlu. Bu bence yanlis bir anlasilma olmuş.
    İşyeri hekimleri konusunda haklisiniz. Rd de sadece uzmaninddeğil hekimin de imzaai var. Hep kotu olan uzman oluyor.( bakin sorumluluk burada da işverence ama uzmanlar ilk etapta zan altında)
  10. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu ana kadar kesinleşmiş bir uzman cezası yok sanırım varsa da tüm araştırmalarıma rağmen ben rastlamadım...kaldı ki bu tip davaların kesinleşme süresi ülkemizde 10 yılı buluyor,Şuana kadar internete düşen belgeler bilirkişi raporları ..onlarında ne kadar bilir kişi olduğu tartışılır..En son asansör kazasındaydı sanırım yanılıyor da olabilirim,iş yeri hekiminin vermesi gereken eğitimi iş güvenliği uzmanı vermiştir diye uzmana TALİ kusur yazmışlardı...İş güvenliğinde her şeyin belirsizliği gibi bu durumda belirsiz görünüyor Avukat bir arkadaşımla sohbet ederken bu soruyu sormuştum kendisinin söylediği hakim karar verirken mutlaka yarı zamanlı çalışmayı gözönünde bulundurur demişti ama ne kadar bu duruma güvenilir bilemiyorum..
  11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Ben dediğinizi anladımda açıklık getirdim, konuya hakım olmayan diğer arkadaşlarda anlayabilsin istedim:=) Bize gelene kadar sıraya baktığınızda iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkmadan önce bu işi işveren, şantiye şefi, saha mühendisi, usta başı, azda olsa yapı denetim(Onların yönetmeliğide var) sonra iş güveliği uzmanı ve işyeri hekimi. Bu ikisi birlikte aranmalıdır. Ben deftere yazdım ama işyeri hekimi altına imza atmamaış bir şey yazmadıysa hemen top uzmandan çıkıp işhekimine geçmeli, çünkü imzalamamış ek bir madde eklememiştir.

Konu işini yapan uzman veya yapmayan uzman değilki emniyet kemeri örneği burda anlamsız olmuş. Biz yan gelip yatalım demiyorum, sorumluluk bile olmasa para alıyorsanız etik olarak hakkını vermek gerekir ama bazı olayla oluyor ki söylemenize rağmen(Yazılı değil) yada tehlike gerçekten hiç alakasızda olabilir. Bu durumda, özellikle son zamanlarda bakanlık olsun diğer işverenler olsun bize yıkmaya çalışıyorlar. Ben bu olayın farkındayım sadece yeni başlayan arkadaşlar için endişeleniyorum. Allah hepimize yardım etsin.