1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 1 temmuz’dan itibaren tüm işverenler işyeri hekimi ve uzman çalıştırmak zorunda

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 25 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. ISGforum.net ISGForum Inc.

• Site Yöneticisi
    1 Temmuz’dan itibaren tüm işverenler işyeri hekimi ve uzman çalıştırmak zorunda. Ancak bazı işyerleri bu yükümlülükten kurtulabilir. İşte bunun yolu..

Pazartesi günü siz okurlarımıza 1 Temmuz’dan itibaren 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde de işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmanın zorunlu olacağından bahsetmiştim. Bu tarihten sonra az tehlikeli sınıftaki bir işyerinin çalışan başına ayda en az 10 dakika iş güvenliği uzmanı ve en az 5 dakika işyeri hekimi çalıştırması gerekecek. Yoksa 13 bin TL ceza ödenmesi söz konusu. Bu yazımızdan sonra okurlarımızdan çok fazla e-posta ve tweet aldım. Doğal olarak küçük işletmeler bir telaş içinde ve ne yapacaklarını, nasıl işyeri hekimi ve uzman çalıştıracaklarını soruyorlar. Evet, 1 Temmuz’dan itibaren bu yükümlülük tüm işyerlerine geliyor ama bazı işverenler bundan kurtulabilir…

İşveren Uzman Olabilir
    İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde bazı şartlarla uygulanmayacak.
    Bu işyerlerinde işveren veya işveren vekili Çalışma Bakanlığı’nın ilan ettiği eğitimi tamamlar ve sınavda da başarılı olursa iş güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecekler. Yani iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda kalmayacaklar.

Bu da işyerleri için önemli bir maliyet azalışını sağlayacak. Dolayısıyla apartman yönetimleri ve büro işyerleri gibi yerlerde böyle bir imkan söz konusu. İnşaat, maden gibi tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde ise bu kolaylık yok.

İşveren muayene ve tetkik yapamaz
    İşverenin veya işveren vekilinin Çalışma Bakanlığı’nın belirlediği eğitimi başarıyla tamamlaması iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her şeyi yapabileceği anlamına gelmiyor. Öyle ki bazı yükümlülükler gerçekten uzmanlık gerektiriyor ve kısa bir eğitimle bunların gerçekleştirilmesi mümkün değil. İşveren ve işveren vekilleri eğitim alsalar bile işçilerin işe giriş ve periyodik muayeneleri ile tetkiklerini yapamayacaklar. Bu hizmetler, kamu sağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilecek.
    Ayrıca işverenler ve işveren vekilleri, işyerinde yapılması gereken ölçümleri de kendileri yapamayacaklar. Bu ölçümler Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilecek.

16 saat eğitimle uzman olun!..
    10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işveren veya işveren vekilleri 16 saatlik bir eğitimle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek ve uzman ile hekim çalıştırmak zorunda kalmayacaklar.
    İşverenler ve işveren vekilleri eğitimde, iş güvenliği mevzuatı, güvenlik kültürü, risk değerlendirmesi, iş kazaları, korunma yöntemleri, acil durumlar ve ilkyardım konularında eğitim görecekler. 16 saatlik eğitimde tüm bu konuların nasıl yetiştirileceği ise ayrı bir soru işareti.
    Eğitimler; açıköğretim sistemi ile eğitim vermede yetkin, her ilde sınav merkezi, büro ve akademik danışmanlık hizmetleri bulunan üniversitelerce verilecek.

Mehmet Bulut - [Çalışma Hayatı]

m.bulut@meydangazetesi.com.tr

15 Haziran 2016, 08:00

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      81,6 KB
      Görüntüleme:
      37.980
  2. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    ...kurtulmanın yolu.
    Bakış açısını sevsinler...
  3. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
  4. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    İstanbul Mali Müşavir ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) Bakanı Salih Ünal “Az tehlikeli iş yerleri açısından kapsam sorunu olduğuna inanıyoruz. Bu tip iş yerleri açısından iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmanın büyük bir maliyet olacağı görülüyor. Ülkemizin içinden geçtiği zor ekonomik koşullar göz önüne alındığında bu kanunun yeniden gözden geçirilmesini ve ertelenmesini talep ediyoruz. Ayrıca 10 işçiden az çalıştıran iş yerleri açısından sağlanan belge alma kolaylığının da zar zor okuma yazma bilen ve doğru dürüst faturasını bile kesemeyen esnafın iş güvenliği bilgisini edinmesinin kolay olmadığını ifade edebiliriz. 10 kişiden az çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin kanun kapsamından çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi. Kaynak: Türkiye Gazetesi
  5. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    Olur mu hiç canım işverenler tetkik ve muayene yapamıyormuş haksızlık bu ! Uzman olabiliyorlarsa hekimlikte yapabilirler,hatta tetkik ve muayenenin dışında reçete yazma hakkı tanınmalı onun dışında cerrahi operasyonlarıda bu işverenler yapabilmeliler.
    Ülkenin haline bak güler misin ağlar mısın pozisyonundayız şuan.Bu kanun ölü doğdu ya bakkalı çakkalı hiç almayacaklardı kapsama ya ada alıyorlarsa adam gibi uzman çalıştırılacaktı bu nasıl bi iş abi esnaf bile uzmanlık yapabiliyor.
  6. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşveren eğitimi nerde alacak peki ne kadar sürecek
  7. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Hatta 16 saatte uzman olan kahveci, diger işyerlerine de uzmanlık yapabilsin günde bir iki dakika uğruyor nasılsa bütün işyerlerine
  8. M. Çakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59444
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    arkadaşlar katip e hızlı erişebilen var mı kilit bugün resmen 1 saate bir tık işlem yapio
  10. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. m. nuri demiroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44878
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    A SINIFI UZMAN
  12. ekrem4646 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Temmuz 2016 ---
    "iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmanın büyük bir maliyet olacağı görülüyor. Ülkemizin içinden geçtiği zor ekonomik koşullar göz önüne alındığında bu kanunun yeniden gözden geçirilmesini ve ertelenmesini talep..." Ülkemiz çok şukur çok büyük bir ekonomik koşullardan geçmiyor.maliyette yukarıdaki ilana göre yıllık 300/3 kişi =100tl. Yıllık 100 tl çok ise o işyerini hemen kapat kardeşim. Vatandaş nasıl bu durumu çarpıtıyor. Çoookkkk buyuk maliyetmiş. yazık.yazık.
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba sorumşu benim tam zamanlı olarak çalıştığım üretim fabrikasının istanbulda 10 kişilik bir ihracat ofisi mevcut. Burada ben isg uzmanı olarak gösterilebilir miyim?
  14. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    farklı sicil numarası olduğundan ancak işvereniniz sizi orada yazılı olarak görevlendirirse sgk nız asıl işyerinden yatmak kaydıyla yapabilirsiniz gibi görülüyor. 4857/7. madde
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği eğitimine harcadığım paraya ufak çapta bir tabla kokoreç tezgahı, 12 adet sandalye 4 adet masa ve 2 ay orayı çevirecek kadar malzeme alabilirdim. Keşke zamanı geri getirebilseydim.
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En fazla kdv'den çaldıklarını bize ödeyecekler.
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Biz de 10 kişiden az çalıştıran iş yerlerinin mali müşavir ve defter tutma zorunluluğunun kaldırılmasını talep edelim o zaman. Herkes kendi işine baksın lütfen.
  18. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Vakumlu kapak olmuş tebrik ederim
  19. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, istanbulda az tehlikeli 10 kişilik veya az çalışanı bulunan ofis/büro gibi yerlerde isg hizmetleri olarak osgb lerde fiyat aralığı nedir?
  20. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    c sınıfı uzmanın tehlikeli işyerlerine bakması ile ilgili geici madde vardı. nerede olduğunu bulamadım. acaba devam ediyormu.