1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

1 ocak 2016’da iş sağlığı profesyonellerin çalışma süreleri değişiyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözleşmeleri yenilemek için Ocak sonuna kadar süre var diye biliyorum
  2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Teşekkürler, Serkan Bey. Kolay gelsin.
  3. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yanlış bilgi vermeyin yönetmelik ocak sonunda mı yürürlüğe giriyor
  4. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    İSG PROFESYONELLERİNİN ÇALIŞMA SÜRELERİNE İLİŞKİN DUYURU

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 12nci maddesinde belirtilen iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerine ilişkin hüküm aynı Yönetmeliğin Geçici 7 nci maddesi gereğince 1/1/2016 tarihi itibarı ile yürürlüğe girecektir.

İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 12nci maddesinde belirtilen işyeri hekimlerinin çalışma sürelerine ilişkin hüküm aynı Yönetmeliğin Geçici 8 nci maddesi gereğince 1/1/2016 tarihi itibarı ile yürürlüğe girecektir.

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli olarak İSG-KATİP’te görevlendirmeleri tanımlanan ve görevine devam etmekte olan kişilere ait sözleşmeler hakkında Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir güncelleme işlemi yapılmayacak olup ilgili kişi ve kurumların yeni çalışma sürelerine uygun olarak sözleşmelerini yeniden tanımlamaları gerekecektir. İlgili kişi ve kurumların mağdur olmaması adına bahsi geçen tarihlerde gerekli uyumlaştırmalarını yaparak mevzuatta belirtilen çalışma sürelerini gözetmeleri önem arz etmektedir.
  5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    01.01.2016 oldu bir çok firma süreleri değiştirmedi,değiştirenler ise rekabet edebilme pahasına hata mi yaptılar? Devlet sadece süre koydu isg katipde devam eden atamalarla ilgili bir güncelleme olmayacgini duyurdu....kim kimi denetleyecek,nasıl olacak ta bu işin önüne geçilecek
  6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Sözleşmeleri güncelledim.

İşyerinde hem normal çalışan, hem de emekli varsa (Az tehlikeli) kişi başına 10 dakikalık görevlendirme yapıldı.

Bir firmamda çalışan kişilerin tamamı emekli. Bu firmada (Az tehlikeli) kişi başına 5 dakikalık görevlendirme yapıldı.

Emeklilerin durumu hakkında bilgisi olan var mı?
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çalışanın emekli olması ya da olmaması fark etmemeli. Az tehlikeli iş yerinde kişi başına 10 dakika hesaplanmalı.
  8. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serkan Bey,
    Sözleşmeyi sistem üzerinde iptal ettiğimizde şirket ile aramızda yapmış olduğumuz sözleşmeyi de yenileyecek miyiz? O zaman sanki yeni başlamışız gibi işlem yapılmasın.
  9. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Eğer ticari sözleşmeden bahsediyorsanız, bana göre onu yenilemeye gerek yok eğer ticari sözleşmede hizmet verilecek süre falan yazmıyorsa, yazsa bile her çalışan giriş çıkışta yeni sözleşme yapmak gerekir bununda içinden çıkılmaz. Fakat ticari sözleşmede tarafların itirazı bulunmadığı zaman sözleşme tarihi sona erdiği zaman otomatik olarak yenilenir diye madde olması gerekir, yoksa sözleşme sonunda yeni sözleşme yapmak gerekir.
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şunu unutmayınız.
    6331 sayılı kanunda 10 kişi altı az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde de işveren veya işveren vekili alacağı ( 250 tl ) eğitim ile isg çalışmalarını yürütebilecektir. O açıdan çok fazla beklenti içine girmeyiniz
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ortada yanlış bir bilgi yok. Yönetmelik o zaman yürürlüğe girecek demedim, Ocak ayının sonuna kadar mevcut sözleşmeleri yenilemek için süre var dedim.
  12. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  13. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Sayın T. Ulus,

İSG KATİP çalışan sayısı 3 kişi olduğu halde bulunulması gereken süreyi 15 dakika olarak kabul ediyor.
  14. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    A Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı & İnşaat Mühendisiyim,
    OSGB tecrübeli, Bilgisayara ve Dökümantasyona Hakimiyetim,
    oldukça iyidir...
    İstanbul veya Ankara' da; OSGB' de çalışmak istiyorum!....

Ekli Dosyalar:

15. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sistem emekli ya da emekli olmayan ayrımı yapmıyor. Hatta bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimini de (sigortalıysa) ya da diğer kısmi süreli kişileri de (veteriner vs.) çalışan olarak sayıyor. 15 dakika olması çok garip. 3 kişi için doktor süresi 15 dakikadır. IGU süresi 30 dakika olmalıydı. Ekran resmi koyabilir misiniz? Ben de merak ettim neden acaba?
    Benim tüm iş yerlerimde emekliler için 20 ya da 40 dakika hesaplanmış durumda.
  16. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Süreler arttı mı arttı. Bakanlık takip yapmayacak osgbler düzenini bozmayacak. Belki aylar sonra bi denetleme falan gelir de cezai işlem olursa olur. Ben farklı bi tablo olacağını sanmıyorum.
  17. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dakikaların artması neyi değiştirecek sanıyorsunuz? işini önemsemeyen ve çay içip fatura bırakmadan öteye uzmanlık yapmayanlar süreler artmaya başladı diye uzmanlıkmı yapmaya başlayacaklar? peki süresi kısıtlı olduğu halde fiziksel şartları çok kötü olan bir işyerin de fazladan dakikası dışında vakit geçirip emek harcayan arkadaşlar için ne fark edecek? eskiden işin hakkını vermek için harcadıkları mesaiyi şimdi kanuni rahatlık içinde harcayacaklar.Olan bir uzmana 50-60-70 firma kitleyen osgb lere olacak. ne olacak ? yanılıyorsunuz çünkü onlara da birşey olmayacak.. 1500 tl ye çalıştırabilecekleri bir başka uzman daha alıp saat fazlası atamalarını ona yapacaklar.(bir uzmana 60 firma bağlayabilen bir osgb için 1500 artı sigorta hiç birşey)..yada bizim uzmanımız hepsini kontrol ediyor deyip sigorta artı 500 Tl ye sertifika kiralayacaklar.Bizim sıkıntımız ne sürelerde ne sistemde ... Bizim mesleki etik anlayışımız ve isg kültürümüz zayıf oldukça her zaman yeni bir uyanıklık icat olacak ve koyulan her yasaya yayınlanan her yönetmeliğe bir delik açılacak.Moral bozmak istemezdim ama benimde moralim bozuk..İlerki günlerde yukarıda yazdıklarıma şahit olacaksınız.. Kaç osgb yada uzman arkadaşımız isg de etik kavramına riayet ediyor dersiniz? bu sorunun cevabını samimiyetle cevaplarsanız vaziyetimizi anlarsınız..Bizim tartışmamız ve topluca eyleme geçmemiz gereken asıl mesele; mesleki etiğe ve iş güvenliği kültürüne tavan yaptıracak uygulamalar hakkında konuşmak,tartışmak,öneri sunmak,faaliyet planı yapıp ,uygulamaya geçmek olacaktır.İsg Forum bunu yapabilecek güçte ve potansiyeldedir.
  18. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi

Sn T . ULUS , Sözleşmenin o kısmını kopyaladım.

Adı Soyadı
    CUMHUR GÜLTEKİN

Ev Telefonu / Cep Telefonu 0 / 532.......

Eposta cumhurgultekin@hotmail.com

Çalışma Şekli Kısmi Süreli

Ayl. Çlş. Süresi (Dk.) 15

Ayl. Fzl. Mesai Süresi (Dk.) 0

Sertifika 80759 - A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi
  19. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Cumhur Bey Merhaba,
    Bu konuyu biraz araştırma imkanı buldum. Aşağıdaki ekran görüntüleri dediğinizi destekliyor. Anladığım kadarıyla sistem 10 kişinin altı için iş güvenliği uzmanının çalışma süresini çalışan başına 5 dakika hesaplıyor. Ya bu bir hata, ya da bu konuda değişiklik yapmak için bir hazırlık var. 10 kişi üstü için ise sistemdeki sürelerle ilgili bir problem yok.
    Screenshot 2016-01-09 20.54.36.png Screenshot 2016-01-09 21.32.00.png
  20. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Verdiğiniz örnekteki iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin görevlendirme süreleri zaten yetersiz diye uyarı veriyor. Bu süreler düzeltilmeli, başındaki ünlem işareti bunu belirtiyor.