1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

10 safety hazards to watch out for around the house

Konusu 'Çeviri Platformu' forumundadır ve Ahmet Selim İlbeyi tarafından 17 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Ahmet Selim İlbeyi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evin Etrafında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Güvenlik Tehlikesi

  Rebecca Edwards , 5 Mayıs 2015

  Ailenizin ve evinizin bakımını yapmak kesinlikle önemlidir ve güvenlik ailenin sıcak bir ev oluşturabileceği önemli bir bileşendir.Maalesef evinizde görülebilecek sakıncalı bir takım güvenlik tehditleri vardır.

  Fakat ,endişelenmeyin ,bu endişeleri oldukça kolayca çözebilirsiniz.Ailenizi güvende tutabilmek amacıyla evinizdeki en yaygın 10 güvenlik tehlikeleri, yaralanmaları önlemek ve zarar görmemek için yapılabilecek önlemlerle birlikte listelendi.

  1.DÜŞMELER

  Düşme ile ilgili en yaygın eve ait tehlikelerden biri ; duştan sonra ıslak bir zeminde kayma veya merdivenden düşme.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Merdivenler ; Evde küçük çocuklar var ise bütün merdivenlerin parmaklıklarının sağlam ,yeterli aydınlatmaya ve emniyetli bir girişe sahip olduğundan emin olun.

  · Banyolar ; Kaygan yüzeyler için su birikmesini ve kaymayı önlemek için güvenilir halılar kullanılmalı.Duşların ve küvetlerinizin güvenlik raylarından olduğundan emin olun ve ailenizin genç ve yaşlı üyelerin güvenli bir şekilde içeri girip çıktığından emin olun.

  2.YANGIN TEHLİKELERİ

  Mumlardan olan her şey evinizde kazara bir yangın çıkmasına neden olabilir , fakat ateşin başlamasını önlemek için çok şey var.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Yangın Alarmları ; Yangın alarmlarının her seviyede kurulduğundan emin olun muhtemel bir yangın durumunda yeterli bir uyarının olacağından emin olmak için pilleri düzenli olarak kontrol edin ve değiştirin.

  · Mumlar ; Mumları asla sahipsiz bırakmayın ve ya örtüler gibi gevşek bir bezin ve ya kirlent yanına koymayın.

  · Aletler ve çıkışlar ; Tüm cihazların çalıştığından ve kabloların yıpranmadığından emin olun.Elektrik prizlerine aşırı yükleme yapmayın , kullanmadığınız küçük cihazların fişini çekmek bunun için önemli bir adımdır.
  3.KARBONMONOKSİT

  Evdeki yüksek karbon monoksit seviyelerine bağlı zehirlenme kazaları daha yaygın hale gelmektedir.Karbon monoksiti tehlikeli kılan etkenlerden biri ; koku , görme ve ses ile algılamanın neredeyse imkansız olmasıdır.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Dedektörler ve Alarmlar ; Bir karbonmonoksit dedektörü takarak ailenizi güvende tutabilirsiniz.Karbonmonoksit evinizde tehlikeli seviyelere ulaştığında sizi uyaracaktır.Ek bir önlem olarak izlenebilen güvenlik sistemiyle evinizi güvence altına alın ayrıca karbon monoksit dedektörü vardır.

  4.TIKANMA TEHLİKELERİ

  Yanlışlıkla küçük bir eşyayı yutan küçük bir çocuğun yanına gittiğinizde bu kazayı görmek korkutucu oluyor.En büyük boğulma tehlikeleri , fındık gibi hava yollarını kolaylıkla sıkışabilen küçük oyuncuklar ve sert yiyeceklerdir.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Etrafına Bakının ; Evinizdeki boğulmayı engellemek için açıktaki oyuncakları düzenli olarak kontrol edin ve küçük oyuncuklar ile diğer maddelerin küçük ellerin mobilya altlarında ve zeminde bulması için önlemler alın.

  · Tehlikeleri Erişim Yerlerinden Uzak tutun ; Fındık ve ya şeker gibi küçük,sert gıdaları çocukların ulaşamıyacağı yerlerde saklayın ve herkesin yemek masasında yemeklerini uygun şekilde çiğnediğinden emin olun.

  5.KESKİN MADDELER

  Keskin nesnelerin tehlikelerini anlamak zor değildir.Maalesef ki evimizin içinde ve dışında keskin kenarları olan bir takım araç-gereçler vardır.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Mutfakta ; Mutfak bıçakları veya rende bıçakları bileklere bile ihtiyaç olabilecek kötü kesimlerle kazalara neden olabilir.Kendinizi kesmekten veya daha kötüsünün önüne geçmek için , düzgün şekilde depolandığından ve eğer evde çocuklar var ise bu nesnelerin kilitli bir yerde olduğundan emin olun.

  · Bahçede ; Tırmık , testere ve çim biçme makinelerinin hepsi potansiyel bir tehlike kaynağıdır.Araçları kullandıktan sonra daima temiz bırakın ve bunların çocukların ulaşamıyacağı bir kulübe veya garajda kilitli bırakıldığından emin olun.


  6.BOYALAR VE KİMYASALLAR

  Oturma odasını yeniden boyamayı bitirdiniz ve oturma odanızı arkadaşlarınıza, ailenize göstermek için sabırsızlanıyorsunuz.Ancak , herkesi çağırmadan önce herhangi bir güvenlik tehlikesi oluşturmadığınızdan emin olun.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Boya ; Boyalar düzgün depolanmalı ve çocukların ulaşamıyacağı yerlerde saklanmalıdır.Asla bir boyayı başka bir boya kutusuna koymayın.Eğer çocuğunuz boyayı bir içecek ve ya maddenin içine katarsa , korkunç bir durum ortaya çıkabilir.

  · Kimyasallar ; Çocuklarınızın ev temizlik malzemelerini bulmalarını engellemek için bu malzemeleri kilitli bir dolapta tuttuğunuzdan emin olun.Böcek zehiri gibi maddeler varsa kulübe ve ya garajınızdaki dolaplara kilitli olarak saklayınız.

  7.PENCERELER VE ETRAFINDAKİ PERDELERİN KORDONLARI

  Pencereler ve etrafındaki perdelerde ipler küçük çocuklar veya bebeklerde boğulma tehlikeleri yaratabilir.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Konum ; Asla bir beşiği ve ya bebek yatağını pencerenin altına koymayın.

  · Yapma ; Çocukların dolanabileceği ve ulaşabileceği ip ve ya kabloları erişemeyecekleri yerlere saklayın ve sabitleyin.En iyisi pencerelerde kordonsuz tasarımları deneyin.


  8.BANYOLAR

  Eskiden beri çoğu ev kazasının banyoda yapıldığı söylenilmekte , çünkü bu gerçek.Kayma ve düşme riskine ek olarak banyoda sabun,makyaj ve kimyasal maddelerin risklerine sahiptir.Bu küçük oda içindeki çok fazla potansiyel tehlikeye karşı dikkatli olmanız çok dikkatli olmanız gerekir.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · İlaçlar ; İlaçları ve banyo malzemelerini dolaplara kilitleyin ve ya güvenlik mandalları kullanın.

  · Kayma ; Kişilerin duşa girip çıkmalarını sağlamak için tutunma çubukları ve diğer destekleri sağlayın.


  9.BULAŞIK MAKİNELERİ

  Bulaşık makinaleri bir mucize.Onlar diğer ev işlerine devam etmenize yardımcı oluyorlar ,ancak özellikle küçük çocuklar için bazı riskler barındırmaktadır.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Çatallar ve bıçaklar ; Çatallar ve bıçakları aşağıya doğru işaret edecek şekilde koyulmalı.

  · Deterjanlar ; Sabun dağıtıcısının makineyi başlatana kadar doldurmayınız ve her sefer bittiğinde kalıntılar olup olmadığını kontrol ediniz.

  · Buhar ve sıcak su ; Bulaşık makinezin her zaman sıkıca kilitli olduğundan emin olun ve böylece özellikle meraklı parmaklarda oluşabilecek yanıklara karşı önlemlerinizi almış olursunuz.

  10.SOBA

  Sobalar tehlikeler oluşturuyorlar ve sadece sıcak oldukları için değil.Sıcak aletlerden kaynaklanan yanma tehlikelerine ek olarak ,yanlış monte edilmeden kaynaklı daha kötü kazalara yol açabilir.

  Riskleri en aza indirmek için atılması gereken adımlar ;

  · Yanmalar ; Mümkünse arka brülörleri kullanmaya çalışın.Bu çocukların kazara sıcak bir soba tezgahına dokunmalarını zorlaştırmış olur.Çerez veya oyuncakları gibi cazip maddeleri soba üstünde asla bırakmayın,kullanılmadığında bile.

  · Devrilme ; Sobanızın sıkıca sabitlendiğinden emin olun ve sobanızı açtığınızda devrilme ihtimali çok düşük olacak.Bu çok düşük riski ortadan kaldırmak için uç köşebantları takmanız gerekebilir.


  Ailenizi güvende tutmak , tam zamanlı bir iştir.Tehlikelere karşı dikkat etmek ve yaralamaları önlemek için önlemlerin alınması tehlike kaynaklarını azaltmaktadır.Ancak herkes her zaman dikkatli olamaz.

  Sevdiklerinizi korumak için güvenlik sistemleri konularında yardımlar alabilirsiniz.Çoğu modern sistem ile de evinizi istediğiniz sıklıkta kontrol edebilirsiniz.

  Kaynak ; Ekteki dosyadadır.

  Ekli Dosyalar: