1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 kişiden az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde hizmet nasıl ve kimler tarafından verilecek?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve arıza tarafından 4 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yauv arkadaşlar 2014 ocak ayında geçerli olacak olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin anlaşma yapması durumu ve devletin 10 dan az çalışanı olan işletmelere vereceği destek hakkında son bilgiler nedir? anlaşmalar nasıl yapılacak mesela, osgbler ile mi yoksa uzman biryerden hekim başka biryerden olabiliyor mu? ben sadece uzman olarak anlaşma yapabilecek miyim? yoksa mecburen bir osgb ye katılmam mı gerekecek?
    bir ben mi bilmiyorum bulamadım yoksa kimse bilmediği düzenleme olmadığı için mi bilgi yok bu konuda?
  2. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfı uzman olduğumda (sonuçların açıklanmasını bekliyorum bireysel olarak RD, adep gibi çalışmayı düşünüyorum) 20 kişin çalıştığı tehlikeli bir işyeriyle 20x8dk süre kadar işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme yapıyorum değilmi? c sıfı uzmana ihtiyacı olan bir tanıdık var beni bekliyo. yoksa sadece az tehlikelilerlemi çalışabiliyoruz. c sınıfı 3yıl süreyle tehlikeli işyerlerine bakabilir diye biliyorum ama emin olmak istedim
  3. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de 10dan az tehlikeli sınıfta bireysel olarak çalışabilecek miyiz,nasıl olacak diye araştırıp duruyorum .NEt bir cevap bulamadım.
  4. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öyle emine hanım bilgi yok , doğru düzgün bişey bulamıyoruz ama yasa yürürlükte ve ne yapacağımızı bilmiyoruz..bi devlet desteği lafı var ama nasıl olacağı belli değil, mesela dediğiniz gibi bireysel çalışılabilecek mi... kafa çok karışık kafa öfffff :sinir:
  5. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Arkadaşlar. Yönetmelik yeni yayınlandı. Biraz mevzuati takip etseniz zaten bilginiz olacak. ISG hizmetleri 1-9 çalışanı olan tehlikeli ve cok tehlikeli yerlerde 3 aylık dilimlerde ödenecek. Tabi koşulları yerine getiren isletmelere. C sınıfı uzmanlar 2 yıl kadar daha tehlikeli işlere bakabiliyor. Bilginize
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Forumda akil insanların olması gerçekten gurur verici. Resmi Gazeteyi günlük takip etmesi gereken uzmanlarımız facebook, twitter vs gibi yerlere günde 1453 kez girerler ama sabah kalktıklarında bugün ne yayınlanmış diye bir oturup bakmazlar..

Hadi onu da yapmadılar diyelim. Koca koca mevzuat kütüphanesi açtık siteye değişiklikleri Mevzuat Grubu Liderimiz @Erhan Güneş gün be gün orada yapıyor onu da takip etmiyorlar acayip üzülüyorum başka da birşey demiyorum...
  7. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Herkes Resmi Gazeteyi takip edemeyebilir. Ama sorun değil. Forumu takip etseler her şeyden zamanında haberdar olmamak imkansız gibi ))
  8. kml35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ocak 2014 ---
    Mümin Bey arkadaşlara yönetmelikleri takip edin diyosunuz da yönetmelikteki 5 maddedeki %1.4 ve %1.6 oranındaki desteğin iş güvenliği uzmanına mı işyeri hekimine mi yoksa sağlık personeline mi verilceğini yada hangi oranda verilceğini ALO 170 veremiyor siz söyleyinde biz de bilelim.
  9. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Arkadaşlar. Devlet doktorla ve uzmanla muhattap olur mu hiç. Devlet söz konusu tutarları işletmelerin SSK borçlarına mahsup edecektir. siz paranızı işletmeden alacaksınız. Ancak bu tutarlar aylık kişi başı yaklaşık 16 TL ve 19 TL'ye karşılık geliyor. Bu fiyata çalışacağınıza eminmiziniz? Bu destek sizi ilgilendirmiyor aslında. İşletme devletten destek alacak. Sizde kendi fiyatlarınızı belirlemelisiniz. ))
  10. kml35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. kml35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu fiyatlara tabiki kimse çalışmaz yalnız toplum sağlığı merkezi önümüzdeki hafta biz kendi fiyatımızı belirleyip sadece sağlık hizmetini vereceğiz diyor.Bu destek sadece devletin verdiği sözü tutmak için sembolik bir miktar.Daha çok yönetmelik çıkması gerek ama ülkenin hali ortada.Biz daha buralarda kendimiz yazar kendimiz okuruz devletin haberi olmadan.
  12. Hamdullah TURĞUT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33693
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.
  13. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Genç arkadaşlar niçin yönetmelikleri okuyup, yorumlamak ve doğruyu öğrenmek dururken konuları buralarda tartışır hale getiriyorlar anlayamıyorum!!!

Destek hizmetinin alınacağı kişi, kurum veya kuruluşlar

MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca hizmet sunucusundan alır.

Sonuç: Hizmet sunucusu kim? kişi, kurum veya kuruluşlar
  14. Nidal Can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı. Bir kişinin hem şahıs işletmesi var hem de bir anonim şirkette ortaklığı varsa işçi sayısını tespitte iki işletmenin işçi sayısının toplamı mı alınacak yoksa ayrı ayrı mı hesaplanacak. çünkü şahıs işletmesinin işçi sayısı 10 u geçmiyor. Ama Anonim şirketi eklersek 10 u geçiyor.
    a) Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınır
    bu ifadede tam açıklanmamış. Bir fikriniz var mı?
  15. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    aslında açık. işverenin birden fazla işyeri var ve bunların toplamında 10 ve üstü çalışan varsa, işveren destekten faydalanamaz
  16. Nidal Can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yalnız diğer işyeri anonim şirket olduğundan işveren tüzel kişilik olmaz mı? şahıs şirketinde ise işveren direkt şahsın kendisi oluyor o yüzden işverenlere farklı alınmaz mı
  17. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Nidal bey, (beysiniz inşallah))

bunlar ayrı kuruluşlar. vergi ve SGK açısından farklı. burada aynı kişi ve şirkete ait diyor. Tüzel kişiliği ayrı, Şahıs işletmesini ayrı değerlendirmek lazım
  18. Nidal Can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu durumda ayrı ayrı tespit edilir şahıs işletmesinde 10 kişiyi geçmediği için destekten faydalanabilir. Sonuçta dediğiniz gibi iki firmanında vergi no ve sicil no ları farklı bağımsız işletmeler
  19. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
  20. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi

Dilek Hanım'ın örneğinde

20 x 8 = 160 dk = 2 saat 40 dakika İSG KATİP üzerinde sözleşme yapılınca görev yaptığı firma Dilek Hanım'ı ssk'lı çalışan olarak göstermesi gerekiyor. Bu durumda ay bazında 1 gün den az çalışıyor gösterebiliyor mu? Bu şekilde çok sayıda firma ile sözleşme yapınca ssk'lı olarak 1 günde az gösteremiyorsa ne yapmamız gerekiyor?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.