1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 dan az çalışanı olan işyerleri için risk değerlenlerme ile teslim edilmesi gereken evrak!

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve mahmut.. tarafından 25 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    10 dan az çalışanı olan iş yerleri için risk değerlendirme ile beraber teslim etmemiz gereken ne gibi evraklar teslim etmemiz gerekir.
    risk değerlendirme
    acil durum planı yeterli midir.
    yardımcı olurmusunuz?
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evrak olarak ;
    - Risk değerlendirmesi
    - Acil eylem Planı
    - Çalışanların eğitimleri
    - Çalışan temsilcisi seçim tutanağı
    - Risk değerlendirme Ekibi atama yazısı
  3. Çiğdem Karaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar konu ile ilgili olarak şöyle bir durumda uygulama nasıldır, sormak istiyorum: Bir inşaat firmasının çok tehlikeli sınıfta 10 dan az çalışanı olan bir projesi için de (başka projeleri de var ve toplam sayı 10 dan fazla) devlet desteği geçerli midir?

İlgili yönetmeliğin 2. maddesi'nde belirtilen şartlardan ( a. Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınır.) böyle bir durum için devlet desteğinin mümkün olmadığını anlıyorum.

Ancak, farklı bir işyeri numarası ve nace kodu ile varolan bağımsız işler gibi düşündüğümde bağımsız işler olarak nitelendirilebilir mi ve destek alınabilir mi acaba kuşkusundayım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çiğdem Hanım
    Yönetmelikte belirtmiş olduğunuz şartlar dahilinde desteğin olamayacağını düşünüyorum. " Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde " ibaresi farklı sgk numaraları da olsa buna imkan vermiyor gözüküyor.
    İlgili maddeye cevabı yazarken tekrar baktım. İşverenin toplam işçi sayısı alındığından alınamıyor.
  5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    evrak olarak Risk analizi, Acil eylem planı, Eğitim veriyorsanız eğitim belgeleri, Dört kişiden fazla ise işçi temsilcisi seçim tutanakları ve atama yazısı, Destek olmak istiyosanız Teslim tesellüm belgeleri, İş sağlığı güvenliğ taahhütnamesi..
    Devlet desteği bir ila dokuz kişi arası olup sicil numarasına kayıtlı kişi sayısından detek verilecek ve tahmini kişi başı yardım: tehlikeli sınıfında 15lira çok tehlikeli sınıfında ise 17lira olacakmış ve işverenin sgk prim ödemelerinden kesilecekmiş daha netleşmediğinden yüzeysel olarak böyle..
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alper bey
    Çalışan temsilcisi 2 işçi olduğu zaman ( 2 çalışan ) çalışan temsilcisi seçilmesi zorunludur. Dört kişi belirtmişsiniz .
    Ilgili yönetmelikte çalışan sayıları ve bu sayılara karşılık belirlenecek çalışan temsilcisi sayıları belirtiliyor.
  7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Evet iki ile elli arası 1 çalışan temsilcisi seçilmeli..
  8. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 KİŞİ çalışıyorsa risk ekibinde işveren, isg uzmanı ve destek elemanı yeterli midir?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    ve sadece risk değerlendirme, acil eylem yapılacak fakat eğitim için kismi süreli sözleşme yapılması sigorta giriş-çıkışının yapılması durumnunda eğitim şartları sağlanmış mıdır?
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yasemin hanım
    İşveren ve iş güvenliği uzmanı ile birlikte yapılması yeterlidir. Ki ben açıkcası bu durumda bu şekilde yapmaktayım. Destek elemanına gerek kalmıyor.1 çalışan olduğun içinde çalışan temsilcisi olmayacağı için bu şekilde yapılabilir.
    Eğitim için ise işyeri tehlikeli ,çok tehlikeli sınıfta ise isg katip üzerinden anlaşma yapmanız yeterli. Az tehlikeli ise 1 günlük sigorta yapılması yeterli olacaktır ve eğitim geçerli olacaktır
  10. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey peki isg katip için ilk yapılması gereken işverenin kendi e devlet şifresiyle bni eklemesi mi o kısmı nasıl yapacağım?
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Aynen öyle, daha sonra da siz kendi şifrenizle e devlete girip onaylayacaksınız.
  12. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey peki isg katip için ilk yapılması gereken işverenin kendi e devlet şifresiyle bni eklemesi mi o kısmı nasıl yapacağım?
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ben cevaplamıştım o_O ... daha ayrıntılı bir cevap istiyorsunuz sanırım
  14. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli sektör için nekadarlık sigorta yapacak? isg katip ten onaylayacak hemde sigorta yapacak öyle anlıyorum doğru mu?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    yani kafam çok karışık pek anlayamıyorum soru soruyu doğuruyor. aslında tel bilgisi verilse kafamda netleşmeyen şeyleri bir sorsam..
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    adım attıkça devamı geliyor, sıra sıra yapın..önce işyerine gidin tanışın görüşün..belirlemiş olduğunuz gün işyerine gidin çalışan kişinin yardımlarıyla tehlikeleri belirleyin, ince detayları fotoğraflayın..kesici doğrayıcı yahut çalışan tarafından sürekli girilip çıkılan alanları izleyin bakalım çalışan nasıl hareket ediyor makineyi nasıl kullanıyor bunları gözlemleyin ve notlayın, yanınızda önceden hazırlamış olduğunuz kontrol formları da bulunsun..sonra evde yazarak çalışmanıza devam ediyorsunuz..bu süreçte eğitim belgeleme sigorta vb..zaten otomatik geliyor fakat sırasıyla hepsi bir anda gelişmiyor..