1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 Adet Test İSG Uzmanı Sınavı Soru ve Cevapları

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve efecan tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

kolay gelsin..:)

Ekli Dosyalar:

2. bayramali İSGforum Üyesi

eline sağlık...
  3. musa İSGforum Üyesi

soruların bazılarında yanlış cevaplar bulunmaktamaıdır?
    mesala 10 adet test den 14 hazıran pdf formatındaki 26 soru?
    cevp :a verilmiş d olmayacakmı?
  4. efecan İSGforum Üyesi

(A) Şıkkı Doğrudur...:))bak aşağıda bu soru sorulmuş cevap şıkkı A olarak vermiş..

Ekli Dosyalar:

5. musa İSGforum Üyesi

o soru 2005 ıptal edılmıstır :) yanlıs dıye
    şaka bır yana degısık kaynaklardan ve degısık kurumlrın pıyasadakı sorularını cozuyoruz.
    kardeşım yapabılyormusun yonetmelık okuyacaksın oda bır haylı zor iş :(
    sen ark bu tslerın cevaplarının guvnırlıgıne ınanıyormusun????
  6. musa İSGforum Üyesi

10. Aşağıda belirtilenlerden hangisi mekanik tehlike kaynağı değildir?
    I. Basınçlı kap veya hatlar
    II. Alçak veya yüksek basınç
    III. Kaldırma ve taşıma araçları
    IV. Sabit ve seyyar merdivenler
    V. Elektromanyetik alan

a. I, II, V, b. II, IV, V c. IV, V d. II, V
    bu soruya cevabın ne olurdu?
  7. musa İSGforum Üyesi

6. Aşağıda belirtilenlerden hangisi biyolojik etkenlere maruziyetin söz konusu olduğu işyerlerinde, işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirimde bulunması gereken konulardan değildir?

a. İşçilerin radyasyona maruz kaldığı veya kalabileceği işler.
    b. Risk değerlendirmesinin sonuçları
    c. İşyerinde sağlık ve güvenlikten sorumlu kişilerin adı, soyadı, unvanı ve bu konudaki yeterliliği
    d. Çalışma şekli ve yöntemleri de dahil olmak üzere alınan koruyucu ve önleyici önlemler
  8. musa İSGforum Üyesi

22. Aşağıda belirtilenlerden hangisi kompresörlerde bulunması gerekli güvenlik cihazlarından değildir?

a. Seviye göstergesi
    b. Uzaktan durdurma sistemi
    c. Manometre
    d. Su tahliye sistemi
  9. efecan İSGforum Üyesi

öncelikle bizde sınava arkadaşlarla hazırlanırken buna benzer problemlerle karşılaştım kafalarımız karıştı..ama mevzuata hakimdik bu sınavda az hata yapmamıza sebeb olmuş ve başarılı olmuştuk..
  10. efecan İSGforum Üyesi

ve inan piyasada bu kadar soru ve kitaplar yoktu:)
  11. efecan İSGforum Üyesi

(D) diyorum...
  12. musa İSGforum Üyesi

kopya çekmiyorsun değilmi?:)
    he bu arada 24 aralıktaki sınavı kazandıgınızı soylemeyın...
  13. efecan İSGforum Üyesi

cevap---(a) doğru şık---radyasyon fiziksel bir unsur--biyolojik bir unsur değil..
    Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında
    Yönetmelik *
    Madde 5 – Risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi aşağıda belirtilen hususlara göre yapılır;
    a) Biyolojik etkenlere maruz kalma riski bulunan herhangi bir çalışmada, işçinin sağlık ve güvenliğine yönelik herhangi bir riski değerlendirmek ve alınması gereken önlemleri belirlemek için, işçinin maruziyetinin türü, düzeyi ve süresi belirlenir.
    Birden fazla grupta yer alan biyolojik etkenlere maruziyetin söz konusu olduğu işlerde risk değerlendirmesi, zararlı biyolojik etkenlerin tümünün oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.
    Risk değerlendirmesi, düzenli aralıklarla ve işçinin biyolojik etkenlere maruziyet koşullarını etkileyebilecek herhangi bir değişiklik olduğunda yenilenir.
    İşveren, risk değerlendirmesinde kullanılan bilgileri, istendiğinde Bakanlığa vermekle yükümlüdür.

Bakanlığın Bilgilendirilmesi
    Madde 9 – İşveren, aşağıda belirtilen hususlarda Bakanlığa bilgi vermekle yükümlüdür:
    a) Risk değerlendirmesi sonuçları işçilerin sağlık ve güvenliği yönünden risk bulunduğunu ortaya koyuyorsa, istenmesi halinde, işveren aşağıdaki konularda gerekli bilgileri Bakanlığa verir;
    1) Risk değerlendirmesinin sonuçları.
    2) İşçilerin biyolojik etkenlere maruz kaldığı veya kalabileceği işler.
    3) Maruz kalan işçi sayısı.
    4) İşyerinde sağlık ve güvenlikten sorumlu kişilerin adı, soyadı, unvanı ve bu konudaki yeterliliği.
    5) Çalışma şekli ve yöntemleri de dahil olmak üzere alınan koruyucu ve önleyici önlemler.
    6) Fiziksel engellerin ortadan kalkmasından kaynaklanabilecek, Grup 3 veya Grup 4 de yer alan biyolojik etkenlere maruziyetten işçilerin korunması için acil eylem planı.
    b) İşveren, biyolojik etkenin ortama yayılmasına ve insanda ciddi enfeksiyona ve/veya hastalığa sebep olabilecek herhangi bir kaza veya olayı derhal Bakanlığa ve Sağlık Bakanlığına bildirir.
    c) İşletmenin faaliyeti sona erdiğinde, bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesine göre düzenlenen maruz işçilerin listesi ile bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesine göre tutulan tüm tıbbi kayıtlar Bakanlığa verilir
  14. efecan İSGforum Üyesi

bizden geçti soruların cevabını yönetmeliklere bakarak hatırlayarak cevap verebilirim ama hepside değil tabikide..:)
  15. efecan İSGforum Üyesi

(B) diyorum...
  16. musa İSGforum Üyesi

evet b :)
    pes ettim tamam şimdi yönetmelik bulup koyarsın onumuze:)
  17. efecan İSGforum Üyesi

yok be..öyle deme..inan iş hayatında çalışırken yönetmelikle yatıp kalkıyoruz..çalışma hayatında işçiyi,mavi beyaz kırmız yaka personelini ve patronu bilginle ikna edecen...öyle yada böyle sınavın kaynaklarıda mevzuat olunca yutması elsem oluyo...
  18. efecan İSGforum Üyesi

yönewtmeliklerde var yani sitede 10 numara :D
  19. musa İSGforum Üyesi

mesleğinizi yapabilmek sevindirici şahsım adıma isg tanıştığım andan beri şiddetle işte bu mudur budur benim iş hayatım diyebileceğimi düşünmekteydim....takiii sınavdan kalana kadar şuanda cok umutlu değilim ...:S
  20. efecan İSGforum Üyesi

bak ben çalışıyorum örnek yaşadıklarımdan..sertifikam yok elinde çekiç eldiven bariyer çek, ver ayarı amele gibi bide bu işleri gel raporla çıktı al imzalat milletin nazını çek..o ara sınava hazırlan sorular yalan yalnış cevaplar ben bile korkarak girdim ama istedim..çünkü yıllarca üretim yaptım yaşadım bazı şeyleri yıllarca bazı şeyleri gözardı ettik elin ford şirketinin haberini okumuşsundur...kalite ve verim sağlıklı ve de güvenli şartlardan geçiyo..bizde biraz fedakarlıkla bu işi sağlayan insanlar olacaz..ha bi anekdot o dönem aldığımız maaşlarda amele maaşı idi demem o fedakarlık yapalım hem çalışan hem kendi geleceğimiz adına..:confused: