1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 kişiden az çalışanı olan küçük esnafların risk değerlendirmesi ve çalışan eğitimi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İpek Yetiş tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. siz nasıl bir özet hazırlayacaksınız ve gunaydın.
  2. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşçi eline alıp incelediği zaman haklarını ve isg konusunda bilmesi gereken temel prensipleri içeren sıkıcı olmayan bir özet.
  3. baslıkları istesem ayıp mı ederim?:oops: eğitim verme gerekiyor ve bu ilk olacak,20 çalışanı var.
  4. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte var zaten

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
    h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma
  5. nasıl tesekkür etsem azdır....:oops:
  6. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Defalarca sorulmuş olabilir ancak ben net bir cevap istiyorum affınıza sığınarak. C sınıfı uzmanlığımızı aldık elimize.
    Herhangi bir anlaşmam olmaksızın, az tehlikeli sınıfta yer alan bir kuruma risk değerlendirme+acil durum planı+eğitim yapabilir miyim?
    Bunları bedelsiz yapacağım bir büyüğüm var. Bunları bir uzman hazırlamış ancak hani faturası diyebilirler mi?
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket

Yapabilirsin sorun yok ama sadece eğitimi vermezsin.15 mayıs 2013 de eğitimi orada çalışan isg uzmanı ile OSGB ler haricinde kimse veremiyor.Sizde tarihi 12 mayıs yazarsınız:=)Devletin yayınladığı risk analizi rehberinde iş verenin adı imzası varsa isg uzmanı varsa doktor diyor.Siz yaparsınız iş veren kendi imzalar kendi yapmış gibi.Acil durumlarda aynı ama eğitimi geriye dönük olmalıdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---

Faturayı çalışma ve sosyal güvenlik bakanının ne sorma yetkisi nede hesap isteme gibi bir yetkisi yoktur.O ona bakmaz sadece vergi memurları onun hesabını sorabilir o kadar.
  8. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acıl eylem planı ve rısk analızı yaptıgımızda bıreyse l fatura ve sıgortayı nasıl yapacagız bılgısıl olan varmı bırde ısg egıtım powerpoınt olanlar yayınlayabılır mı
  9. semanurtokgöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki biz sınava 18 mayısta girdik ki açıklanması daha geç oldu o halde eğitimi nasıl 12 si yazabiliriz ki mümkünsüz galiba :)
  10. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim için katip üzerinden 1 günlük sözleşme yaparsınız , o gün de eğitiminizi verirsiniz .
  11. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı çalışıyorum , o zaman bu da sıkıntılı oluyor..
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    eğitimin verme süresi 1 yıldır.risk analizi ve acil durum eylemleri ocakta olması gerekiyor eğitim için daha zamanı var.180 saat üzerinden anlaşma yapın OSGB lerle 217 saatinizi vermeyin fazla mesai size kalsın onun ücretini ödemiyor.hemen 217 saat üzerinden giriyorlar sisteme.Eğitim için geçmiş dönemlerde alan arkadaşlarınız var ise rica edin imza atsınlar birşey olmaz sonuçta eğitim bu
  13. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim için zaman var derken ?
  14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    1 yıl içinde tamamlıyorsun eğitimi hemen değil anlamında.
  15. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli de 8 saat eğitim öngörülüyor , gelen iş müfettişine bir yıl içinde tamamlayacağız dersek pek ikna olacağını sanmam. En azından işe giriş eğitimini acilen vermek gerekir diye düşünüyorum.
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    mevzuatta ne diyor?1 yıl içinde diyor istersem 12.ayda yaparım ama sen yapmak istiyorsan yap
  17. worldofsofi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı sorun bende de var....Neymiş cevap hep beraber görelim bakalım:)
  18. ismail ada İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese slm
    farklı şekilde defalarca sorulmuş olsa da affınıza sığınarak bazı şeyler danışmak istiyorum. bi firmada tam zamanlı (180 saat) uzman olarak çalışıyorum. küçük esnafa risk analizi yapmak için imza işini işverene bırakyık diyelim. benim imzam yok ama eğitim işini nasıl halledeceğiz? ben eğitim verip belge verebilir miyim bireysel olarak? bunun için de fatura etmek gerekir mi? yada o işyerinin uzmanı olmama gerek var mı? e-katipten bir günlük anlaşma yapın demiş bazı arkadaşlar. bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. şimdiden teşekkürler:))

ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim ilmi tahisili git biraz edep haya öğren(m.akif)
  19. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emre bey aynı sıkıntı bendede söz konusu, 1 sgk lısı olan iş yerim var risk analiz ve acil eylem planlarını yaptım ama eğitimde takılı kaldım, Eğitim dökümanlarınıda hazırladım iş koluna uygun olarak, ama firma bünyesine bağlı İSG uzmanı olmaksızın eğitim verilemiyor, hadi diyelim ki adamlar 1-2 gün sizinle anlaşmalı sgk lı yaptı ama bu seferde mevzutta dr sorunu çıkıyor. gerçekten bu konu nasıl çözülecek, bir gün sgklı ve anlaşmalı isg uzmanı olarak 1-5 sgklı işçi çalışan iş yerlerinde eğitim verebilirmiyiz, hiç bir osgb de sanırım 1 tane elemana gidip te ders vermez alacağı ücret 50-100 tl arası olacak rakam komik gelir diye düşünüyorum fikri olan varmı???
  20. ismail ada İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca şöyle de bir durum var; üç yılda sekiz saat eğitim verilecek diyor ya, sgklı çalışan sayısı 1-2 olan yerlerde e-katipten kendimizi o işyerinin uzmanı göstersek bi günlük sadece eğitim için bi gün geçiyor zaten. e ne ara geldi de risk analini yaptı bu uzman demezler mi? yada demeleri gerekmez mi? bi gün geldim desem o gün eğitim verdik:) ayrıca o işyerinin uzman zorunluluğu üç yılda 8 saat olmuyo. neyse yaşaya yaşaya öğrencez gibi geliyor ama inşallah ağır bedeller(madden ve manen) ödemek zorunda kalmaz kimse