1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 kişiden az çalışanı olan küçük esnafların risk değerlendirmesi ve çalışan eğitimi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İpek Yetiş tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar;

10 kişiden az çalışanı olan küçük esnafların risk değerlendirmesi yapılırken eğitim verme zorunluluğu var mı?

Durumu kısaca özetleyeyim;Mayıs sınavında başarılı oldum ama daha belgem gelmedi. Bir iki kişinin çalıştığı bir dükkana risk değerlendirmesi-acil durum eylem planı hazırladım ama tabi belgem gelmediği için altlarına hazırlayanlar kısmına işvereni yazdım.

Sorum şu; Şimdi ben bu iş yerlerinde eğitimler nasıl olacak ? Çalışanlar yerlerinden kıpırdayamaz, yani gidip osgb'den felan eğitim alamaz. Ne yapmam lazım ?

Şimdiden teşekkür ederim..
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İpek hanım,

Risk değerlendirme yönetmeliğine göre klasöründe Dökmantasyonunda;

Risk Değerlendirme Yönetmeliği

Dokümantasyon

MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
    a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
    b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.
    c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
    ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
    d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
    e) Tespit edilen riskler.
    f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
    g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
    ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
    (2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.
  3. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
    Erkan bey c maddesindeki geçerlilik tarihi için ne yazılmalı?
  4. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anıl bey, tehlike sınıfına göre çok tehlikeli :2 tehlikeli:4 az tehlikeli :6 yıl diye belirteceksiniz.
  5. tehlike sınıfı belirleme yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
  6. özlemtandoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunun altına imza atmama hakkımız var eğer 10 kişiden az ise değerlendirme yapılan yer,risk analizine işverenin ismi yazılabilir diye biliyorum
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    soruyu anlamadım tam.:)
  8. özlemtandoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey konu dış bir soru olacak ı ama yüksek lisans yapıldığında b sınavına mı girilebiliyor
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..:cool:
  10. iş yerinin sicil numarası ile nace kodu bulma ve tehlike sınıfı belirleme yapmam lazım,basaramadım,yardımcı olur musunuz?
  11. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  12. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yok Özlem hanım onu kastetmemiştim:) Yorgunluktan ifade sıkıntısı yaşıyorum sanırım.Şunu sormak istedim.
    Eğitim verdikten sonra düzenlediğimiz katılım belgesinin geçerlilik süresi var mı olacaktı:) Bazıları 5 yıl geçerli diyor ben ise kişiye özel olup ömür boyu geçerli olduğunu düşünmekteyim.
    Bu konuda ne dersiniz?
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  14. Zeynep'cim ve Erkan bey tesekkür ederim.
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

evet egıtm katılım belgelerının gecerlık suresı (yonetmlıkte egıtım tekrar perıyodları)vardır. Eğitim yonetmelıgınde belırtıldıgı gıbı her tekrarlanma periyodlarında belge yenılenmelıdır.
  16. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Rakamsal bir ifade vermek isterseniz ne kadardır Ali Bey?
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yönetmelik her eğitim sonrası belge verilmesi zorunlu kıldıgı için Anıl bey çok tehlikeli 1 yıl tehlıkelı 2 yıl az tehlıkeli 3 yıllık periyodlarla gıtımler tekrarlanır ve akabınde belgelendırılır.

4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
    c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.
  18. risk analizi yaptığımız bir firmaya eğitim nasıl verilir,araştırıyorum,yol gösterebilir misiniz?
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Artık temel eğitim verme işleri bitmiştir.İSG eğitim yönetmeliğinde;

az tehlike:8 saat,tehlikeli:12 saat ve Çok tehlikeli için en az 16 saat kişi başı verilmesi zorunludur..

Eğitim süreleri ve konuları
    MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---
    http://www.isgforum.net/threads/isgnet-eğitim-kütüphanesi.6963/
  20. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim meselesi az tehlikeli işlerde gerçekten problem. İnsanımız zaten bu işi gereksiz görüyor birde üstüne para verince iyice sıkıntı. Perde satan bir iş yerine analiz yapıp bir de eğitim verilecek , Adamla iki dakika bile müşteri araya girmeden konuşamadık, şimdi bu insanı sekiz saat nasıl işinden ayıracağız. Eğitim konusunda tecrubeli arkadaşlar, var mı farklı çözümleriniz ?Ben açıkçası döküman hazırlamayı düşünüyorum ne dersiniz?